Tatilcilere Uyarılar

Uzmanlar, ön rezervasyonla ve ön ödeme ile tatil satın alan kişileri uyararak, tüketicilerin mağdur olmamaları için yapması gerekenleri anlattı.Her yaz başında tatil planı yapan tüketicilerin mağdur...

Tatilcilere Uyarılar
KADINHABERLERİ.COM-UZMANLAR, ön rezervasyonla ve ön ödeme ile tatil satın alan kişileri uyararak, tüketicilerin mağdur olmamaları için yapması gerekenleri anlattı.
Her yaz başında tatil planı yapan tüketicilerin mağdur olmamaları için bilgilendirici açıklamalar yaptıklarını anlatan Özalp, tüketicileri art niyetli kişi veya kuruluşlara karşı uyardıklarını belirtti. Mevsimlik olarak tanımladığı sıkıntıların maalesef her yıl katlanarak yaşandığını söyleyen ve bu konuda bir tüketicinin yaşadığı sıkıntıyı örnek vererek açıklamasını sürdüren Özalp, “Tüketicimiz, mayıs ayında internet üzerinden görselliğe aldanarak çeşitli vaatlere kanmış; ön rezervasyonla ve ön ödeme ile tatil satın almış. Bu tatilin zamanı ise Ağustos ayı içinde planlanmış. Mayıs ayında tatil ücretini daha tatile gitmeden kredi kartı ile ödemiş. Ancak şimdi ne otel var ortada, ne de ön ödemeli tatil satın aldığı firma var ortada. Tüketici oteli arıyor. Otel diyor ki: ‘Bize böyle bir firmadan rezervasyon yapılmadı ve yer isminize ayrılmadı. Kaldı ki böyle bir firma ile ilgili pek çok şikâyet de otelimize gelmektedir.’ Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) arıyoruz. TÜRSAB da bu firma ismiyle pek çok şikâyet aldıklarını söylüyor” dedi.
BELGESİZ ÖDEME YAPMAYIN
TÜKODER olarak tüketicinin mağduriyetini gidermek için çalıştıklarını aktaran Özalp, “Tatil planı yapan tüketicimiz ve ailesi, mağdur olmakla beraber aylar önce yaptıkları tatil planlarının suya düşmesine de çok üzülmüşlerdir. Tüketicilerimizin hem paraları hem de hayalleri suya düşmüştür. Tüketicilerimizin mağdur olmamak için yapacakları ve alacakları hizmetlerde sözleşme yapmadan, güvenmeden ve hatta ilgili otelle görüşmeden bu tür tatil planlarını yapmasın. Bilmediği bir firmaya da belgesiz ödeme yapmaması gerekir” diye kaydetti.
YASADA NELER VAR
 Yeni Tüketici Yasası’nda paket tur ve buna bağlı hizmetler için yasanın açık olduğunu belirterek, ilgili yasaya ilişkin şu bilgileri verdi:
“Paket tur düzenleyicisinin Türkiye’de temsilcisinin bulunmadığı hallerde paket tur aracısı, paket tur düzenleyicisi gibi sorumlu olur. Paket tur düzenleyicileri veya aracıları, yazılı veya mesafeli olarak kurulan paket tur sözleşmelerinin bir nüshasını kağıt üzerinde veya kalıcı veri saklayıcısı aracılığıyla tüketiciye vermek zorundadır. Tüketici, kendisinden kaynaklanmayan nedenlerle paket tur sözleşmesinin esaslı unsurlarından birinin değişmesi veya turun başlamadan önce iptal edilmesi hallerinde bu değişikliği veya paket tur düzenleyicisi tarafından sunulan alternatif bir turu kabul edebileceği gibi sözleşmeden dönme hakkına da sahiptir. 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’nun zorunlu sigorta ile ilgili hükümleri saklı olmak üzere, paket tur düzenleyicisi sözleşmenin hiç veya gereği gibi ifa edilmemesi nedeniyle tüketicinin uğradığı her türlü zarardan sorumludur. Tüketici boşa harcanan tatil zamanı için de uygun bir tazminat talep edebilir.”

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2018, 11:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER