Ayçiçeğinin faydalarından biri de depresyona iyi gelmesi

Ayçiçeğinin faydalarından biri de depresyona iyi gelmesi. Her mevsim atıştırmalık olarak tüketilen ayçekirdeği özellikle sonbaharda mevsimsel stres ve depresyonun azaltılmasında destek olurken, hafızanın güçlenmesini ve konsantrasyonun artmasını sağlıyor.Her mevsim atıştırmalık olarak kullanılan...

Ayçiçeğinin faydalarından biri de depresyona iyi gelmesi
KADINHABERLERİ.COM- Her mevsim atıştırmalık olarak tüketilen ayçekirdeği özellikle sonbaharda mevsimsel stres ve depresyonun azaltılmasında destek olurken, hafızanın güçlenmesini ve konsantrasyonun artmasını sağlıyor.
Her mevsim atıştırmalık olarak kullanılan ayçekirdeğinin, özellikle sonbaharda güçlü besin değeri sayesinde sağlık üzerine olumlu etkileri bulunuyor. Uzman Diyetisyen Nesrin Eriş’e göre ayçekirdeği, triptofandan ve B vitaminlerinden zengin olması nedeniyle sonbaharda ortaya çıkabilecek mevsimsel stres ve depresyonun azaltılmasında destek oluyor. İçeriğindeki kolin sayesinde hafızanın güçlenmesini, konsantrasyonun artmasını sağlayan ayçekirdeği, bu nedenle öğrenciler için ders başarısında önemli etki sağlıyor. Ayrıca günlük belli oranda ayçiçeği yemek depresyon riskinden ve şehrin stresinden koruyor.

KANSER VE KALP HASTALIKLARINDAN KORUNMAYI SAĞLIYOR
B1, E vitamini, selenyum ve folik asit içeriği bakımından zengin olan ayçekirdeği, bağışıklık sistemi için de oldukça faydalı. Hem E vitamini hem selenyumdan zengin olan ayçekirdeği kanser ve kalp hastalıklarından korunmayı sağlarken, içeriğindeki magnezyum, çinko ve fosfor da kemik sağlığı için de faydalı. İyi bir idrar söktürücü olan ayçekirdeğinin 100 gramı yaklaşık 600 kalorilik bir enerji verirken, günlük tüketime 1 yemek kaşığı ayçekirdeği eklemek diyetin besin kalitesini artırıyor.

Demir yönünden oldukça zengin olan ayçekirdeğinin 28 gramı günlük demir ihtiyacının yüzde 13,5'ini karşılıyor.Minimal ölçekte doymuş yağ ve sıfır kolesterol içeren ayçekirdeği, folik asit, protein ve demir yönünden de oldukça zengin...

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2019, 19:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER