7 Mayıs Dünya Ankilozan Spondilit Günü

7 mayıs 2018 dünya Dünya Ankilozan Spondilit Günü... Ankilozan Spondilit'in, omurga ve büyük eklemlerde inflamasyon (iltihap), geceleri olan bel ağrısı, belde sertlik, kamburlaşma, yapısal belirtiler ve anterior üveit denen göz iltihabı ile karakterize bir hastalık olduğu bildirildi.

7 Mayıs Dünya Ankilozan Spondilit Günü
KADINHABERLERİ.COM-  İltihaplı bir romatizma hastalığı olan, omurga ve leğen kemiğindeki eklemleri tutan ankilozan spondilit (AS) kendini en çok bel ağrısıyla belli ediyor. Bel ağrısı sebebiyle doktora başvuran hastalara konulan yanlış bel fıtığı teşhisi ise AS'nin erken evrede teşhis edilmesini engelliyor.


Ankilozan Spondilit'in, omurga ve büyük eklemlerde inflamasyon (iltihap), geceleri olan bel ağrısı, belde sertlik, kamburlaşma, yapısal belirtiler ve anterior üveit denen göz iltihabı ile karakterize bir hastalık olduğu bildirildi.
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Gevher Nesibe Tıp Fakültesi Hastanesi'nde ''Ankilozan Spondilit ile Yaşam'' konulu bir toplantı düzenlendi. Toplantıda konuşan ERÜ Tıp Fakültesi Dahili Romatoloji Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Soner Şenel, hastalıkla ilgili bilgiler verdi. Doç. Dr. Şenel, ''Ankilozan Spondilit, en sık bel ağrısı ile ortaya çıkar. Antilozan Spondilit, hafif ve orta inflamasyon (iltihap) atakları ve az ya da hiç inflamasyon olmayan dönemlerle ilerler. Bazı hastalarda hastalığın seyri ağır ve ilerleyici olur, belirgin şekil bozuklukları gelişir'' dedi.
Toplantıya katılan bazı Ankilozan Spondilit teşhisi konulan hastalar, uzmanlara bu rahatsızlıklarıyla ilgili sorular sordular. Uzmanlar, hastalara durumlarıyla ilgili bilgiler verirken, bu rahatsızlıkla baş edebilme ve bu rahatsızlıkla beraber, nasıl kaliteli bir yaşam sürülebileceği konularında da görüşlerini aktardılar.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2018, 11:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER