21 Mayıs 2019 Salı

Aziz Nesin'in evliliği neden bitti?

Azizi Nesin ne dedi de, eşi Meral hanım ondan ayrıldı? Aziz Nesin'in evliliği kıskançlık yüzünden mi bitti?

10 Ağustos 2017 Perşembe 18:13
Aziz Nesin'in evliliği neden bitti?

 

AZİZ NESİN VE MERAL ÇELEN


Aziz Nesin ilk evliliğini  genç yaşında Vedia hanımla yapmıştı. Vedia hanım genç ve güzel bir hanımdı. Aziz Nesin’in sık sık hapise girmesi, uzun süreli olarak eve gelmemesi yüzünden sıkıntılar yaşıyordu. 2 Çocukla yaşamaya çalışan Vedia hanım, ne yazık ki azizi Nesin’i aldatmış ve Aziz  Nesin’de 2 çocuğunu alarak ondan ayrılmış...Bunu seneler sonra Vedia hanım’ın kendi çocukları açıklamış ve bunu utanarak anlatmışlardır....
..................
Meral Çelen Yusuf Ziya Ortaç’ın yanında akbaba dergisinde çalışırken, Aziz Nesin oraya yazılarını getiriyordu. Önceleri haftada bir gün uğradığı dergiye gelişleri sıklaşmıştı.21 yaşındaki Meral ve 41 yaşındaki Aziz, artık çeşitli konularda sohbet eder olmuşlar ve aralarındaki yaş farkına rağmen, anlaşmaya başlamışlardı.
Aziz, bir gün kalbinden geçenleri söyledi Meral’e. 2 çocuğu vardı, evlenip ayrılmıştı ama onunla evlenmek istiyordu. 
Meral, o kadar gençti ki, 2 çocuğun sorumluluğu ve koca sorumluluğunu alıp alamayacağını bilmiyordu. Zaten çevresindeki bir çok kişi de bu işin olamayacağını söyleyerek, onun aklını karıştırıyorlardı. Meral gençti ama Aziz’in evlilik teklifine hiç de olumsuz bakmıyordu. Söylenenlere de kulak asmıyordu aslında...
aziz nesin meral çelen ile ilgili görsel sonucu
Aziz, evlenme teklifini Meral’in babasını da  bildirmek istedi.Ona bir mektup yazarak kızını istedi. Böylece mektupla da olsa, resmi bir isteme gerçekleşmiş oluyordu. Meral’in babası, kızının fikrine saygı duyuyordu ve nasıl isterse, öyle yapması gerektiğini söyledi... Ve Meral, Aziz’le evlenmeye karar verdi... Evlilik hazırlıkları yaptıkları sırada, yazdığı bir yazıdan dolayı hapse atılan Aziz’i hapishane kapılarında bekleyen yine Meral’di. Bu arada Onun ilk eşinden olan çocuklarına da o bakıyordu. Meral “ üvey anne” ya da “üvey çocuk” laflarına kulak  asacak biri değildi. Onlara kendi çocukları gibi bakmak, hiç de zor değildi ama sonraları anladı ki, öyle bir şey vardı ve hayat onun düşündüğü gibi gitmiyordu. Bu iki çocuk, babalarını onunla paylaşmak istemiyor, ona düşman gibi davranıyorlardı. Belki de annelerinden ayrı kalmak ve babalarının başka bir kadınla olması fikri ağır gelmişti küçük bedenlerine kimbilir ? Babalarının onlara çok fazla ilgi göstermemesi de bunu körüklüyor olabilirdi. 
Aziz Meral’i çok seviyor aynı zamanda kıskanıyordu. Onun kendisinden ayrı bir yerlere gitmesini istemiyor, hep dizinin dibinde olmasını istiyordu. Belki de ilk karısından yediği darbenin bir sonucuydu bu güvensizlik ama böyleydi işte. Meral ise ard arda olan iki çocuk, onların sorumlulukları ev işleri ve  Onun kitaplarının tashihi yüzünden buhranlı bir dönem geçiriyordu. Kendisini büyük Yazar Azizi Nesin’in sekreteri gibi görüyordu.
Meral erken yaşta evlendiği için çok istediği halde okulunu bitirememişti. Ve evlilik süresi içinde, 4 yılda okulunu da bitirdi. Ama  mesele işe  girmeye girince, bunu bir türlü başaramadı. Daha sonra bunun Aziz yüzünden olduğunu öğrendiğinde, bir kez daha yıkıldı... Kocası onun istediği işe girmesini engellemişti.Ama ona olan sevgi ve saygısından dolayı, bu konuda konuşmadı bir daha. 
aziz nesin meral çelen ile ilgili görsel sonucu
Günler geçiyor, Meral kendini işe yaramaz biri olarak görmeye başlıyordu. Hep aynı şeyleri yapmaktan sıkılır olmuştu. Aziz’in kariyerini hep engellemeye çalışması da onu sıkmaya başlamıştı.Aynı müzikleri seviyorlar, bir çok olaya karşı aynı tepkileri veriyorlar, dünyaya aynı pencereden bakıyorlardı ama yinede ters giden bir şeyler vardı. Meral, Aziz’in kendisiyle yaptığı evliliğin hep yanlış evlilik olduğunu düşünüyordu aslında. Ne kadar uğraşırsa uğraşsın, onun istediği gibi bir kadın olamıyordu. Sakin mizaçlı, emir almaya alışık biri olabilseydi eğer, işte o zaman her şey daha kolay olabilirdi ikisi içinde...
Aziz ise hayatının bir parçası olan Meral’i herkesten kıskanıyor, onun kendisinden ayrı bir yerde olmasını istemiyordu. Herkesin entelektüel olarak bildiği bir adamdı ama o böyleydi işte. Başkalarının kabul edip etmemesi önemli değildi, önemli olan onun ne hissettiğiydi.
Meral bir gün evde bir mektup buldu. Başka bir kadına yazılmış bir aşk mektubuydu bu. Yugoslav bir Türkolog kadına yazıldığı anlaşılan bu aşk mektubunu gören Meral, başından aşağı kaynar suların döküldüğünü sandı. Eve gelmesini bekledi.Gelir gelmez de mektubu ona gösterdi. Meral’in dünyasında Aziz isminin yeri bile kalmadı bir anda. Ne yapacağını bilemez bir haldeydi.İyi bir eş olarak anlattığı adam, fırsattan istifade neler yapmıştı böyle. Hayatının en acı, en sıkıntılı günlerini yaşıyordu... Onu hiç affetmeyecekti bir daha asla...
Aziz ise bunun çok önemli bir şey olmadığını düşünüyor ve “Böyle bir şey olmadı” diyerek inkar ediyordu. Hatta konuya karışan çocuklarını anneniz uyduruyor, diyerek ikna etmeye çalışıyordu.
Meral’in , kendi kabul etse, kalbi kabul etmiyordu olup bitenleri. O kadar üzgün ve bir o kadarda çaresiz hissediyordu kendini... Bir kadınla sadece bir gecelik ilişki yaşasaydı, bu kadar üzülmeyecekti ama işin içinde aşk vardı ve o bir başkasına aşk mektubu yazdıysa,bu iş bitmiş demekti. Ani bir karar verdi ve boşandı.
Aziz, bu boşanmayı hiç kabullenemedi. Kendisini  o kadar alıştırmıştı ki... Meral olmadan elleri yoktu sanki. Meral Onun eli, ayağı, gözü, kulağıydı. Onu tekrar kazanması gerektiğini biliyordu ama bunu nasıl yapması gerektiğini bilmiyordu. Bir gün “ Kendimi iyi hissetmiyorum, ben öleceğim, çocuklar ortada kalacak” Dedi. Meral  ona kıyamazdı, bunu biliyordu ve düşündüğü gibi de oldu.
aziz nesin ve eşi ile ilgili görsel sonucu
Meral hanım ikinci kez evlendiklerinde her şey değişir zannediyordu ama onun düşündüğü gibi olmadı hiçbir şey. Aziz değişmemişti ve Meral’in hayatındaki her şey büyük bir hızla akıp gidiyordu.Hayatının ellerinin arasından kayıp gittiğini hissettikçe, gönlü yaralanıyor, yaşama isteği de kayıp gidiyordu sanki...Bir saçlarımdan dolayı büyük bir olay çıktı. çıktı.  Meral saçlarını hep kendisi keserdi ama o gün her nedense beğenmedi saçını ve kuaföre gitti.Eve geldiğinde, Aziz ona o kadar çok kızdı ki, Meral çok şaşırdı... Aslında kavgayı çıkarma sebebi, kuaföre verilen paraydı ama bunun görünüşte böyle olduğunu anladı Meral. Çünkü Aziz’in derdi, saçına başka bir adamın elinin değmesi meselesiydi... Böyle bir adamın, böyle anlamsız şeylerle uğraşması Meral’i çılgına çeviriyordu...

