21 Şubat 2017 Salı

Başbakan Seçim Müziği olarak neden Dombıra'yı seçti! Dombıra nedir ?

Recep Tayyip Erdoğan Kızılelma dizisinde kullanılan Dombıra şarkısını, kendisine seçim müziği yaptı. Peki Dombıra nedir ? BU şarkının anlamı ne ? Başbakan bu şarkı ile Türk Dünyasına mesaj mı veriyor ? Savaşlardan öce orduyu cesaretlendirmek için kullanılan bu şarkı özellikle mi seçildi ?

21 Şubat 2014 Cuma 11:17
Başbakan Seçim Müziği olarak neden  Dombıra'yı seçti! Dombıra nedir ?
 KADINHABERLERİ.COM- Dombıra'yı kendine seçim şarklısı yapan Recep Tayyip Erdoğan şakıyı Uğur Işılak'a söyletti.

DOMBIRA NEDİR?

Dombıra nadiren Türkiye'de, yaygın olarak Tataristan, Çin gibi Türklerin yaşadığı tüm ülkelerde ve en çok Özbekistan, Tacikistan, Kazakistan, Afganistan gibi orta asya ülkelerinde yaygın bulunan kadim bir telli çalgıdır.Tezeneli çalgılar grubuna dahildir. Dombıra orta asyanın diğer kadim telli çalgılarıyla ortak özelliklere sahiptir.

DOMBIRA TÜRKLER İÇİN NE İFADE EDER ?

Tarihin en eski dönemlerinden beri Türklerde kullanılan dombıra kopuzdan sonra bilinen en eski telli çalgıdır. Tüm telli çalgıların atası kabul edilen kopuzdan türemiştir. Bazı kaynaklara göre dombıra gitarın da atası olarak kabul edilir. Anadolu Türklerinde kullanılan bağlama,tambur gibi çalgılar da dombıranın değişmiş şeklidir. 
Eski Türklerde dombıra savaşlardan önce orduyu cesaretlendirme için kullanılmıştır. Bu inanışa göre Tanrı (Kök-Teñri)'nin bu sayede güç verir.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
KARİKATÜR
ARŞİV