Sahurda Dişler Fırçalanır mı?

Ramazan'da diş sağlığı nasıl olmalı? Diş hekimi Muzaffer Demirdelen, normal yaşantıda dikkat edilmesi gereken diş sağlığının, Ramazan ayı dolayısıyla daha da önem kazandığını söyledi.

Sahurda Dişler Fırçalanır mı?
KADINHABERLERİ.COM-Diş hekimi Muzaffer Demirdelen, normal yaşantıda dikkat edilmesi gereken diş sağlığının, Ramazan ayı dolayısıyla daha da önem kazandığını söyledi.
İmplant Park Ağız ve Diş sağlığı polikliniği Diş Hekimi Muzaffer Demirdelen, Ramazanda ağız sağlığı ile ilgili bilgiler verdi. Demirdelen, "Oruç tutarken ağız ve diş bakımına her zamankinden daha fazla dikkat edilmelidir. Sahura uyku problemi için kalkmayı düşünmeyen ve akşamdan yemek yeyip de yatanların özellikle 20 saat gibi bir süre hiçbir şey yemeden ve içmeden durduğu dikkate alınırsa, önümüze çıkacak problemler katlanarak artmaktadır. Sahurda ve iftardan sonra yapılacak diş ve ağız temizliği mikrop ve bakterilerin üremesini büyük ölçüde azaltacaktır. Ağrı veya sızlama var ise dişlerimizde hastalık ilerlemeden küçük tedavilerle önlem almalıyız. Fakat sizi çok rahatsız etmeyen , dişte eksik ve implant düşünceniz var ise bu tedavi planlanırken Ramazan ayı dikkate alınmalıdır. Tedavisi uzun sürecek ve arada ek uygulamalar olacağı için, bu tip işlemlerin rahatsızlık vermiyor ise daha sonraya bırakılması düşünülebilir" ifadelerini kullandı.
Diş hekimi Demirdelen ayrıca, "Oruçlu iken rahatsız edici koku oluşumu önlemede de diş ve ağız bakımının büyük önemi var. Çeşitli gargara ve spreylerin kullanılması ağızda oluşacak koku ve bakterilere etkili olacaktır. Bir diş çürüğü sebebi ile katlandığınız tedaviyi düşünürseniz, size rahatsızlık vermediği için hatırlamadığınız, aklınıza bile gelmeyen 28 diş daha olduğunu unutmayın. Sağlam dişin kıymetini çürümeden bilmek gerekir" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2019, 04:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER