Kaju Tansiyonu, Yer Fıstığı ise Kolesterolü Düşürüyor

Uzmanlar Kuruyemişten Gelen Sağlığa İşaret Ediyor!... Kuru yemiş tüketmenin kalp ve damar sağlığına faydaları dünyanın önde gelen üniversiteleri tarafından da onaylanıyor. Harvard Üniversitesi tarafından 32 yıl boyunca gerçekleştirilen araştırmaya göre, kuru yemiş tüketimi, kalp damar hastalıkları riskini yüzde 25 oranında azaltıyor.

Kaju Tansiyonu, Yer Fıstığı ise Kolesterolü Düşürüyor
KADINHABERLERİ.COM- Uzmanlar Kuruyemişten Gelen Sağlığa İşaret Ediyor!... Kuru yemiş tüketmenin kalp ve damar sağlığına faydaları dünyanın önde gelen üniversiteleri tarafından da onaylanıyor. Harvard Üniversitesi tarafından 32 yıl boyunca gerçekleştirilen araştırmaya göre, kuru yemiş tüketimi, kalp damar hastalıkları riskini yüzde 25 oranında azaltıyor.

Yapılan akademik çalışmalar, belirli oranda kuruyemiş tüketmenin kalp, damar ve sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri olduğunu ortaya çıkartıyor. Harvard Üniversitesi tarafından 32 yıl boyunca sürdürülen ve sonuçları Kasım 2017’de Beslenme Uzmanı Dr. Marta Guasch-Ferre tarafından açıklanan araştırmaya göre, kuruyemiş tüketimi kalp damar hastalıkları riskini yaklaşık yüzde 25 oranında azaltıyor. Dr. Marta Guasch-Ferre, haftada iki kere başta fındık olmak üzere, ceviz, badem, kaju, Antep fıstığı ve yer fıstığı tüketmeyi önererek kuruyemişlerdeki yararlı yağların kalp ve damar yollarını açtığını söylüyor.

Fındık, Badem Omega 3, Ceviz İse B6 Kaynağı

İçerdiği Omega 3 nedeniyle kalp ve damar dostu bir besin olarak bilinen fındık ve badem, kan pıhtılaşmasını ve damar sertliğini önlerken tansiyonu düşürmeye yardımcı oluyor, şeker hastalarında kalp hastalığı riskini azaltıyor. Fındıkta Omega 3’ün yanı sıra,B5, B9 ve bor bulunuyor. B6 vitamini kaynağı olan ceviz ise, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve damar sertliğini önlemede önemli bir yardımcı konumunda.

Kaju Tansiyonu, Yer Fıstığı ise Kolesterolü Düşürüyor

Kaju, içerdiği potasyum nedeniyle tansiyon düşürücü özelliğe sahip olmasının yanı sıra, sinirlerin ve kalp kaslarının sağlıklı çalışmasını sağlıyor. Vücudu hastalıklardan koruyan, şeker hastalığının gelişimini engelleyen ve antioksidan olarak nitelenen selenyum da içeren kajunun demir ve D vitamini açısından da zengin olduğu biliniyor. İçeriğindeki B1 vitamini ile kan şekerinin yakılmasını, B3 vitaminiyle de kolesterolün düşmesini sağlayan yer fıstığı, lezzetinin yanı sıra, zihni açmasıyla da meşhur.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2018, 13:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER