16 Aralık 2019 Pazartesi

Sağlık Programlarının Prensesi Meral Karadağ ile Samimi Bir Röportaj

16 Ekim 2014, 09:57
Sağlık Programlarının Prensesi Meral Karadağ ile Samimi Bir Röportaj
Neslihan
 Güler yüzlü, samimi bir insan. Her şeyden önce bu vasıfları üzerinde taşıdığı için dikkatimizi çekti.Yılın En iyi Sağlık programı sunucusu Meral Karadağ'a sorduk, O da samimi cevaplar verdi.Samimi bir röportaj sizleri bekliyor.

Sağlık programı yapmanızda en büyük etken ne oldu? Sağlık programı yapmanın özel tarafları var mı?  
Sağlık Programına ilk 2003 Senesinde SKYTURK tv de başladım o dönem köşe yazarlığı ve Radyoculuk yapıyordum aslında işim haberdi ancak Tuncay Özkan böyle bir programı da sunmamı isteyince denemek istedim.. Ardından yıllar sonra 24 Tv den aldığım teklifle tamamen Sağlık alanına yöneldim bu benim için bir yol ayrımıydı düşününce iyi bir karar vermişim diyorum şu an.. Sağlık sektörü Türkiye de yükselen sektörlerden biri.. Sağlık alanında dünya standartlarını yakalamış bir ülkeyiz.. Çok iyi hastanelerimiz, hekimlerimiz cerrahlarımız var.. Halkı gelişmelerden bu alanda haberdar etmek bilgi vermek benim için de mesleki bir tatmin..
Sağlık programı yapmanın handikapları neler? İzleyicilerinizden geri dönüşümler alıyor musunuz? Sizce, programınız sağlık konusunda onları aydınlatma ve eğitme gibi misyonu da yüklenmiş olmuyor mu?

Kesinlikle handikapları var önce her hastalık hakkında aşağı yukarı bilgi sahibi olduğunuzdan bir dönem sonra kendinizi ve sevdiklerinizi dinlemeye başlıyorsunuz en küçük bir ağrı yada belirtide alarme oluyorsunuz.. Bu arada bilgileri doğru kaynaklardan alıp elemine edip konuya çok vakıf olamnız gerekiyor. Kongreleri dahi takip edip yasal düzenlemeleri öğrenmek zorundayım.. 

Siz sağlık programı denince adeta bir marka oldunuz. Peki, işin başında, yani ilk programlarınızda, konuk bulmakta ve onlara soru sormakta sıkıntılar yaşadınız mı? 

Çok teşekkürler bu alanda örnek aldığım isimler oldu Esra Kazancıbaşı Öztekin Sibel Güneş bana göre bu alanda duayen isimler.. Konuk bulmakta çok sıkıntı yaşamadım açıkçası fazla araştırıp sosyalleşiyorsanız hem halkın nabzını hem de sektörün nabzını iyi tutarsınız dolayısıyla bu işinizi kolaylaştırıyor..

Bize biraz programınızın mutfağından bahseder misiniz? Yani bir konu ve konuk seçerken ön hazırlıklarınız nasıl oluyor? Kaç kişilik bir ekiple çalışıyorsunuz? Ekip arası koordinasyonu sağlamada size düşen bir pay var mı? Yani programın yapımcılığını da üstleniyor musunuz?

Ben zengin bir ekiple çalışma şansına sahip olamadım maalesef tv sektörü kadrolar açısından sıkıntılı son yıllarda.. Pprogram A dan Z ye elimden çıkıyor.. Editoryal çalışma, seslendirme, metin yazarlığı, vaka çekimleri özel röportajlar ve nihayet sunuculuk bana ait.. Yönetmenim Sertaç Kuletaş ta montaj ve canlı yayından sorumlu.. Zaman zaman sürtüşürüz biraz fazla dırdır ediyorum sabah saatlerinde sanırım e birazda titizlenirim huyum kurusun.. Canlı yayını sunarken rejiye müdahale eden kj leri kontrol eden bir sunucu bir yönetmen için kabustur 

Zaman içinde sağlık konusunda epey bilgi birikiminiz olmuştur, yakın çevrenizden ve izleyicilerinizden sizden “doktora veya hastaneye yönlendirme” konusunda çok talepler oluyordur. Bu taleplere cevap vermek zor oluyor mu? 

Allah kimseye hastalık vermesin hayatta en büyük zenginlik hakikaten sağlık gerisi ayrıntı.. Ben günde en az beş kişi için bu yönlendirmeyi yapıyorum çünkü arkadaşlarımdan aile dostlarıma hatta onların bir yakınlarına kadar belirtilerden başlayarak hangi doktora gitsem sorularına kadar sağolsunlar bana soruyorlar elimden geleni yapmaya çalışıyorum çok dua alıyorum memnunum durumdan

En çok sunmakta zorlandığınız konu ne oldu? Bununla ilgili bir anınız var mı?
Genellikle Kanser konulu yayınlarda yaşıyorum bu durumu.. İkizini yumurtalık kanserinden yitiren bir konuğum canlı yayında kız kardeşinin anısına koluma yaptığı bir bilekliği taktığında tüm yayın boyunca kendimi tutmaya çalışmama rağmen göz yaşlarımı tutamadım Değerli onkolog Yavuz Dizdar da konuklarımdan biriydi o da çok duygusallaştı hoca yayını toparladı çünkü ben hıçkırıktan konuşamaz duruma gelmiştim.. 

En keyif aldığınız sağlık konusu nedir? “Yaşasın bugün bu konuyu işleyeceğiz, falan konuk geliyor, program çok verimli olacak dediğiniz oluyor mu?” mesela.
Psikologlarla evlilik, kadın erkek ilişkileri konuşmayı kadınlar için güzelleşme konuşmayı beslenme ve diyet uzmanlarıyla konuşmayı seviyorum.. Zaten biraz kadın formatı programları seviyorum yayında genelde gülen izleyicilerle şakalaşan beylere hanımları üzmeyin bizi strese sokmayan diyen bir sunucuyum ekranda oynamayı sevmiyorum olduğum gibi davranırım..

E
kran karşısında hele erken saatte ve her gün olmak oldukça yorucu olmalı. Deyim yerindeyse insanın daha afyonu bile patlamamış oluyor. Hele ki bir önceki gün acı bir olay yaşamışsanız. Ekran karşısında daima güler yüzlü olmanızın sırrı nedir? Acınızı nasıl gizleyebiliyorsunuz?
 
Ben açık açık söylüyorum keyfim yoksa hastaysam saklamıyorum sanırım bu halimi seviyor izleyiciler.. Sabah doktoru alıp evlerine kahvaltıya gitmiş gibi davranıyorum.. Belki en büyük şansım sabahları enerjik olmam hatta sinir bozucu bir enerjim var çoğuna göre.. Ekiptekiler uyurken ben makyaj odasına şarkı söyleyerek giriyorum sabah 6 da.. Kuaförümüz Engin ve Melek te bu konuda bana sinirlenenlerden bir rahat dur diyip duruyorlar hatta o saatte selfieler çekip sosyal medyada paylaşıyorum ve çok eğleniyorum halimle

Biraz da sizinle ilgili konuşalım izninizle. Meral Karadağ şu an arzu ettiği yerde mi? İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra bugünlere gelmek kolay değildir elbet? Bize bu süreci anlatmak ister misiniz?

1993 te mezuniyet ardından yüksek lisans ancak bu arada 20 yaşında spikerliğe başladım TGRT de.. Kısa süre sonra muhabirlik seslendirme vs geldi radyoculukta eklendi.. 1995 Flash Tv de ana haber sunuculuğu sonra Kanal 6 program yapımcılığı sunuculuk derken gazete GEZİ YAZARLIĞI KÖŞE Yazarlığı Rdyo yöneticiliği vs. Son olarak Sağlık Programcılığı.. Şu an istediğim bir kadın programı formatı.. Lakin son dönemde şarkıcı türkücülerin yaptıkları gibi değil herkes işini yapsın sahnelerinde kalsınlar diyorum.. Kadınların bu programlarda zekalarının küçümsenmesi beni sinirlendiriyor.. Kimi din bezirganlığı yapıyor kadın programlarında kimi koca buluyor kimi katilleri çıkarıyor sap saman birbirine karıştı.. Bir programın kalitesini yapım ekibinin vizyonu kadar sunucusunun vizyonu birikimi de belirler.. 

Aldığınız birçok ödül var. Bu noktada bu ödüller sizi daha iyiyi yapma noktasında kanalize ediyor. Her ödül belli bir yükü de beraberinde getiriyor mu?
Benim en önemli rehberim vicdanım eğitimim mesleki tecrübem bunlara yakışanı yapmak zorundayım.. Ödüller aldım evet bunlar motive ediyor ama hiç ödüllendirilmeseydim de doğru bildiğimden vazgeçmez 10.köyden devam ederdim 

Meral Karadağ günlük hayatta neler yapmaktan hoşlanır? Bir iş gününü nasıl geçirir?

