18 Ocak 2017 Çarşamba

Kötü rüyalar ve Kabuslar zararlı mı?

Kötü rüyalar ve Kabuslar zararlı mı? Kötü Rüya ve Kabus arasında ne fark var? Kabus en kötüsü mü?

14 Ocak 2017 Cumartesi 13:35
Kötü rüyalar ve Kabuslar zararlı mı?

KADINHABERLERİ.COM- Rüyalara ve kabuslara farklı bakmış.Rüya, uykunun genel ve karakteristik özelliklerindendir. uykunun hızlı göz hareketi evresiyle yakından ilişkili bulunan, görsel ve işitsel algı ve duygulardır. ölümümüzden sonraki hayatımız ile de ilişkilidir.

Rüyaları tabir eden insanların bulundukları bir ortamda, olaya bilimsel olarak bakılırsa neler olur?


Tübitak Bilim ve Teknik Dergisi kötü rüya ve kabusu bakın nasıl ayırmış?

Her ne kadar günlük yaşamda kötü rüyaları kabus olarak betimlesek de öyle görünüyor ki bilimsel arenada bu iki terim farklı anlamlar içeriyor. Uzmanlar kötü bir rüya gördüğümüz herhangi bir gecenin sabahında yalnızca "Akşam kötü bir rüya gördüm" demekle kaldığımıza, oysa kabusların kan ter içinde gecenin bir yarısı bizi uykumuzdan uyandırabilecek denli güçlü olduklarına dikkat çekiyor.

Çalışmalarını rüya ve kabuslar üzerinde yürüten psikolog Ross Levin kötü rüyaların günlük yaşamdaki stres ve korkularımızla savaşmak gibi işlevsel bir amaç barındırdığına inanıyor. Rüyaları bir çeşit "duygu termostatları" olarak tanımlayan Levin, stres seviyemiz yükseldiğinde kötü rüyalar ve kabuslar görmeye başladığımızı, bizleri bir şekilde stres seviyemizin tehlikeli yükselişi karşısında uyardıklarını söylüyor. Levin'e göre bu kötü rüyalar döngüsel olarak beynin kimyasal işleyişlerini etkileyerek stres seviyesinin azaltılmasını sağlıyor. Bu düşünce çerçevesinde kötü rüyalar oldukça yararlı bir amaca hizmet etmiş oluyor. Oysa kabuslar aşırı stres yüklemesi sonucu meydana çıktıklarından kişiyi paniğe sürüklüyorlar.

Rüyalarımız ile ilgili ipuçları

Rüyalarımızda sadece daha önceden bildiğimiz yüzleri görürüz.
Körler de Rüya Görür.
Kabus ya da negatif rüyalar.
Rüyanızda orgazm olabilirsiniz.
Önsezili rüyalar görmek.
Rüya inkorporasyonu.
Rüyalarınızın % 90'ını unutursunuz.
Herkes rüyalarını renkli görmez.
Erkekler ve kadınlar farklı şekilde rüya görür.
Herkes rüya görür.

Ross Levin sık sık kabus gören hastalarının pek çoğunun farklı psikolojik rahatsızlıkları da bulunduğuna değiniyor. Kabuslarla beraber görülen bu rahatsızlıkların en yaygın olanlarınınsa travma sonrası stres bozukluğu ve kaygı olduğuna dikkat çekiyor. Levin hastaların kabus görme sıklıkları azaltıldığında bu rahatsızlıkların şiddetinin de azalacağını düşünüyor. Kabuslarla başa çıkmadaysa kabusları tekrar tekrar yazma/ farklı şekillerde hayal etme yöntemini kullanıyor. Özellikle de sürekli olarak aynı kabusu gören hastalar üzerinde etkili olan bu yöntemde hasta gece gördüğü kabusu gündüz zihninde farklı bir son yaratarak tekrarlıyor. Bu işlem uykuya dalmadan önce de tekrarlanıyor. Daha sonraysa tıpkı kabusu görüyormuşçasına bu farklı sonla imgesel düş devam ettiriliyor. Terapiden bir süre sonra kişinin kabus görme sıklığında azalma bekleniyor.


    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
KARİKATÜR
ARŞİV