19 Ekim 2017 Perşembe

Şehzade Mustafa'yı öldüren Cellatların mezarlıkları nerede?

Muhteşem Yüzyıl dizisi'nde öldürülen Şehzade Mustafa'nın ölüm anı, herkes tarafından izlendi. Şok hala atlatılabilmiş değil.Dizi de,cellatların sadece dilsiz ve sağır oldukları anlatılıyordu ama onların başka özellikleri de vardı.Osmanlı'da cellatlar, hayatın bir parçasıydı.

25 Kasım 2016 Cuma 23:30
Şehzade Mustafa'yı öldüren Cellatların mezarlıkları nerede?
KADINHABERLERİ.COM- Eyüp Mezarlığı'ndaki, Pierre Loti kahvesinin çevresinde yer alan ve başlarında dikdörtgen taşlar bulunan bu mezarlık dünyada tek cellat mezarlığı olma özelliğini taşıyor.İşte Osmanlı'daki şehzadeleri vs öldüren cellatlar buralarda yatıyor.Zamanla yok olan mezarların yerinde bir kaç tane cellat mezarı kalmış.Buralarda yüzlerce cellatın mezarı bulunuyormuş.Halk cellatları kendi mezarlıklarında istemezmiş.

Peki Osmanlı'da cellatlar nasıl seçilirmiş? Peki insanlar neden cellat olurlarmış ? Onlar neden böyle bir mesleği seçerlermiş ? Yaşar Karaduman'ın araştırmasında bulabilmek mümkün.Sarayda her zaman cellatlar bulundurulurmuş ve infazlar Topkapı Sarayı'nın bahçesinde gerçekleştirilirmiş.Cellatlar infazdan sonra kanlı baltalarını ve ellerini burada yıkarlarmış. 


Cellat çeşmesi veya siyaset çeşmesi denilen bu yer, herkes tarafından bilinirmiş.Yedikule zindanlarında yapılan infazları da unutmamak gerekir.

Osmanlı'da İnfaz şekilleri, yani öldürme şekilleri, kişinin konumu, mevkii, rütbesine ve işlediği suça göre değişirmiş. Osmanlı sultanları ve şehzadelerinin kanı dökülmez, yay kirişi, ip ve kementle boğularak öldürülürlerdi. Bu öldürme şekli Türklerin Müslüman olmadan önceki dinleri olan Şamanizm’den geldiği için böyle uygulanmış.

Şehzade Mustafa'da bu yüzden boğularak öldürülmüş.

İnfaz edilecek halktan biri ise, kelle kesme şekli uygulanırdı. İstanbul dışında, imparatorluğun uzak vilayetlerinde idam edilen devlet adamlarının öldürüldüklerini ispat etmek için, kesilen başları meşin bir kırbaya (torba) konur, torba balla doldurulur, İstanbul’a getirilir, gümüş bir tepsinin içinde padişaha sunulur, beden ise öldürüldüğü yere gömülürdü.


Bu nedenle, başı başka yerde, bedeni başka yerde gömülü iki mezarı olan devlet adamları, sadrazamlar çoktur.. Bunlardan en meşhuru Viyana kuşatmasındaki başarısızlığı ile başı kesilen ve bir bal torbası içinde İstanbul’daki sultana gönderilen ve sonrada denize atılan Merzifonlu Kara Mustafa Paşa idi.Öldürülen kişinin cesedi ve üzerindeki kıymetli eşya, para ve giyecekleri cellatın malı sayılırdı. Cellat cesedi isterse atar, isterse ölünün sahiplerine mevki, rutbe ve konumuna göre parayla satardı.


Osmanlıda cellatlar dilsiz ve sağır olurlardı, bu iş için seçilen kişilerin dilleri kesilirdi. Osmanlı tarihinde en hazin boğarak öldürme olayı 28 Ocak 1595 te cereyen etmiştir.


Fatih Sultan Mehmet’in imparatorluğun devamlılığını sağlamak amacıyla çıkardığı, “Nizamı Alem” fermanı gereğince, fermanın metni şöyledir:( Her kimseye evladımdan saltanat müyesser ola (nasip ola) karındaşlarını nizamı alem için katletmek münasiptir.) Üçüncü Mehmed, 19 çocuk ve yetişkin şehzade kardeşlerini bir gecede dilsiz cellatlara boğdurmuştu. Ertesi günü Divanı Hümayun avlusuna üzeri kıymetli örtüler, kıymetli taşlarla bezenmiş sorguçlar ve kavuklar bulunan 19 şehzade tabutu konmuştu.Osmanlı’da halk, İslam dininin adam öldürmeyi yasaklaması, can alan bu kişilere toplum tarafından hoş bakılmaması nedeniyle, bir çok insani duygu ve özelliklerden yoksun olan, acıma, merhamet, sevgi hisleri bulunmayan cellatları mezarlıklarına almamış, kendi aralarına gömülmelerini istememiştir.


” Toplum, din ve ahlak anlayışımızın en güzel örneklerinden biri olarak, cana kıyan, kesen veya boğan celladın ölüsünü halkın, mezarlıklarına kabul etmemesi son derece takdire şayandır.” demiştir. Bu nedenle, Osmanlı cellatlar için İstanbul’un en ücra yerinde mezarlık yapmış ve cellatlar halktan ayrı olarak buraya gömülmüştür.

Osmanlı Mezartaşlarından kimin ne iş yaptığı anlaşılırmış !

Osmanlı mezarlıkları, taş işçiliğinin en güzel örnekleri ile yapılmış mezar taşları ile doludur, burada gömülü insanların dünyada iken ne iş yaptıklarını mezar taşlarına bakarak anlamak mümkündür, vezir mi, denizci mi, subay mı yeniçeri mi ,ulema mı, kadı mı? hepsi mezar taşlarından anlaşılır.


 Cellat mezar taşlarının üzerinde ise, isim, doğum tarihi, ölüm tarihi gibi hiçbir yazı ve işaret yoktur. Bu taşlar iki metre yüksekliğinde 40-50 cm. genişliğinde dikdörtgen şeklindedir. Mezar taşlarında hiçbir yazı ve işaret bulunmaması ise anlaşılır bir durumdur. Bu, öldürülen kişinin geride kalan yakınlarının, bunları mezar taşlarından bulup, mezarlarını tahrip etme eş ve çocuklarına kötülük veya başkaca bir hatalı tutum ve davranış içinde olmamaları için alınan bir koruma önlemi olsa gerektir. Böylece en azından, cellat baba seçmeme şansı olmayan günahsız çocukların kimler oldukları, varsa annesi, babası, akrabaları bilinmeyecek, cellat yakınları diye dışlanmayacaktır.

Şehzade Mustafa'nın cellatları da muhtemelen böyle bir mezarda yatıyorlar.Hiç kimse onların kim olduğunu bilmiyor ama onlar Şehzade Mustafa'nın öldürülürken "Baba yerin cehennem olacak!" diyip demediğini biliyor olmalılar. Her ne kadar dilsiz ve sağır olsalarda.

Bu arada cellatların bu meslekleri yüzünden öbür dünyadaki hayatları nasıl olacak diye merak ediyor insan .Ama onların meslekleri bu.Zaten yaptıkları her iş için fetva aldıkları da biliniyor. Allah bilir tabi ama cellatların, öbür tarafa götürecekleri bir suç yok gibi görünüyor.Fetvayı veren din adamları düşünecek gerisini.


 


 


 


 

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 14 yorum mevcut

  • yasemin sayilan 1 yıl önce yorumlandı

   Halan anlasilmayan olaylalar var neden sehzade mustafamizin òlumú húrrem sultanimizdan biliniyor húremin burada bi sucu yok bu filimi izleyenler yada arastiralanlarin görmedi şey şudur sehzade mustafamizi idam etiren kibiri ve yeniceriler olmustur asker ona azmi destek cikti.onun sebe yeniceriler olmuştur .benim arastirmalarim ve anladiklarim.

  • gülçin 3 yıl önce yorumlandı

   muhteşem yüzyıl süperdi

  • gülçin 3 yıl önce yorumlandı

   Bence cellatların suçu yok suç emri verende

  • sokar06 3 yıl önce yorumlandı

   evladına kıyan o.ç ları nasıl yok oldular ama bir zerreleri kalmadı

  • mert guler 4 yıl önce yorumlandı

   sehzade mustafanin olumune cok uzuldum

  TÜM YORUMLAR
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  ARŞİV