Meral bir gün kitaplarıyla  uğraşırken:” Sen ölürsen, benim kitaplarımla kim ilgilenecek ?” Diyen Aziz’i hiç affetmedi ve ikinci kez ayrıldılar...

Bir daha ne Meral hanım, Ne de Aziz Nesin hiç evlenmediler...AZİZ NESİN(BİYOGRAFİ)

“Yenilen taraf aşık olur…” Aziz Nesin
Aziz Nesin (asıl adı Mehmet Nusret) (d. 20 Aralık 1915, Heybeliada, İstanbul - ö. 5 Temmuz 1995, Alaçatı, Çeşme, İzmir), mizah, kısa öykü, tiyatro ve şiir dallarında pek çok yapıtı bulunan Türk mizah yazarı. 20 Aralık 1915’te İstanbul’da doğdu. İki yıl Darüşşafaka Lisesi'nde öğrenim gördü. Kuleli Askeri Lisesi'ni bitirdi. Kara Harp Okulu ve Askeri Fen Okulu'ndan mezun oldu. Üsteğmen rütbesindeyken "görev ve yetkisini kötüye kullanmak" suçlamasıyla yargılanıp ordudan uzaklaştırıldı. Bir süre bakkallık yaptı. Ardından gazeteciliğe başladı. Yedigün, Karagöz ve Tan Gazetesi'nde çalıştı. Cumhuriyet adlı bir magazin dergisi yayınladı. Sabahattin Ali ile birlikte, Marko Paşa, Malum Paşa, Merhum Paşa, Alibaba mizah dergilerini çıkardı. 1951'de bir kitapçı dükkanı, ardından bir fotoğraf stüdyosu açtı. 1954'ten itibaren Akbaba mizah dergisinde takma isimlerle mizah öyküleri yazdı. Yazın yaşamı boyunda 100'ün üzerinde takma isim kullandı. Kemal Tahir'le birlikte Düşün Yayınevi’ni kurdu.Yeni Gazete, Akşam ve Tanin'de köşe yazıları yazdı. Yazarlığı, Öncü, Yeni Tanin ve "Ustura" isimli bir mizah eki de hazırladığı Günaydın gazetesinde sürdürdü. 1962'de Zübük isimli mizah dergisini çıkardı. 1963'te yayınevinin yanmasının ardından sadece yazmaya başladı. 1972'de Çatalca'da kimsesiz çocukların eğitimini gerçekleştirmeyi amaçlayan Nesin Vakfı'nı kurdu. Kitaplarının tüm gelirini bu vakfa bağışladı. 1976-1980 arasında her dalda edebiyat ödülleri veren Nesin Vakfı Edebiyat Yıllığı'nı çıkardı. 1979'da seçildiği Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanlığı görevini yıllarca sürdürdü. Sadece Türk edebiyatının değil dünya mizah edebiyatının da sayılı isimleri arasında yer alan Aziz Nesin, düşünceleri ve yazıları nedeniyle siyasi iktidarlardan sürekli baskı gördü, tutuklandı, yargılandı, sürgün edildi, cezaevlerinde kaldı. 6 Temmuz 1995 tarihinde yaşamını yitirdi. Öykülerinde Türk toplumunu ayrıntılarıyla yansıtır. Anlatımında halk edebiyatının ana öğelerinden yararlanır. Yer yer masal temasıyla ve mizah aracılığıyla günlük olayları, toplumsal aksaklıkları eleştirir. Türk edebiyatında çağdaş mizah yazarlığı tekniklerini geliştiren, genç mizah yazarlarının doğmasına yol açan yazardır. 

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • Aziz Nesin sivas olaylarında vefat etmedi, yanlış bilgi 2 yıl önce yorumlandı

   veriyorsunuz,

  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  ARŞİV