Kurban Keseceklere Önemli Uyarılar

Kurban Keseceklere Önemli Uyarılar. Kurban kestikten sonra ne yapılmalı? Nelere dikkat etmeli. Hayvanın atıkları nasıl değerlendirilmeli? Kurban kesmenin detayları kadınhaberleri.com'da.

Kurban Keseceklere Önemli Uyarılar
KADINHABERLERİ.COM-Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kemal Yılmaz, Kurban Bayramı yaklaşırken vatandaşlara kurban kesiminde ve sonrasında yapmaları gerekenler konusunda uyarı ve bilgilendirmelerde bulundu.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kemal Yılmaz, kurban kesildikten sonra vatandaşların hastalıklara karşı dikkatli olmasını istedi. Kurbanın sağlıklı şartlarda kesilmesi gerektiğini söyleyen Yılmaz, kesilen kurbanların kullanılmayan bölümleri hakkında da uyarılarda bulundu.
Yılmaz, yaptığı açıklamada, "Özellikle bizim için hastalıkların önüne geçilebilmesi için kurbanın değerlendirilen kısmı dışında kalan karkas kısmım ve iç organlarının gelişi güzel ortalığa bırakılması da hastalıkların yayılmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle yapmamız gerekenler etin dışında kalan kullanılmayan artık maddelerin, açılacak kuyulara gömülmesi ve üzerine kireç dökülmesi gerekmektedir. Bu şekilde yaptığımız da kurbanın kullanılmayan kısımları da yaban hayvanları tarafından halkın kullanım alanlarının önüne geçilmesini sağlayacaktır. Eğer hastalık riski varsa yapılan uygulamayla bu hastalıkların diğer hayvanlara geçmesinin de önüne geçilecektir" dedi.
Kurbanlar kesildikten sonra sistemdeki hayvan sayılarının doğru hesaplanabilmesi için vatandaşlara çağrı yapan İl Müdürü Yılmaz, "Kurbandan sonra hayvan sayılarının doğru ölçülebilmesi için, kesilen kurbanların kayıtlardan düşülmesi gerekmektedir. Hayvanların kayıtlardan düşürülmesi için vatandaşlardan istediğimiz kesilen hayvanın kulak küpesinin Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüklerine teslim edilmesidir. Bu şekilde sistemimizi güncelleyerek hayvan sayılarında sağlıklı bir istatistik sağlamış olacağız" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2018, 10:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER