09 Ağustos 2020 Pazar

Çocuk ihmal ve istismarı sempozyumunda medyanın dili ve etkisi de konuşuldu

Çocuklara güvenli bir hayat sağlanmalı...Çocuk İhmal ve İstismarı Sempozyumu - TOGEMDER Yönetim Kurulu Başkanı Başkanı Gülbaran: - "Çocuk ihmal ve istismarının önlenmesi için bu ve benzeri davranışlara iten sebepler araştırılmalıdır.

27 Mart 2018 Salı 11:48
Çocuk ihmal ve istismarı sempozyumunda medyanın dili ve etkisi de konuşuldu
KADINHABERLERİ.COM- Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği (TOGEMDER) tarafından 6 bakanlıkla işbirliği halinde olunan ‘Biz Geleceğiz’ projesinin açılışı yapıldı. Açılışa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan’ın yanı sıra Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul Valisi Vasip Şahin ile iş ve sanat dünyasından pek çok isim katıldı. Çocuk ihmali ve istismarının nasıl önlenebileceği hakkında 2 gün süren sempozyumun da çok önemli mesajlar verildi.
Sosyolog Dr. Esra Albayrak , Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği (TOGAM-DER), Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle düzenlenen "Biz Geleceğiz" projesinin tanıtımı ve bu kapsamda Şişli'de bir otelde gerçekleştirilen "Çocuk İhmal ve İstismarı Sempozyumu"na katılarak "Çocuk İhmal ve İstismarında Çok Boyutlu Değerlendirme" başlıklı oturuma başkanlık yaptı.

"Çocuk istismarı tüm dünyada yükselen bir insanlık suçudur"

Çocuk istismarının önlenebilmesi için tüm kurum ve kuruluşların kenetlenebilmesi gerektiğini söyleyen Emine Erdoğan, "Ne yazık ki çocuk istismarı tüm dünyada yükselen bir insanlık suçudur. İstismara uğrayan bir çocuğun bir daha eski duygu dünyasına dönmesi neredeyse imkansızdır. Zaten çoğu kez bu istismar gizli kalır. Çocuğun iç dünyasında büyür, büyür altından kalkılamaz bir yük halini alır. Bu nedenle çocukların duygu dünyaları iyi takip edilmeli tüm ipuçları bilinçli bir şekilde değerlendirilmelidir. Güçlü, sağlıklı bir toplum inşa etmenin yegane yolu geleceğin sahibi olan çocukların psikososyal ve fizyolojik açıdan sağlam ve istismardan uzak bir yaşam sürmesidir. Bunu tesis etmek ise hepimizin boynunun borcudur. Devlet, sivil toplum, medya ve aileler olarak bu sorun etrafında kenetlenebilmeliyiz. İnsanlık çocuklar ölmesin diye savaşması gerekirken, hırsları ve hazları için yaptığı savaşlarda çocukları öldürüyorlar. ’Eğer süt emen çocuklar, beli bükük yaşlılar, otlayan hayvanlar olmasaydı azap üzerinize sel gibi gelirdi’ buyuruyor Peygamber. Çocuklar, yaşlılar rahmete vesileyken ne yazık ki ihmalin, istismarın konusu oluyorlar. Cinsel, ekonomik, duygusal birçok açıdan adına insan diyemeyeceğimiz varlıkların sömürüsüne uğruyorlar. Bu sorunların panzehiri aileyi güçlendirmektir. Sorumlu anne babalar yetiştirmektir. Bir çocuğun yeri ne sokak, ne de yetiştirme yurdudur. Çocuğun yeri ailedir" dedi.

"95 bin idareciye ve 683 bin öğretmene çocuklara yönelik ihmal ve istismarların önlenmesi eğitimi verilmiştir"

 Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ise, "Bir ülkenin geleceği her açıdan sağlıklı ve dengeli bireylerin yetiştirilmesine bağlıdır. Bu bağlamda çocuklarımız için atılmış her adım aslında ülkemizin bekası için atılmış bir adımdır. Bir çocuğun her bakımdan sağlıklı ve dengeli bir birey olabilmesi için ilk adım ailede atılır, okulda güçlendirilir, çevreyle pekiştirilir. Bugün 65 bin üzerindeki okulumuzda 1 milyondan fazla öğretmenimizle 18 milyona yakın öğrencimize eğitim vermekteyiz. Bu yıl iki hedefimiz var. İhmal ve istismarı önlemek ve madde bağımlılığıyla mücadele etmek. Risk altındaki grupları tespit etmek için her okulun bir risk haritası oluşturuyoruz. Riskli birey ve grupların tespit edilmesi doğrultusunda bir çalışma yapıyoruz." diye konuştu.


Medya Okur Yazarlığı Tartışılmalı

Yazar Gülenay Pınarbaşı ise konuşmasında AKODER olarak yıllardır medya okur yazarlığının önemine dikkat çeken çalışmalar yaptığını ancak, iletişim bilimleri doktora eğitimi aldıktan sonra medya okur yazarlığının ihmal ve istismar dilini engellemede yetersiz olduğunu fark ettiğini söyledi. "Akoder olarak bu çağrımızın anlamlı fakat eksik olduğunu söylüyorum. Medya profesyonelleri ve kamu daha fazla sorumluluk almalı. Diline çeki düzen vermeli. Çocuk haklarına riayet etmeli. Etik, tıklanmaktan ve seyredilmekten önemli olmalı. En önemlisi ise aileler ve eğitim sistemi eleştirel okuma ve düşünmeye öncelik vermeli" dedi.


Çocukların dilendirilmesi de bir istismar konusudur"

"Çocuk İhmal ve İstismarında Mevcut Uygulamalar" oturumunda konuşan İstanbul Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürü Serkan Gömce ise emniyetin istismar ve suça itilen çocuklar konusundaki uygulamalarından bahsetti.


Çocuk istismarı, zeka düzeylerini de olumsuz etkiliyor

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  ARŞİV