Nuray Hafiftaş'ın ölüm nedeni Kolon Kanserinden Her Yıl Dünyada 500 Bin Kişi Hayatını Kaybediyor

Nuray Hafiftaş'ın ölüm nedeni Kolon Kanserinden Her Yıl Dünyada 500 Bin Kişi Hayatını Kaybediyor "500 bin hasta kolon kanseri nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Ülkemizde tüm kanserler içerisinde görülme...

Nuray Hafiftaş'ın ölüm nedeni Kolon Kanserinden Her Yıl Dünyada 500 Bin Kişi  Hayatını Kaybediyor

Dr. Aytekin Kemik, dünyada her yıl yaklaşık 1 milyon kolon kanseri tanısı konulduğunu ifade ederek, "500 bin hasta kolon kanseri nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Ülkemizde tüm kanserler içerisinde görülme sıklığı yüzde 7-8’dir. Erkeklerde ve kadınlarda eşit oranda görülen kolon kanseri bütün kanserler içerisinde en sık görülen 3. kanser tipidir" dedi.
Kanser taramaları ve kolon kanseriyle ilgili açıklamalarda bulunan Dr. Aytekin Kemik, kanser hastalığının erken teşhis edilmesinin tedavi başarısını çok yüksek oranda etkilediğini söyledi. Bu bağlamda Ulusal Kanser Tarama Programı çerçevesinde taramalar yaptıklarını belirten Kemik, "Aile sağlığı merkezlerimize ve Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi’ne (KETEM) başvuran 30-65 yaş arasındaki kadınlara rahimağzı kanseri, 40-69 yaş arasındaki kadınlara meme kanseri, 50-70 yaş arasındaki kadın ve erkeklere kolon kanseri yönünden ücretsiz taramalar yapılmaktadır. Taramalarda, 2013 yılından itibaren ilimizde 38 bin kişiye meme kanseri teşhisine yönelik mamografi, 42 bin kişiye kolon kanserinin teşhisine yönelik gaitada gizli kan taraması ayrıca 53 bin kişiye rahim ağzı kanserinin tespiti amacıyla smear taraması yapılmıştır" diye konuştu.


"HER YIL 500 BİN KİŞİ KOLON KANSERİNDEN HAYATINI KAYBEDİYOR"
Kolon kanseri ile ilgili de konuşan Kemik, "Dünya çapında her yıl yaklaşık bir milyon kolorektal kanser tanısı konulmakta, beş yüz bin hasta ise kolorektal kanser nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Ülkemizde tüm kanserler içerisinde görülme sıklığı yüzde 7-8’dir. Erkeklerde ve kadınlarda eşit oranda görülen kolon kanseri bütün kanserler içerisinde en sık görülen 3. kanser tipidir. Yaşam boyu görülme sıklığı yüzde 2,5 civarındadır. Kolon kanserinin yüzde 90’ından fazlası 50 yaşın üzerindeki insanlarda görülmektedir. Erken teşhisi halinde yüzde 90 oranında tedavi edilebilmektedir. Türkiye kanser önleme ve taramaları 2014 raporuna göre, 2014 yılında 25 bin yeni kolon kanseri vakası görüldü. Kolon tümörleri yavaş büyür ve erken safhalarda kolon kanseri herhangi bir belirti göstermeyebilir. Belirtileri fark edilecek düzeye geldiğinde ise hastalık ileri evreye taşınmış olabilmektedir. Bu nedenle erken dönemde kolon kanserinin tespitinde tarama testleri çoğu zaman tek yol olarak görülmekte, taramalar kolaylıkla dışkıdan bakılan bir test ile yapılabilmektedir" ifadelerini kullandı.
Kolon kanserinin belirtilerin hakkında da açıklamalarda bulunan Kemik, "Dışkılama alışkanlıklarında değişiklik, ishal ve kabızlık olması, dışkıda bulaşmış kan görülmesi veya dışkının katran gibi siyah bir renk alması, dışkı çapının incelmesi, genel mide yakınmaları, sıklaşmış gaz ağrıları, bağırsakların dışkılama sonunda tamamen boşalamamış gibi olma hali, nedeni bilinmeyen kilo kaybı, uzun süre halsizlik gibi belirtilerin görülmesi halinde kolon kanserinde şüphe edilmesi gerekmektedir" dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2018, 17:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER