Gölyazı'yı Dünya Kabul etti

Gölyazı'yı Dünya Kabul etti.. Numbeo şehirlerin sağlık endekslerini açıkladı. Türkiye'den listeye dört şehir girdi. Bunlardan biri Gölyazı Bursa Üst sıralarda. İlk yüzde alt sıralarda İzmir, İstanbul ve Ankara'da var.

Gölyazı'yı Dünya Kabul etti
KADINHABERLERİ.COM- Gölyazı'yı Dünya Kabul etti.. Numbeo şehirlerin sağlık endekslerini açıkladı. Türkiye'den listeye dört şehir girdi. Bunlardan biri Gölyazı Bursa Üst sıralarda. İlk yüzde alt sıralarda İzmir, İstanbul ve Ankara'da var.

Nilüfer Belediyesi, BEBKA ve Nilüfer Kaymakamlığı tarafından Gölyazı’nın tarihi ve kültürel varlıklarının tespiti ve tanıtımı için çalıştay düzenlendi. Çalıştayda, proje kapmasında hazırlanan Gölyazı kültür envanteri kamuoyuyla paylaşıldı.
Tarihi ve doğal zenginliğiyle insanoğlunun en değerli kültür miraslarından biri sayılan Gölyazı’nın gerek Türkiye’ye, gerek dünyaya daha fazla tanıtılması için çalışmalar sürüyor. Nilüfer Belediyesi Gölyazı’ya bir yandan çağdaş hizmetler sunarken, diğer yandan da ilgili kuruluşlarla ortak projelere imza atıyor. Nilüfer Belediyesi, BEBKA ve Nilüfer Kaymakamlığı tarafından başlatılan Gölyazı’nın tarihi ve kültürel varlıklarının tespiti, tanıtımı ve bölgenin geliştirilmesi için yürütülen proje meyvelerini vermeye başladı.
Nilüfer Belediyesi tarafından kültürevine dönüştürülen tarihi kilisede çalıştay düzenlendi. Çalıştayda proje çerçevesinde bugüne kadar yapılan bir dizi çalışma anlatılarak, oluşturulan Gölyazı kültür envanteri kamuoyuyla paylaşıldı. Çalıştayın açış konuşmasını yapan Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Nazlı Yazgan, Nilüfer Belediyesi’nin yürüttüğü çalışmalar hakkında kısa bilgi vererek, projede emeğe geçen herkese teşekkür etti.
Nilüfer Belediyesi Plan ve Proje Müdürü Tahir Yılmazeli de, projede gelinen süreci anlatarak, yürütülen çalışmalar hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Yılmazeli, Gölyazı’da medeniyet tarihinin bütün izlerinin kayıt altına alındığını belirtti. Envanterin oluşturulmasına büyük katkı sağlayan Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr Mustafa Şahin’e de teşekkür eden Tahir Yılmazeli, Gölyazı’nın artık dünyaya daha iyi anlatılabileceğini kaydetti. Yılmazeli, Gölyazı’nın tanıtım filmini de konuklara izlettirdi, ayrıca tamamlanan web sitesi, broşür,afiş, tanıtıcı levhalar, logolar hakkında ayrıntılı bilgi verdi.
Envaterin mimarlarından Prof. Dr. Mustafa Şahin adını da Araştırma Görevlisi Nur Deniz Ünsal da söz alarak Gölyazı’nın tarihi sürecini anlattı.
Nilüfer Belediyesi Çevre Danışmanı Arca Akay da, Gölyazı’nın ekolojik durumunu değerlendirdi. Gölyazı’da kuş ve balık türlerinin zenginliğine dikkat çeken Akay, ancak çevre kirliğinin bu zenginliği yok etmeye başladığını belirtti. Uluabat Gölü olmadan Gölyazı’nın olamayacağını söyleyen Arca Atay, tedbir alınmadığı takdirde önümüzdeki 50 yıl içinde gölün kuruma tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğunu belirtti.
Çalıştayın sonunda Gölyazı sakinleri de söz alarak görüşlerini dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2018, 19:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER