Tuluyhan Uğurlu'yu Nasıl Bilirsiniz? Bu akşam Evinizde...

Tuluyhan Uğurlu Kimdir?

Tuluyhan Uğurlu'yu Nasıl Bilirsiniz? Bu akşam Evinizde...

 Tuluyhan Uğurlu ile #Portre bu akşam 20:15’te 24 TV ‘de


Çocuk yaşta keşfedilmiş bir üstün yetenek. Bir piyanist… Bir besteci…

Kanatlarını açmış; kâh İstanbul semalarında süzülüyor, kâh köklerimiz dediği Anadolu’dan akıyor… kâh Kudüs’te, kâh Viyana’da görünüyor…

Pergel metaforunda olduğu gibi dünya üzerinde çizdiği daire geniş. Pekiyi ya merkez? Orası da galiba ata toprağı, Mevlana Celâleddin beldesi, Konya… Parmakları tuşların üzerinde gezinirken duyulan bu ses bir davet… Zamanın içinden katılıklara takılmadan gidip gelmeyi mümkün kılan bir koridor belki de…

Tuluyhan Uğurlu bu seyahat için bir yol açıyor…

Yerden yükseliyor, yöreden dünyaya genişliyor. O’na göre işin sırrı bu yüzden, hocası Cemal Reşit Rey’in de kendisine öğütlediği gibi; kendi olmak. Çünkü kendini bilmeden, neşet ettiği toprağı tanıyıp sevmeden dünyanın kulak vereceği ses olmak mümkün değil…

Tuluyhan Uğurlu (15 Kasım 1965 İstanbul), Türk besteci ve piyanist. 

Yeteneği 4 yaşında keşfedildi ve aynı yıl İstanbul Belediye Konservatuvarı piyano bölümüne kabul edildi. 7 yaşında devlet tarafından açılan Harika Çocuklar Sınavını kazanarak yurt dışında yüksek müziği eğitimi yapmaya hak kazandı. 

Lise ve konservatuvarın ardından eğitimini Viyana Müzik Akademisi’nde tamamladı. Akademide master yaparken, sanat yaşamının en ciddi kararını vererek, klasiklere veda etti ve sadece kendi eserlerini seslendirmeye başladı. 

Canlı konser kayıtlarından oluşan Go With God ve Kutsal Kitaplardan Ayetler isimli ilk iki albümünde hayranı olduğu Bach’dan esinlenerek inanç konularına eğildi. 

1996’da Türkiye’de İstanbul Kanatlarımın Altında film müziği ile ünlendi. Cumhuriyetin 75. yıl kutlamaları için Mustafa Kemal Atatürk ve Güneşin Askerleri, büyük depremin ardından Şehrin Gözyaşları isimli eserlerini besteledi ve bunları albüm haline getirdi. 

Çeşitli belgesel müzikleri de yazan sanatçı son piyano eserlerini Beyazıt’ta Zaman isimli albümde topladı. Aynı dönemde ilk senfonisi olan Senfoni Türk ‘ü de tamamladı. Bu eserinde senfoni orkestrası, mehter takımı, Türk Müziği enstrümanları ve piyanoyu bir arada kullanarak, Türk Klasik müziğinde bir ilke imza attı. 

Tuluyhan Uğurlu, 2003 yılından itibaren Klasik Müzik dünyasında yapılmamış bir ilke imzasını atarak, konserlerini konser salonlarının dışına taşıyarak, tarihi mekânlarda gerçekleştirmeye başladı. 

Görüntülerle de mekânın tarihinin anlatıldığı bu proje çerçevesinde Nemrut Dağı (2150 Metrede verilen özel konser), Sirkeci Garı, Hattuşa, Truva, Tuşba antik kentleri, Dolmabahçe, Yıldız, Çırağan ve Beylerbeyi Sarayları, Çimenlik Kalesi, Sultanahmet Meydanı, kapalıçarşı gibi tarihi yerlerde konserler verdi. 

26 Ağustos 2005 sabahı  saat 05.30’da piyanosunu 1753 metrede Kocatepe’ye çıkararak, Atatürk ve şehitler için çaldı. 2005 yılında hazırlanan İstanbul tanıtım filminin müziklerini yaptı. 

Son albümü Dünya Başkenti İstanbul'la Avrupa Kültür Başkenti 2010 İstanbul için müzikal alanda ilk bireysel projeyi başlattı. 

Albümler 
Go With God 
Kutsal Kitaptan Ayetler 1 
İstanbul Kanatlarımın Altında 
Kutsal Kitaptan Ayetler 2 
Mustafa Kemal Atatürk ve Güneşin Askerleri 
Şehrin Gözyaşları 
Benim Babam Bir Ozandı 
Beyazıt'ta Zaman 
Senfoni Türk 
Dünya Başkenti İstanbul 
Akdeniz 
Sonsuza Kadar İstanbul
Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2019, 18:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER