Mesane Kanserinden sonra yapay mesane takılabilir mi?

Mesane Kanserinden sonra yapay mesane takılabilir mi?

Mesane Kanserinden sonra yapay mesane takılabilir mi?
KADINHABERLERİ.COM- Mesane kanseri hastaları, yapay mesane ile hayatlarını daha konforlu yaşayabiliyor.
 Dünya genetik bilimi, yıllardır her dokuyu orijinaline yakın yapmaya çalışıyor. Mesanenin de yapayını bir gün yapacaklardır. Bizim burada kastettiğimiz ilerlemiş mesane kanseri vakalarında, mesane çıkartıldıktan sonra idrarı depolayabilecek ve tekrar normal idrarı yaptırabilecek bir organı oluşturmak" dedi.
Mesane alındığı zaman iki seçenek olduğunu kaydeden Karadeniz, "Birincisi karın duvarına bir torbayla idrar yolları bağlanıyor, o torbaya doldukça hasta idrarını boşaltıyor. Ama eğer hasta uygunsa, yeni bir mesane yaparak hastanın görüntüsünü hiç bozmadan, idrarını normal bir şekilde yapmasını sağlayan ameliyat gerçekleştiriliyor. Bu tabii ki torbaya göre daha çok tercih edilen ve hastayı ameliyata daha çabuk ikna eden bir yöntem. Hastalar bu teşhisi duyduktan sonra hemen ameliyata razı olmuyorlar. Ama yapay mesane alternatifini duydukları zaman daha erken ameliyata ikna olabiliyorlar" dedi.
Mesane kanseri, yaşlı hastalığı olarak bilinse de artık genç hastalarda da sık görülüyor. Bunun en büyük nedeni sigara ve sanayide çalışmış olmak. İdrarı ertelemek de riski faktörleri arasında. Uzun yol şoförlerinde çok sık rastlanıyor.
Ameliyat sonrası hasta tekrar insan içine çıkabiliyor, sosyal hayatına dönüyor, denize bile girebiliyor. Prof. Dr. Tahir Karadeniz, "Hastaya 15 gün sonda takılıyor. Sondayı da aldıktan sonra hastanın idrar yapmasını sağlamaya çalışıyoruz. Zaman içinde normale dönüyor zaten" dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2017, 21:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER