23 Ocak 2017 Pazartesi

Hamilelikte Gripten Korunmak için

Hamilelikte Gripten Korunmak için aşı şart mı?

06 Ocak 2017 Cuma 00:01
Hamilelikte Gripten Korunmak için

Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, hamilelik döneminde gripten korunma konusunda uyardı. Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, “Gebelik kadın için doğal fizyolojik bir olaydır. Gebelikte kadının normal fizyolojisinin üzerine fetal (anne karnındaki bebek) büyümenin de eklendiği değişiklikleri kapsamaktadır. Bu süreç beslenme konusunda denge ilkesinin hakim olduğu bir süreçtir” dedi.
Özellikle grip mevsimine girdiğimiz bu dönemde anne adaylarının almaları gereken enerjiyi doğru yiyecek ve içeceklerden karşılaması gerektiğini dile getiren Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, “Öncelikle; Kış hastalıkların en önemli doğal ilacı SU’ dur. Su ihtiyacının mevsimi yoktur. Bu nedenle hamilelerin 12-14 su bardağı su içmesi gerekmektedir. Enfeksiyon hastalıklarında, ateşli hastalıklarda su doğal ilaçtır. Vücudun detoksifikasyonu yani arındırılması için ihmal edilmemelidir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için ve gebelikte artan protein gereksinimi açısından yumurta olmazsa olmaz! Yumurta içeriğinde bulunan elzem protein ve yağ asit içeriği ile gebelikte her gün tüketilmesi önerilen bir besindir. Haşlanmış olarak, rafadan veya özellikle C vitamini yüksek sebzeler ile omlet olarak pişirilince grip savar olarak savaşacaktır. Özellikle ıspanak, soğan, yeşil biber, pırasa, havuç, kabak, karnabahar gibi sebzeler ile omlet, mücver olarak yemek yapılıp çorbalara da ilave edilerek kullanılabilen bir besindir.
A VİTAMİNİ ANTİOKSİDANDIR, GRİBE KARŞI KORUR!
Yumurta, süt, balık, ıspanak, portakal, havuç, yeşilbiber, kayısı gibi sarı, turuncu ve yeşil sebze ve meyvelerde bulunan A vitamini güçlü bir antioksidandır. A vitamini savunma sistemimizi güçlendirmede en önemli rolleri üstlenen bir vitamindir. Bu besinlerin belirli ölçülerde tüketilmesi hastalıklardan korunmada önemli rol oynar.”

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
KARİKATÜR
ARŞİV