23 Ocak 2021 Cumartesi

Otizmde davranış problemine son!..

Otizm, çağımızın en yaygın sorunlarından birisi olarak kabul edilmektedir. Sosyal iletişim bozukluğu şeklinde kabul edilen otizmde, aşılması gereken en önemli konular arasında “Davranış Problemleri” yer almaktadır.

12 Mart 2018 Pazartesi 20:31
Otizmde davranış problemine son!..
KADINHABERLERİ.COM- Otizm, çağımızın en yaygın sorunlarından birisi olarak kabul edilmektedir.  Sosyal iletişim bozukluğu şeklinde kabul edilen otizmde,  aşılması gereken en önemli konular arasında “Davranış Problemleri” yer almaktadır. Otizmli çocuğun göz kontağı kurmaması, etrafına karşı ilgisizlik, anladığı halde konuşmama, anne baba dahil etrafında hiç kimse yok gibi davranması, komut almaması, takıntılı stereotipik hareketleri, sebepsiz öfke krizleri, isteklerini bağırarak yaptırması gibi konular belli başlı davranış problemleri arasındadır. Bu davranış problemleri, otizmle yaşamayı zorlaştıran en önemli konular arasında yer almaktadır. Hatta bu tip davranış problemleri ile otizmli çocuklar, ailelerini de kontrol altında tutabilmektedirler.  Bu yüzden vakit kaybetmeden otizmle mücadelede davranış düzeltme teknikleri uygulanmalıdır. 

Problemler kaderiniz olmamalı…
Otizmli çocuklarda davranış problemleriyle mücadele yöntemleri hakkında ailelere ANLESS (Çok Yönlü Otizm Programı) uzmanı Özgü Ertul, şu önerilerde bulunuyor: “Ülkemizde aileler, davranış problemlerini genellikle ilaç tedavisiyle çözeceklerini düşünmektedirler. Ancak ilaç tedavisi tek başına yeterli olmamakta. Buna karışlık otizmli çocuğu takip eden doktorunun kontrolünde kullanılan uygun ilaç tedavisinin yanı sıra etkili bir davranış problemlerini düzeltme tekniği uygulanır. Amerika’da uygulanan bütüncül eğitim sistemi olan ANLESS bu yüzden hem eğitim hem de tıbbi konuyu kapsayan etkili bir programdır. Burada öncelikle problemli davranışları, kontrol edebilme tekniklerinin eğitim merkezleri, ev ve sosyal ortamlarda uygulanmasıdır. Problemli davranışla yaşamak kader değil. Önemli olan ailelerin kendi alışkanlıklarını değiştirmeye ve davranış düzeltme  tekniklerini uygulamaya istekli olmalarıdır.”

Sabır ve kararlılık… 
Otizmli bireylerde, davranış problemlerinin ailelerin sabır ve kararlılığı ile çözülebilmesinin mümkün olduğunun altını çizen Özgü Ertul şunları söyledi: “Burada zaman çok önemli. Aynı zamanda ailelerin kararlı ve istekli olmaları da. Çünkü otizmli çocukların kendi etrafında dönme, anlamsız sesler çıkartma, el kol hareketleri, çığlık atma, kendisine vurması gibi davranışlarının çeşitli sebepleri var. Genellikle bu tip davranışları haz aldığında, kaygı duyduğunda, etrafındakileri kontrol etmek istediğinde veya istemediği durumlardan kaçmak amaçlı da kullanır. Öte yandan vücud ısılarının normalden fazla olması, oksijene ve doğal ortama daha çok ihtiyaç duymaları sebebiyle de yaptıkları pek çok hareketi biz davranış problemi olarak düşünürüz. Oysa burada da otizmli çocuğun fiziksel ve biyolojik  olarak nelerden rahatladığını bilmemiz gerekir.”

Takıntılı iletişim yaratmayın…
Otizmli çocuklarda, pek çok davranış probleminin iletişim dili haline gelmesinde ailelerin istemeyerek de olsa  paylarının olduğunun altını çizen Ertul , “Sorunun çözümünde dikkat etmemiz gereken belli başlı kurallar şunlardır: Örneğin: Çocuk önceden sadece haz aldığı ya da kaygılı olduğu için çığlık atarken, sonraları  geneller. Aileyi ve çevresini kontrol etmek amacıyla kullanır. Bu yüzden takıntılı davranışlar çocuğun iletişim dili haline gelmemeli. En basiti; İstenmeyen davranışın sonunda haz alıyor ve sakinleşiyor ise  çocuğun bunları yaptığı çevrede düzenlemelere gidilmeli. Çünkü bu sorunu ailenin görmezden gelmesi ya da ödül ceza yöntemi ile çözmeye çalışması her zaman etkili olmayabiliyor. Çocuk kendine ve etrafa zarar vermeye başladığında hemen fiziksel olarak  engellenmeli.  Problemli davranışların sonunda kazanmaya çocuk alıştırılmamalı. Bunlar ailelerin rahatlıkla uygulayabileceği  son derece basit kurallar arasındadır. Bütün  bunlar özel eğitimin sonunda çocuğun farkındalığının da artmasiyla zamanla azalacaktır. Ailelerin, kararlı ve sabırla bütüncül programı uygulamaları, bu sorunu çözmenin en önemli adımıdır”. 

Sorularınız için: [email protected] / www.anless.com.tr/ Tel: 0212 232 82 88
ANLESS Çok Yönlü Otizm Programı Nedir? Otizmli bireylerin doğal hayatın içinde bahçe terapi, spor, sanat, aba temelli akademik eğitim, iletişim ve sosyalleşme becerilerini özel materyaller ile geliştiren, doğal yaşam atölyeleri kuran bir sistemdir. ANLESS 2 ile 7 yaş grubuna uygulanır. 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  ARŞİV