30 Ekim 2014 Perşembe

TEGV ve Domestos ile “Eğlen, Öğren, Hijyen”

TEGV ve Domestos ile “Eğlen, Öğren, Hijyen” Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın Domestos işbirliği ile yürüttüğü “Eğlen, Öğren Hijyen” programı sayesinde çocuklar, eğlenerek hijyen eğitimi alıyorlar.

28 Kasım 2013 Perşembe 15:52
 TEGV ve Domestos ile “Eğlen, Öğren, Hijyen”
 TEGV ve Domestos ile “Eğlen, Öğren, Hijyen”  
Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın Domestos işbirliği ile yürüttüğü “Eğlen, Öğren Hijyen”  programı sayesinde çocuklar, eğlenerek hijyen eğitimi alıyorlar. 

TEGV’in diğer birimleri gibi, Beykoz Öğrenim Birimi de Domestos’la el ele vererek çocuklara eğlenceli bir biçimde hijyeni öğretiyor.

TEGV Beykoz Öğrenim Birimi’nin 25-28 kasım tarihleri arasında Akbaba İsmail Özseçkin İlkokulu’nda  2-3-4- ve 5. sınıflara vermiş olduğu hijyen eğitimi sayesinde 248 çocuk hijyeni öğrendiler ve çevrelerine de öğretecekler.

Yeni okullarda farklı çocuklarla buluşularak eğitimlere devam edilecektir. 
Proje Hakkında
Çocuklar enfeksiyon açısından en riskli gruptur. Dünyada her yıl 8 milyon çocuğun yaşamını yitirmesinde enfeksiyonun oranı 2/3 dür. Tüm yaşam gruplarında hastalıkların oluşmasını engellemek için alınan koruyu önemlerin başında kişisel hijyen uygulamaları gelmektedir. Kişisel hijyen,  kişilerin bilinçlendirilmesi için sağlığın korunmasında ve kişisel hijyen davranışlarının geliştirilmesinde birincil önem taşımaktadır. Tüm dünyada 5 yaş altı çocuklarda yer yıl bir milyara yakın ishal vakası görülmektedir. Türkiye’de ise bu rakam 2,5 milyon. Sadece düzenli hijyen alışkanlıkları kazandırma yoluyla bu ishal vakalarını %50 oranında azaltabilmek mümkün. Türkiye’de 7 yaş grubundaki çocukların son 6 ay içinde yaşadıkları hastalık ve sorunların oranına bakıldığında , enfeksiyon kaynaklı hastalıklar %46,2 ile ilk sırada yer almaktadır. Oysa sadece bir kaç hijyen önlemi alarak enfeksiyöz (bulaşıcı) hastalıklara karşı korunmak mümkün. Örneğin düzenli el yıkama ile çocuklarımızın solunum yolları enfeksiyonuna yakalanma riskini yaklaşık %23 oranında azaltmaktadır.
Temel kişisel uygulamalarından en önemlisi olan el yıkama ise enfeksiyon hastalıklarından korunmada en etkili ve ucuz yoldur. Örneğin, doğru el yıkama ile birçok enfeksiyon hastalığı %50 ye varan oranlarda azaltılabilir. Özellikle tuvaletten çıktıktan sonra el yıkama bu tip enfeksiyon hastalıklarının önlenmesinde en yetkin önlemdir. Kişisel bakımın sırasında bulunduğumuz ortamlarda ve evlerimizde de mikropların yoğun olduğu ve bulaşma riski yüksek yerlerin hijyenik biçimde temizlenmesi enfeksiyon riskini ciddi bir şekilde azaltabilir.
Projenin Amacı
1.Kademe (2.3.4.ve 5.sınıflar) ve 2.Kademe (6.7.ve 8. sınıflar) çocukların mikropları ve farklı ortamlardaki hijyen bölgelerini tanımaları; kişisel hijyen koşulları alabilmeleri için bilgi ve beceri kazandırmaktır.
Projenin Hedeflenen Kazanımları:
Çocuk, mikrobun ne olduğunu, en çok nerelerde bulunduğunu söyleyebilir.
Mikrop bakteri mantar ve virüslerin ne olduğunu kavrar.
Mikropların nasıl bulaştığını söyleyebilir.
Ev içinde "hijyen bölgelerini" gösterebilir.
Ev hijyeni için yapılması gerekenleri sıralayabilir.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV