23 Ocak 2017 Pazartesi

Hürrem Sultan dizideki gibi mi öldü?

Muhteşem Yüzyıl başladığı tarihten beri,üzerinde hep konuşuldu ve tartışıldı. Entrikaları,her türlü oyunu ile Hürrem öyle bir hale getirildi ki, Hürrem Sultan'ın mezarının bulunduğu Süleymaniye Camii Külliyesi'nde çalışanlar ;"Gelenler O'nu ziyaret etmiyorlar. Mezara tükürenler bile var" diyorlar.Peki Hürrem Sultan bunu hakketti mi ? Gerçekten bu kadar kötü bir insan mıydı? Hürrem Sultan'ın gerçek yüzü nasıldı ?

14 Ocak 2017 Cumartesi 13:37
Hürrem Sultan dizideki gibi mi öldü?

KADINHABERLERİ.COM- Hürrem Sultan'ı sadece duymuşluğu olan insanlar, dizide anlatılanlara o kadar inandılar ki, Şu anda Hürrem Sultan için ne yapılırsa yapılsın, bu üzerindeki kara leke asla temilenemeyecek.


Yalnız Çarşamba Gecesi Hürrem Sultan'ın ölümümnün gerçekleştiği o dakikalarda, şimdiye kadar Hürrem'i yerden yere vuran senaristlerin neden bir anda meleğe dönüştürdüklerini anlayamadık.

izleyenler biliyor, izlemeyenler için hemen anlatıverelim.

Hürrem Sultan öleceğini anladığında, herkes ile birer birer helalleşti. Buna Rüstem Ağa ve Mahidevran Sultan'da dahildi.Ekranları başındaki herkes Onun rüyasında melekler görmesini," Zümrüdü Anka Kuşu'nu gördüm" demesini anlayamadılar aslında.Eğer bu kadar kötü, entrikacı ve ölümlere sebep olan biriyse,neden bu kadar iyi bir ölüme layık gördüler Hürrem Sultan'ı?

Dizideki hali ile bir cadıdan farksız olan Hürrem Sultan,yıllardır entrikaları ile başımızı döndürmedi mi ?

Kanuni'nin işlerine karışıp, ortalığı birbirine katmadı mı ?

mahidevran'ın oğlu Şehzade Mehmet'in öldürülmesinde parmağı yok muydu ? Şimdi bu beyaz kanatlı melekler, zümrüdü Anka kuşları da neyin nesiyfdi.

Öleceği günü bilip "Bugün güneş benim için son kez doğdu" diyen Hürrem Sultan'ı bir anda Melek haline getiren senaristlerin amaçları neydi ?

Bu arada Şehzade Selim'in gözdesi Nurbanu Sultan için "Bu hatun öldürülecek!" diye emir vermesi de neyin nesiydi ? Ölmek üzere olan, dünya işlerinden elini çeken biri, melekler görürken, bir yandan da ölüm fermanı verebilir miydi ? Bu neyin nesiydi acaba ?

Muhteşem Yüzyıl'ın senaristleri, bir vicdan azabı mı duymuşlardı da, olayı bu yana çeviriyorlardı.Peki olayı çevirdiklerini anladık da, Nur Banu Sultan'ı öldürme emri vermeleri de neydi ?

Hürrem Sultan'ın mezarına tüküren nesiller yetiştirmişken, bu değişim neydi ve bu değişim bir vicdan azabının tezahürü müydü ?

Dizide "Demek ki, sevaplarım günahlarımdan daha fazlaymış, Zümrüdü Anka kuşu bana görünüyor. Sona geldim" diyen Hürrem Sultan  nasıl ölmüştü ? Nasıl biriydi ? Şu dizideki hali haklediyor muydu? İşte Hürrem Sultan için ne denilse, şu saatten sonra boş...ASLINDA HÜRREM SULTAN KİMDİR ?


 Hürrem Sultan 1506 yılında dünyaya gelmiştir. 12-13 yaşlarında osmanlı sarayına hediye olarak gelmiş. Hürrem Sultan, sarayda özel bir eğitim gördü.

Hürrem Sultan 18 Nisan 1558 tarihinde eşi Kanuni Sultan Süleyman'dan 8 sene önce 52 yaşındayken öldü. Oğlu II. Selim'in tahta çıkışını göremedi. Süleymaniye Camisi Külliyesi içinde kendisi için yaptırılan türbeye gömüldü.

Ölüm nedeni sıtma yada yüksek ateş veya kuluç hastalığı olduğu rivayet olunur. Kanuni ile edirneye yolculuk yapıyorlar ve edirne dönüşü hastalanıyor.

Türbenin iç duvarları bir cennet bahçesini tasvir eden İznik çinileriyle kaplıdır.

Hürrem Sultan son nefesine kadar iyilik ve yardımseverliğine devam ettirdi. Ölümünden sonra osmanlı düşmanlarının kendisi üzerinden çok sevdiği eşi Sultan Süleyman Han'a saldıracaklarından habersiz hakka yürüdü.

Mekanı Cennet Olsun, O'nu bu kadar kötüleyen ve sırtından para kazanmak için reytin uğruna bizans entrikaları ile süslü diziler çekenlere de Allah hidayet nasip etsin..

Ruhuna bir fatiha okumak gerekmez mi sizce de ?


    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
KARİKATÜR
ARŞİV