Zirkonyum Nedir? Dişlerde nasıl kullanılmalı?

Klinik34 Diş Hekimlerinden Dt.Baran Karaoğlu, zirkonyum dişlerin daha uzun ömürlü kullanılabildiğini belirtti.Dt.Baran Karaoğlu, “Zirkonyum, gri metal alt yapı yerine beyaz metal olarak kullanılan materyaldir. Geçmişte kullanılan metal altyapılı...

Zirkonyum Nedir? Dişlerde nasıl kullanılmalı?
KADINHABERLERİ.COM- Dt.Baran Karaoğlu, “Zirkonyum, gri metal alt yapı yerine beyaz metal olarak kullanılan materyaldir. Geçmişte kullanılan metal altyapılı porselenlerin renk ve şekil verilme özelliklerinin çok üstünde bir tedavi şeklidir.
El değmeden tamamen bilgisayar desteği ile hazırlanan kaplamalar, zirkonyum denilen beyaz metalden üretilmektedir. Estetik ve direncin üst seviyede olması ön bölge ve arka bölge dişlerde kullanılmasını sağlamaktadır. Işık geçirgenliği ve şeffaflığı metal destekli porselenden daha iyi olması ön bölge dişlerde kullanımını ön plana çıkarmaktadır” dedi.
ZİRKONYUM AVANTAJLARI
Zirkonyum dişlerin düzenli kontrolleri yapıldığı ve ağız hijyeni istenilen düzeyde korunduğu takdirde klinik ömürleri için bir süre verilemediğini, zamanla renkleşme ve şekillerinde bozulma görülmediği için uzun yıllar kullanılabildiğini anlatan Dt.Baran Karaoğlu, daha sonra şunları kaydetti;
“Zirkon kuron kaplamalar günümüzde metal altyapılı klasik porselen kaplamalara göre avantajları olduğu için daha yoğun bir şekilde tercih edilmeye başlanmıştır.
RENK - IŞIK GEÇİRGENLİĞİ
Işık geçirgenliği yani şeffaflığı
daha fazla olduğu için doğal dişleri taklit etmekte çok başarılıdır. Diğer yanda metal altyapılı porselenlerde bu özellik sıfırdır. Metal altyapılı porselende porselenin altından yansıyan metal görüntüsü hastaları rahatsız etmektedir. Özellikle ön bölge estetik uygulamalarda zirkon kuron ve köprüler başarılı sonuçlar meydana getirmektedir.
UZUN ÖMÜRLÜ
Metal altyapılı porselen kuron ve köprülerde metalin yapısı gereği zamanla korozyon meydana gelir, hem dişe tutunma hem de renk açısından dezavantaj oluşturan bu durum zirkon kuron ve köprülerde oluşmaz. Böylelikle zirkonyumu tercih eden hastalar çok daha uzun yıllar ilk günkü formuyla zirkon kuron ve köprülerini kullanabilir.
ZİRKONYUM UYGULAMA VE FİYATLARI
Zirkonyum alt yapılı porselenlerin hazırlığı diğer protez aşamalarıyla aynıdır. Bir hafta gibi kısa sürede ağız içine yerletirlecek şekilde estetik bir şekilde hazır olur. Zirkon kuron ve köprüler metal altyapılı porselenlere göre daha pahalıdır. Bunun sebebi el değmeden bilgisayar desteği ile şekillendirilip üretilmeleri ve kullanılan zirkonyum metalinin maliyetli olmasıdır. 3 boyutlu olarak özel programlarla ve freze aletleriyle el değmeden tasarlanan zirkonyum kuron ve köprüler günümüzün son teknoloji diş hekimliği uygulamaları arasında yer almaktadır.”

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2018, 22:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER