22 Şubat 2019 Cuma

Yumurtalık kanseri nasıl anlaşılır?

Yumurtalık yani over kanseri yüzde 1,4 sıklığında görülen bir kanserdir. Eğer kadın genetik açıdan riskli ise yani ailesel geçişli birtakım mutasyon taşıyor ise 70 yaşına kadar yüzde 16-39 oranında yumurtalık kanserine yakalanabilir. Doğum kontrol ilaçları over kanserlerine karşı koruyucudur. Over kanserinin kadın kanserleri arasında geç tanı konulan ve oldukça hızlı seyreden bir kanser türü olması nedeni ile tıp dünyası bu kişilerin genetik yapısını incelemiştir.

04 Şubat 2017 Cumartesi 19:22
Yumurtalık kanseri nasıl anlaşılır?
KADINHABERLERİ.COM- Günümüzde yumurtalık kansrei vakaları artış göstermekte. Bu artışın nedenleri arasında ise en büyük payı çevresel faktörler alıyor. Tüketilen besinler, güneş ışınları, gündelik yaşamda kullanılan ürünler kanser yapmakta. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Aslı Alay, yumurtalık kanserinin son yıllarda artışına dikkat çekti. 
Op.Dr. Aslı Alay, besinlerin, güneş ışınlarının yumurtalık kanserine yakalanma riskini artırdığına dikkat çekerek “Çevresel faktörleri değiştirebilmek biz insanoğlunun elinde. Ama ya genetiğimiz. Radyasyonun olmadığı, sigara içmediğimiz, doğal ortamda yaşam ile kanserden kurtulabilirmiyiz ? Bu sorunun yanıtı kocaman bir hayır. Çünkü değiştiremediğimiz genetik yapımız. Genetik faktörlerin yol açtığı kadın kanserlerinin genellikle başlangıç yaşı 40 ve öncesidir. Yani genç kadın hastalığı olup ailede aynı tip birçok kanser hastası vardır. Ya da aynı anda ortaya çıkmış birçok kanser türü bir aradadır” dedi. 
Ayrıca Op. Dr. Aslı Alay hastalığın takibi ve tedavi ile ilgili olarak şöyle konuştu : "Risk grubu olan bireylere genetik test yapılmalı ve yapılan bu testler doğru yorumlanmalı  ve yapılan test sadece bilgi vermemeli, aynı zamanda tedavi açısından da fayda sağlamalı 
Kadınlarda en sık görülen kanser meme kanseri olup, hem meme hemde yumurtalık kanserlerinde genetik öykü önemlidir.Genetik nedenlerle oluşan kanserler birtakım özellikler taşır. Bunlar arasında aile bireylerinde özellikle menopoz öncesinde yumurtalık ve meme kanseri olan 3 veya daha fazla kadının olması , erkek akrabada meme kanseri ve BRCA-1, BRCA-2 denilen genlerde mutasyon sayılabilir. " dedi. 
Kadın Genetik Açıdan Riskli İse Kansere Yakalanabilir 
Alay açıklamasında "Yumurtalık yani over kanseri yüzde 1,4 sıklığında görülen bir kanserdir. Eğer kadın genetik açıdan riskli ise yani ailesel geçişli birtakım mutasyon taşıyor ise 70 yaşına kadar yüzde 16-39 oranında yumurtalık kanserine yakalanabilir. Doğum kontrol ilaçları over kanserlerine karşı 
koruyucudur. Over kanserinin kadın kanserleri arasında geç tanı konulan ve oldukça hızlı seyreden bir kanser türü olması nedeni ile tıp dünyası bu kişilerin genetik yapısını incelemiştir. Mutasyonların araştırıldığı toplumlarda 1/500 gibi bir taşıyıcılık saptanmıştır. Önerilen genetik kanser yatkınlığı olan bireyler mutlaka genetik danışma almalı ve gerekli durumda tanısal testler yani genetik analiz yapılmalıdır". şeklinde konuştu.

Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Jinekolojik Onkoloji Bölümü uzmanı Prof. Dr. Hüsnü Çelik, sinsi bir kanser türü olan yumurtalık kanseri hastalarının yüzde 75’ine ileri evrelerde tanı konulduğunu, bunun da ölüm oranını artırdığını belirterek, erken evrelerde tanı konulması durumunda sağ kalma oranının yüzde 90’ın üzerinde olduğunu söyledi.
Prof. Dr. Çelik, yumurtalık kanserlerinin, kadın kanserleri içerisinde ölüm oranı en yüksek kanser türlerinden biri olduğunu ifade etti. Gerek cerrahi gerekse kemoterapi alanında yaşanan gelişmelere rağmen hastalığa yakalananların 5 yıl ve daha fazla yaşama oranının ortalama yüzde 50 civarında olduğunu aktaran Çelik, “Sağ kalımda en önemli parametre tanı konulduğu andaki hastalık evresidir. Erken evrelerde sağ kalım yüzde 90’ların üzerindedir. Ancak bu hastaların yaklaşık yüzde 75’i ileri evrelerde tanı almaktadır” dedi.
“SİNSİ BİR KANSER TÜRÜ”
Bu sinsi hastalığın, hastaları doktora erken getirecek özel bir semptomun da bulunmadığını ifade eden Prof. Dr. Hüsnü Çelik, şunları söyledi:
“Yine de karında şişkinlik, hazımsızlık, pelvik ağrı, akıntı gibi genel semptomlar olduğunda over kanserlerinin akılda tutulması gerekir. Hastalık öncelikle karın boşluğuna yayıldığı için ağrıdan ziyade bağırsak ve mide semptomları ön planda olabilmektedir. Bu nedenle bu hastalar, öncelikli olarak dahiliye veya gastroenteroloji kliniklerine başvururlar ve o bölümlerdeki meslektaşlarımızın dikkatli değerlendirmeleri sonucu yumurtalık kanseri tanısı konularak jinekolojik onkoloji kliniklerine gönderilirler. Bu doğal bir durumdur. Bir hasta problemlerine çare ararken elbette şikayeti olan bölüme gidecektir.”
Yumurtalık kanserinin tedavisinde etkin ve detaylı bir cerrahi uygulamanın gerekli olduğuna işaret eden Prof. Dr. Hüsnü Çelik, “Cerrahide tüm karın boşluğu detaylı bir şekilde gözden geçirilir. Ana hedef, cerrahi bitiminde gözle görülür tümör dokusunun kalmamasıdır. Bu amaçla gerektiği durumlarda mevcut tümörlerden arındırılması için bağırsak, mesane, karaciğer, diafragma gibi organların bir kısmı çıkarılabilir. Gözle görülür tümör dokusu olmadığında muhtemel yayılma potansiyeli olan alanlar ki bunlar; büyük damarların etrafındaki lenf bezleri, karın içerisindeki omentum dediğimiz yağ dokusudur” diye konuştu.
“CERRAHİ MÜDAHALE ÖMRÜ UZATIYOR”
Tamamen çıkarmanın mümkün olamadığı durumlarda ikincil hedefin tümörün küçültülmesi olduğunu vurgulayan Çelik, şöyle devam etti:
“Buradaki hedef tümör dokusunun 0.5 cm, bu da mümkün değilse 1 cm altına indirilmesidir. Eğer ameliyat sonrası tümör dokusu 2 cm altına indirilemiyorsa hasta bu cerrahiden over kanseri tedavisindeki güncel parola; ‘kanser neredeyse cerrah orada olmalıdır’ şeklinde özetlenmiştir. Bunun anlamı; vücudun neresinde olursa olsun, kanserin öncelikli olarak cerrahi ile çıkarılmasıdır. Gerektiğinde beyin, akciğer gibi organlarda olduğunda bile kanser odaklarının cerrahi olarak çıkarılması hastanın ömrünü uzatmaktadır. Buradaki ana unsur, organın ya da bir bölümünün çıkarılmasının hayatla bağdaşır olmasıdır.”
AKILLI İLAÇLARLA TEDAVİ DÖNEMİ
Yumurtalık kanserlerinin oldukça erken evreleri hariç, tedavisinin cerrahiden sonra mutlaka kemoterapi verilmesi şeklinde olduğunu kaydeden Çelik, “Bugün, kemoterapide müthiş ilerlemeler kaydedildi. Artık akıllı tedaviler dediğimiz targeted tedaviler dönemi başladı. Akıllı ilaçlar tümör hücresindeki hedef mekanizmayı bularak tümörü imha etmektedir. Bu alan önümüzdeki günlerde daha popüler hale gelecektir. Bir diğer durum, henüz tüm dünyada kabul görmeyen, lokal bazı ülkelerde ve merkezlerde uygulanan karın içi sıcak kemoterapi uygulamalarıdır. Bu metotla ilgili hasta seçim kriterleri, mevcut tedaviye bağlı komplikasyonlar büyük çalışmalarda net değerlendirilmemiştir. İleri ki dönemlerde konu daha da netleşecektir” ifadelerini kullandı.
Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Jinekolojik Onkoloji Bölümü uzmanı Prof. Dr. Hüsnü Çelik, 10-20 yıl öncesine göre bir değerlendirme yapıldığında, gerek cerrahi gerekse kemoterapi alanında kaydedilen ilerlemeler ile bu hastaların tedavi ve takiplerinin özelleşmiş merkezlerde yapılıyor olmasının, yaşam oranlarını belirgin olarak artırdığını kaydetti.

Kadınların en büyük problemlerinden birisi de yumurtalıklarında her ay düzenli olarak oluşan yumurtalık kistleridir. Yumurtalıklarda oluşan bu kistler her ay adet döneminde patlamaktadır, ama bazı kadınların yumurtalık kistleri patlamıyor, bunu nedeni bu gün olmuş halan bilinmemekte. Yumurtalık kisleri 2 çeşittir. Poli over kist ve çikolata kistidir. Halk arasında en yaygın olan kist çeşididir.  poli over kisttir. Çikolata kisti poli over kisti kadar yaygın olarak görülmese de tehlikeli bir kisttir. Poli over kisti olan insanların çocuklarının kolaylıkla olduğu ama çikolata kisti olan insanların çocuk olma ihtimallerinin çok düşük olduğu eğer oluyorsa bile çok detaylı ve önemli bir tedavi sürecinden geçtikten sonra çocuk olabileceği ihtimali vardır. Çoğunlukla çikolata kisti olan kadınların 40 yaşından sonra rahim kanserine yakalanma riskleri çok fazla olur ve erkenyaşta rahimlerini aldırmak zorunda kalırlar. Çikolata kistlerinin kanser riskleri poli over kistlere göre daha fazladır, çünkü çikolata kistleri yumurtalıkları da içine alarak hem çocuk olmasını engeller, hem de yumurtalıklara zarar vererek kanser oldurur ve vücudun işlevlerini durdurur. Poli over kistlerin çikolata kistlerine göre avantajı vardır ki bu kistlerin kanser yapma olasılığı daha düşüktür . çünkü poli over kistlerinde çocuk olmaması oranı çikolata kistlerine oranlar daha düşük olduğu için kanser riski de düşüktür. Poli over ve çikolata kistlerinin en büyük belirtileri vücudumuzda bulunan erkeklik hormonu (testesteron) yüksekliği sebebiyle vücuttu aşırı tüylenme genellikle bu tüylenme bir anda olur, kıllar uzar ve daha koyu renkli olmaya başlar, özellikle yüz kol, göğüs ucu ve göbekte, kol ve bacaklarda olan kıllanma şikayetleri, adet düzensizlikleri, kasıklarda aşırı ağrı, karında şişkinlik ve sancılanma, sindirim sistemiz problemleri ve şikayetleri ile idrarda yanma ve idrar yolu iltihaplanması başlıca sebeplerdendir. Kistlerin kesin oluş sebebi her ne kadar bilinmese de hormonal bozuklukların en büyük sebepleri olduğu düşünülüyor. Peki bu kistlere yakalanmamak için neler yapılmalı? Burada yapmanız gerek en önemli nokta beslenmenize dikkat etmeniz gerekir, beslenme problemi olursa bu sadece kistlik problemlerle kalmaz farklı sorunlar da çıkar. Yediğiniz gıdalar da özellikle erkeklik hormonu salgılayacak gıdalar dikkat etmelisiniz. Bu kistlerin tedavileri ameliyat, ilaç tedavisi ile olur. Laparoskopi ve açık ameliyatla kolayca alınan kistler duruma göre yumurtalıklarda alınır ya da alınmaz bu kistin yumurtanızı içine hapsetmesiyle alakalıdır. Kistlerin alınmasından sonra eski sağlığınıza rahatlıkla kavuşursunuz. 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

  halkalı escort

  istanbul escort

  türk porno

  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  ARŞİV