19 Mayıs 2019 Pazar

Boyun Fıtığı ameliyatsız iyileşir mi?

Boyun Fıtığı ameliyatsız iyileşir mi? Nöroşirurji Beyin Cerrahı Uzmanı Opr. Dr. Ali Kemal Ulaş, boyun fıtığının çoğunlukla cerrahi müdahaleye gerek kalmadan düzelebildiğini söyledi.Samsun Büyük Anadolu Meydan Hastanesi Nöroşirurji Beyin Cerrahı Uzmanı Opr. Dr. Ali Kemal...

23 Mayıs 2017 Salı 12:13
Boyun Fıtığı ameliyatsız iyileşir mi?
KADINHABERLERİ.COM-Nöroşirurji Beyin Cerrahı Uzmanı Opr. Dr. Ali Kemal Ulaş, boyun fıtığının çoğunlukla cerrahi müdahaleye gerek kalmadan düzelebildiğini söyledi.
Samsun Büyük Anadolu Meydan Hastanesi Nöroşirurji Beyin Cerrahı Uzmanı Opr. Dr. Ali Kemal Ulaş, ‘boyun fıtığı’ hastalığı hakkında bilgi verdi. Ulaş, "Omurlar birbirine, bir disk ve ‘faset’ eklemleri denilen iki küçük eklemle bağlıdır. Bir omuru diğerine bağlayan sağlam bağlantılı dokulardan oluşan disk, vertebraların arasındaki bir yastık ya da amortisör gibi görev yapar. Disk ve faset eklemleri, hareketlerinize, eğilmenize, boynunuzu ve sırtınızı döndürebilmenize olanak sağlar. Disk,’anulus fibrosus’ adı verilen sert dış tabakada zedelenme ve ‘nükleus pulposus’ adı verilen jel kıvamında merkez yapıdan oluşur. Yaşlanmayla beraber diskin merkez yapıdan oluşur. Yaşlanmayla beraber diskin merkez yapısı su içeriğini kaybetmeye başlayabilir ve diskin fonksiyonlarında bozulmaya yol açabilir. Disk merkez tabakasında bozulmalar olabileceği gibi, dış tabaka da zedelenme yırtılmalar meydana gelebilir. Bu durumda, diskin merkez yapısı dış tabakadaki yırtıktan, sinirler ve omuriliğin geçtiği kanala doğru taşmasına neden olabilir. Bu duruma fıtık adı verilir. Bu olay boyunda meydana geldiği zaman boyun fıtığı adı verilir. Boyun fıtığı sinirlere baskı yapabilir ve kollara doğru yansıyan ağrıya, sızlamaya, his kaybına veya kuvvet kaybına yol açabilir. Nadiren boyun fıtığı omurilik üzerinde baskıya neden olabilir ve bu durumda bacaklarda problemlere neden olabilir" dedi.
TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Boyun fıtığı çoğunlukla cerrahi tedaviye gerek kalmadan düzelebildiğini ifade eden Opr. Dr. Ali Kemal Ulaş, "Bu yüzden boyun fıtığından kaynaklanan ağrıyı azaltmak için cerrahi dışı seçenekler öncelikle uygulanır. Doktorunuz kısa periyotlarla dinlenme, boyun hareketlerini kısıtlama, ödemi azaltan antiinflamatuvar ve ağrıyı kontrol eden analjezik ilaçlar, fizik tedavi, egzersiz veya epidural steroid enjeksiyonu tedavisi içeren cerrahi olmayan tedavileri uygulamamızı önerebilir. Cerrahi olmayan tedavilerde amaç, boyun fıtığı materyalinin yarattığı sinirlerdeki irritasyonu azaltmak, ağrıyı hafifletmek ve hastalığın fiziksel sonuçlarını iyileştirmektir. Bu, boyun fıtığı hastalarına uygulanan sıklıkla bir seri tedavi metodundan oluşan organize bakım programı ile başarılı olabilir. İlaçlar, aneljezikler denilen ağrı kesicileri içerir. Bazen doktorunuz kas gevşeticiler önerecektir. Çok fazla ısrarlı ağrılarınız varsa doktorunuz kısa bir süre için daha etkili uyuşturucu ilaçlar önerebilir. İlaçların sadece önerilen dozda kullanılması önemlidir. İlaçların fazla dozda kullanılması daha hızlı iyileşmenize yardım olmayacağı gibi, istenmeyen yan etkilere yol açabilir (kabızlık, uykusuzluk, mide kanaması, böbrek sorunları gb). Daha önce ne tür tedaviler uygulandığını doktorunuza anlattığınızda emin olun ve ağrı kesici önerirse size nasıl etki ettiğini bilmesine izin verin. Ayrıca uygulanmış olan ilaçların alerjik etkileri olup olmadığını doktorunuzun fark ettiğine emin olun. Epidural enjeksiyonlar veya çeşitli blok enjeksiyonları, yoğun kol ağrılarınız varsa önerilebilir. Doktorunuz tarafından, epidural (omurilik zarı dışına) veya sinir kökleri çevresine özel bir müdahale ile kortikosteroid ve lokal anestezik madde uygulanması sonucu gerçekleştirilir. Başlangıç enjeksiyonundan sonra bir veya iki enjeksiyon daha ileri bir tarihte yapılabilir. Bu kapsamlı bir rehabilitasyon ve tedavi programının bir parçası olarak yapılmalıdır. Enjeksiyonun amacı sinir ve diskteki inflamasyonu azaltmaktır. Tetik nokta enjeksiyonları, omurga boyunca ağrılı yumuşak dokulara ve kaslara direkt uygulanan lokal anestezik madde (bazen kortikosteroidlerle birlikte) enjeksiyonlarıdır. Ara sıra ağrı kontrolü için kullanılsalar da tetik nokta enjeksiyonları, bir boyun fıtığının iyileşmesine yardımcı olmazlar” diye konuştu.
CERRAHİ TEDAVİLER
Nöroşirurji Beyin Cerrahı Uzmanı Opr. Dr. Ali Kemal Ulaş, cerrahi tedavi konusunda şu bilgileri verdi: "Cerrahi tedavi, ağrısı tıbbi tedavi yöntemleriyle geçmeyen, belirgin güç kaybı olan, belirgin omurilik basısı olan hastalar için gerekli olabilir. Cerrahinin amacı diskin omuriliğe ve sinire baskı yapan kısmının ortadan kaldırılmasıdır. Bu diskektomi denen yöntemle yapılır boyun fıtığının yerine bağlı olarak cerrah, omurgaya ulaşmak için boynun önünde ve arkasında açılan insizyondan ameliyatı yapar. Ameliyatın, boynun ön tarafından (anterior yaklaşım) veya boynun arka tarafından (posterior yaklaşım) gerçekleştirileceğinin teknik karara, boyun fıtığının tam yeri, cerrahın tecrübesi ve seçeneklerini içeren birçok faktörden etkilenir. Her iki yaklaşımda da boyun fıtığının sinir yapılara baskısı ortadan kaldırılır. Sonuçlar, genellikle iyidir."

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  ARŞİV