03 Haziran 2020 Çarşamba

Secde ayeti okununca ne yapılır? Tilavet secdesinin detayları

Kuranı Kerim okuyanlar içinde secde ayeti geçen ayeti kerimeler geçince tilavet secdesi yapmak zorundalar. Hanefi mezhebine göre tilavet secdesi nasıl yapılır, tilavet secdesi nedir, neden tilavet secdesi yapılır, secde ayetleri hangi sürelerde geçiyor. Tilavet secdesi yapmazsak hatim kabul olmaz mı? Kaç tane tilavet secdesi vardır? Secde ayetleri hangi cüzlerde bulunur? Secde ayetleri hangi sürelerin kaçıncı ayetleridir) gibi sorularınızın cevabını sizler için araştırdık.

26 Şubat 2017 Pazar 15:12
Secde ayeti okununca ne yapılır? Tilavet secdesinin detayları
Kuranı Kerim okuyanlar içinde secde ayeti geçen ayeti kerimeler geçince tilavet secdesi yapmak zorundalar. Hanefi mezhebine göre tilavet secdesi nasıl yapılır, tilavet secdesi nedir, neden tilavet secdesi yapılır, secde ayetleri hangi sürelerde geçiyor. Tilavet secdesi yapmazsak hatim kabul olmaz mı? Kaç tane tilavet secdesi vardır? Secde ayetleri hangi cüzlerde bulunur? Secde ayetleri hangi sürelerin kaçıncı ayetleridir) gibi sorularınızın cevabını sizler için araştırdık. Dinimiz islam sitesinden alınan bilgilere göre soruların cevabı şu şekildedir. 
TİLAVET SECDESİ NEDİR?
Tilavet, Kur’an okumak demektir. Secde âyeti okununca yapılan secdeye tilavet secdesi denir.
TİLAVET SECDESİ YAPMAK NE ZAMAN VACİPTİR?
Namaz kılması farz olan bir kimse, Kur’an-ı kerimde bulunan 14 yerdeki, secde âyetinden birini okusa veya işitse, manasını anlamasa da, bir secde yapması vaciptir.
KİMLER TİLAVET SECDESİ YAPMAK ZORUNDADIR?
Secde âyetini işiten cünüp veya abdestsiz kimse, temizlendikten sonra tilavet secdesi yapar. Fakat hayzlıya ve nifaslıya [lohusaya] temizlendikten sonra da tilavet secdesi gerekmez.
TİLAVET SECDESİ NASIL YAPILIR?
Tilavet secdesi yapmak için, niyet edilir. Niyet şarttır. Niyetsiz sahih olmaz.
Abdestli olarak, kıbleye karşı ayakta durup, ellerini kulaklara kaldırmadan, Allahü ekber der ve secdeye gider.
Secdede üç defa Sübhâne rabbiyel-a’lâ der.
Sonra, Allahü ekber der ve ayağa kalkar.
Böylece secde-i tilavet tamam olur.
TİLAVET SECDESİ İLE İLGİLİ ÖNEMLİ BİLGİLER
Bir oturumda, bir secde âyetini birkaç defa okuyan ve işiten, hepsi için bir secde eder.
Bir oturumda ne kadar secde âyeti okunmuşsa, o kadar tilavet secdesi gerekir. Mesela üç secde âyeti okunursa, üç secde gerekir.
Namaz kılarken, dışardan birinin okuduğu secde âyetini işiten, namazdan sonra tilavet secdesi yapar.
Namazda okuyunca, hemen ayrıca rüku veya bir secde yapıp ayağa kalkar. Okumasına devam eder. Secde âyetini okuduktan iki üç âyet sonra namazın rükuuna eğilirse ve tilavet secdesine niyet ederse, namazın rüku veya secdeleri, tilavet secdesi yerine geçer.
TİLAVET SECDESİ YAPMAYINCA NE OLUR?
Secde-i tilavetin kazası, acele değildir. Gecikirse günah olmaz. Fakat sebepsiz, zaruretsiz tehir etmek tenzihen mekruhtur.
TİLAVET SECDESİ HANGİ VAKİTLERDE YAPILIR?
