22 Ekim 2020 Perşembe

CHP’li Erdem: “Cumhuriyet Bu Topraklarda Herkesin İnancını Özgür Bir Şekilde Yaşamasını Sağlamıştır“

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Eren Erdem, "Bu cumhuriyet, bu topraklarda herkesin inancını özgür bir şekilde yaşamasını sağlamıştır” dedi.CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, TBMM’de basın toplantısı düzenledi....

04 Mayıs 2016 Çarşamba 18:39
CHP’li Erdem: “Cumhuriyet Bu Topraklarda Herkesin İnancını Özgür Bir Şekilde Yaşamasını Sağlamıştır“

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Eren Erdem, "Bu cumhuriyet, bu topraklarda herkesin inancını özgür bir şekilde yaşamasını sağlamıştır” dedi.
CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Cumhuriyet tarihinin en talihsiz açıklamalardan birinin yapıldığını belirterek TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın konuşmasını hatırlatan Erdem, "Ben de kendisine nazitivist diyorum. Bu arkadaş pozitivistin ne olduğunu bilmiyor, bilmesini de beklemiyorum. Böyle bir dağarcığı yok. Ama diyor ya, ‘pozitivistler ayetler elle tutulmadığı için inanmazlar’. Akşama kadar ayet okuyup işkembesini kul hakkıyla dolduranlardan çok daha evla ve hayırlıdır. Hiçbir şekilde bu anlayışın inancımızı, dinimizi istismar etmesine, sömürmesine müsaade etmeyeceğiz. Sayın Kahraman, cumhuriyeti kuran kadroların dinsiz olduğunu söylüyor. Kendileri de dinli olsa gerek. Şimdi soruyorum; Sayın İsmail Kahraman pozitivizmi bilmediği gibi İslam’ın kaynaklarını, Kur’an’ı da bilmiyor. Pozitivistler ayetleri elle tutamadıkları için reddediyorlarmış ya, kendisi Kur’an’ın ayetlerini okuyup tatbik ediyor muymuş” ifadelerini kullandı.
Bakara Suresi’nin muhtelif ayetlerinde yetim hakkından bahsedildiğini hatırlatan Erdem, “Sayın İsmail Kahraman’a göre cumhuriyeti kuranlar dinsizdi. Amerikan emperyalizminin 6. Filosu’nu protesto edenleri dövenler dinli miydi? Amerikan emperyalizmini, yani Irak’ta bir milyondan fazla Müslüman kardeşimizi katleden bir anlayışın filolarını protesto edenleri dövdürenler dinli miydi? İsmail Kahraman denilen şahıs o gün 6. Filo’yu protesto edenleri dövdürmüş, bıçaklatmış, linç ettirmişti. Kıblesi Amerika olanların bize din dersi vermesine müsaade etmeyeceğiz. Kıblesi emperyalizm olanların bize din dersi vermesine müsaade etmeyeceğiz. Kıblesi para olanların, iktidar olanların, servet olanların bize din dersi vermesine müsaade etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.
İslam’ın bin 400 yıllık tarihi içinde en fazla zarar veren anlayışın bu anlayış olduğunu söyleyen Erdem, “İslam tarihinde iki defa kaçak saray yapılmıştır. Birincisi, Şam’da Muaviye yapmıştır, adı Yeşil Saray’dır. Feymanların üzerine konarak, halkın sahip olduğu malların üstüne konarak, o dönemin en şatafatlı sarayını yaptırmıştır. Sarayın yerinden yapılış şekline kadar tamamı kaçaktır ve usulsüzdür. Hatta bu sarayın yapılışından dolayı bu anlayışın nefret ettiği fakat Peygamber Efendimizin ‘Onun namı göklerde yerdekinden daha evladır’ dediği Ebu Zer Fahri, ‘Bu sarayı kendi paranla yaptırdıysan israftır, halkın parasıyla yaptırdıysan haramdır. Derhal bu sarayı yık’ dediği için Ebuzer’i bu zihniyet sürgün ettirmiştir. İkinci kaçak sarayı o anlayışın bugünkü temsilcisi olan anlayış yaptırmıştır. O anlayış bugünkü Ebuzer’leri mahkum ettirmekte, linç ettirmekte, havuz bataklığı içinde hınca hınç bir öfkeyle onları yok ettirmeye çalışmakta ve aynı zamanda parlamentodan sokaklara kadar şiddetin kurumsallaşmasını sağlamaktadır. Bu anlayış ikinci Muaviye, Ebuzer’i sürgün ettiren anlayıştır. Bizim bu anlayıştan öğreneceğimiz dindarlık söz konusu olamaz. Biz dini Kur’an’dan, peygamberden, onun sahabelerinden, onun etrafındaki mübarek insanlardan öğrendik, onlardan öğrendiklerimize göre yaşamaya devam edeceğiz” diye konuştu.
Erdem şunları kaydetti:
“’Cumhuriyeti kuranlar dinsizdi’. Soruyorum, ‘Ezan-ı Muhammedi okunuyorsa, bunun birinci derecede sorumlusu kimdir? Cumhuriyeti kuran, Kurtuluş Savaşı’nı veren, Çanakkale’de yedi düvel emperyalizmle mücadele eden ve Birinci İnönü, İkinci İnönü, Sakarya, Dumlupınar Muhabereleri’nde canını veren aziz şehitler ve şehitlerin kanıyla bu topraklarda yeşeren modern cumhuriyettir. Bu cumhuriyet, bu topraklarda herkesin inancını özgür bir şekilde yaşamasını sağlamıştır. Bugün de aynı şekilde, amaçla bütün inançların özgür bir şeklide yaşaması adına cumhuriyeti çok daha demokratik bir platform olma, daha da demokratikleştirmeye, parlamenter sistemi daha demokratik seviyeye taşımamız gerekirken biz cumhuriyetin dinsizlik olduğunu söylüyoruz.”

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  ARŞİV