Sabah 5 yataktan kalkış çok hızlı hazırlanma ve 6 da kanaldayım programın hazırlıkları ardından makyaj konuğumu kendim karşılar sohbet eder yayına hazırlar ve öyle programa başlarım.. Yayın biter biz kahve sohbeti yapar yine mutlaka kapıya kadar uğurlarım ben böyle öğrendim ustalarımdan 
Sonrasında ertesi günün hazırlığı şayet dışarıda bir toplantım varsa oraya giderim vaka çekimleri sokak röportajları.. Haftasonları ayda bir kez en az kongreler için şehir dışında olurum..
Sinemayı, fotoğraf çekmeyi, doğada vakit geçirmeyi dostlarımla dedikodu yapmayı seviyorum.. Vaçgeçilmezim ailem elbette.. 

Çevrenizde güler yüzünüzle, tatlı dilinizle ve hoşgörünüzle tanınan bir isimsiniz. Birçok haberde sizin güzelliğinize de vurgu yapılıyor. Kadınhaberleri okuyucuları için bize güzellik sırlarınızdan bir iki tane verseniz. 

Vallahi bu gazla ben bir yıl giderim çok teşekkürler.. Güzellik konusu göreceli.. İçimin güzelliği konusunda inanın çok daha iddialıyım iyi niyet dürüstlük ve tempolu hayat kadını genç diri ve güzel tutar iddiasındayım.. 6 ayda bir botoks yaptırıyorum 41 yaşındayım artık çizgiler belirginleşti.. Cilt bakımında çok özenli sayılmam arada temizletirim ancak nemlendirici tonik seçimimi dermatologların önerisiyle yaparım pahalı markalardan ziyade doğru ürünleri tercih ederim.. Çok uyuduğumu söyleyemem genelde günde 5 saat uyurum.. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenirim 60 kiloyum çok değişmez kilom ancak ekranda biraz daha tombul görünüyorum.. Yürüyüş yapmayı severim daha gençken dağcılık yapıyordum.. 
Her sene binlerce insan iletişim fakültelerinden mezun oluyor. Bize sizin döneminiz ile bu dönemlerde mezun olacaklar arasındaki farkı kısaca anlatır mısınız? Şimdi iş bulmak daha mı kolay? İş alanı daha mı geniş? Ve tabi ki genç iletişimcilere tavsiyeleriniz neler? 
İletişim Mezunu demek en azından gazeteciliğin temel bilgilerini henüz yirmili yaşlarda almış olmak demek ancak elbette yeterli değil üzerine tuğlalar koymazsanız duvarınızı yükseltme şansınız olmaz. Biz 90 lı yıllarda daha az mecra olmasına rağmen daha iyi şartlarda çalışıyorduk şu an hem fakültelerin sayısı arttı hem çalışacak mecranın ancak nicelik ve nitelik ters orantılı. Emek vermezseniz çıraklık döneminde ustalara hürmet etmezseniz vede işiniz çok zor.. Bir de ben oldum olmaz bizim meslekte daima yenilenmeniz gerekiyor durmak yok yola devam 


MERAL KARADAĞ KİMDİR?

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra Basın İşletmeciliği ve Ekonomisi dalında Yüksek Lisans yaptı.

Yayıncılığa 1993 te TGRT nin açılmasıyla editör spiker olarak başlayan Meral Karadağ
Sırasıyla Kanal 7, Flash TV, Kanal 6, Skyturk, 24 kanallarında spiker, muhabir, editör, yapımcı olarak çalıştı
Radyoculuk serüveni ise TGRT Radyoda başladı Best FM de haber sunucusu Alem FM de ise uzun seneler yöneticilik yaptı..

Yazılı basında da röportajlar ve gezi yazılarıyla okuyucuyla buluşan Meral Karadağ
Akşam, Güneş ve Tercüman gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı..

Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği 2004,2005, 2006 yıllarında en iyi radyo spikeri ödüllerini, Kahraman Maraş Sütçü İmam Üniversitesi'nden en iyi kadın yazar ödülü, yine farklı sivil toplum örgütlerinden meslek ödülleri aldı.
2009 yılı Mart ayından bu yana Kanal 24 tv de SAĞLIK MERKEZİ programını hazırlayıp sunan Meral Karadağ reklam seslendirmesi ve dublaj alanında da faaliyetlerine devam ediyor..

Sağlık Merkezi Programı 2011 İsmail Cem Televizyon ödüllerinde en iyi 5 Sağlık Programı arasında yer aldı.. 1100 bölümü geride kalan program Türkiye nin branşında en yetkin hekimleriyle hafta içi her sabah saat izleyiciyi buluşturuyor..

Hobiler...
Dağcılık, fotoğraf, seyahat etmek...
Projeler..
Farklı mecralarda faaliyet gösteren kurumlara iletişim danışmanlığı yapan Meral Karadağ bir kitap projesi üzerinde çalışıyor..RÖPORTAJ 
Neslihan Sultan Pala

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  ARŞİV