Secde âyetini mubah vakitte okuyup, namaz kılmak mekruh olan üç vakitte tilavet secdesi yapmak caiz değildir. Secde âyeti mekruh vakitte okunursa, bu vakitte secde etmek caiz diyen âlimler olduğu gibi mekruh diyen âlimler de vardır. Mekruh olmayan vakte tehir edilirse bütün âlimlere uyulmuş olur. (Hindiyye)
Kur’an-ı kerim okunan yerde bulunduğu halde, işitmeyen kimse, secde etmez.
Secde âyetini yazan ve heceleyen, secde yapmaz.
Birkaç kişiden her biri, secde âyetinden birer kelime okusalar, bunu işitenlere tilavet secdesi yapmak gerekmez. Çünkü, secde âyetini bir kişi okuyunca, bunu işitenlerin secde yapması vacip olur.
Çeşitli kimselerin okudukları kelimeler toplanarak, bir kişi bütün âyeti okumuş gibi yapılamaz. Çünkü, Kur’an-ı kerim okumak için, kimse başkası yerine vekil yapılamaz. (Dürr-ül-muhtar)
Secde âyetinin tercümesini okuyan veya işiten, bunun secde âyeti olduğunu anlarsa, secde yapar.
Yaptığını anlayacak yaşta olan çocuğun okuması ile, işitenlerin secde etmesi gerekir. Daha küçük yaşta ise gerekmez.
Ara sıra deliren, deli iken secde âyetini okursa, secde gerekmez. Akıllı iken okursa gerekir.
Dağdan, çölden ve bir yerden aksedip, yansıyıp geri gelen sedayı işiten ve papağandan veya başka kuştan işiten secde etmez. İnsan sesi olması gerekir. (Dürr-ül-münteka)
Radyodan işitilen ses, hâfızın sesine benzeyen, cansız alet sesidir. Bunun için, fonografta [gramofonda, teypte, radyoda. tv’de ve benzeri vasıtalarda] okunan secde âyetini işiten, tilavet secdesi yapmaz. (Mezahib-i erbea)
Elmalılı Hamdi Yazır, Arâf suresinin 204. âyetinin tefsirinde diyor ki:
Kıraet, bir ihtiyari iştir ki, akıllı ve konuşan bir insanın ağzından çıkanı anlamaya ve anlatmaya yönelik bir maksat taşıyan sesli olarak okumak demektir. Akıllı olmayandan ve cansız varlıklardan çıkan seslere kıraet denilemeyeceği gibi, aks-i sadâdan, sesin yankılanmasından meydana gelen şeye de kıraet denilemez. Bunun içindir ki, fakihler bir kıraetin yankılanmasından hasıl olan yankıya kıraet ve tilavet hükmü terettüp etmeyeceğini ve mesela tilavet secdesi lazım gelmeyeceğini beyan etmişlerdir. Bir kitabı sessiz olarak okumaya kıraet denilemeyeceği gibi, çalan veya çınlayan, yankı yapan bir sesi dinlemek de kıraet değildir, bir çınlamayı dinlemektir. Kur’an okuyanın sesini aksettiren gramofondan [teypten] veya radyodan gelen sese de kıraet denilemez. Bunun gibi sesler bir kıraet değil, bir kıraetin yankısı ve yansımasıdır, bunlara dinleme ve susma emrinin hükmü terettüp etmez. (s.2361)
Secde ayetleri hangi sürelerdedir?
1. Araf 206. ayet  (9. cüz)
2. Rad 15. ayet   (13. cüz)
3. Nahl 49. ayet   (14. cüz)
4. İsra 107. ayet   (15. cüz)
5. Meryem 58. ayet   (16. cüz)
6. Hac 18. ayet   (17. cüz)
7. Furkan 60. ayet   (19. cüz)
8. Neml 25. ayet   (19. cüz)
9. Secde 15. ayet   (21. cüz)
10. Sad 24. ayet   (23. cüz)
11. Fussilet 37. ayet   (24. cüz)
12. Necm 62. ayet   (27. cüz)
13. İnşikak 21. ayet   (30. cüz)
14. Alak 19. ayet   (30. cüz)

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK OKUNANLAR
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  ARŞİV