Adile Naşit'in 14 yaşında bir oğlunun öldüğünü biliyor muydunuz?

Adile Naşit'in oğlu neden öldü?

Adile Naşit'in 14 yaşında bir oğlunun öldüğünü biliyor muydunuz?
KADINHABERLERİ.COM-Türk sinema ve tiyatrosunun büyük kaybı tam 26 yıl oldu

Tiyatrocu bir aileden gelen Adile Naşit 1930 yılında istanbulda dünyaya gelmiştir. Adile Naşit 11 aralık 1987'de bağırsak kanseri sonucu doğduğu ve büyüdüğü şehir olan İstanbul'da 57 yaşında iken hayatını kaybetti. Çocukların masalcı teyzesini kaybedeli tam 26 yıl oldu.

1930 doğumlu olan Adile Naşit tiyatrocu bir aileden geliyordu. Babası ünlü komedyen Komik-i Şehir Naşit, annesi de Ermeni kökenli tiyatro oyuncusu Amelya Hanım'dır. Oynadığı filmelerde ki ''anne'' rolüyle hafızalara kazınan Naşit, 11 Aralık 1987 yılında bağırsak kanseri sonucu aranızdan ayrıldı.

Adile Naşit, bugünün milyonlarca "büyük çocuğu" için hala "Masalcı Teyze" ya da "Hafize Ana"dır.
Türk tiyatro, sinema ve televizyon dünyasının bu küçük dev kadını, 24 yıl önce yaşama veda etti ama kalplerden hiçbir zaman silinmedi.

Biz onu belki de en çok göbeğini hoplata hoplata gülen, şefkatli anne olarak hatırlıyoruz. Ancak Adile Anne'nin gülerken aslında içinin nasıl yandığını, milyonlarca "Kuzucuk"a masallar anlatırken, kendi kuzucuğuna nasıl ağıt yaktığını, evinin başköşesinde nasıl bir dram sergilendiğini büyük çoğunluğumuz hiçbir zaman bilmedi. (Solda, Adile Naşit ile oğlu Ahmet'in ender fotoğraflarından biri...)

Adile Naşit, 1950'de kendisi gibi tiyatro oyuncusu olan Ziya Keskiner ile evlendi. 1952 yılında çiftin bir çocukları dünyaya geldi. Bu sağ yanağında beni olan, güzel gözlü çocuğun adını Ahmet koydular. 

Ahmet ilkokul 2. sınıfa geldiğinde rahatsızlandı. Kalbinin doğuştan delik olduğu ortaya çıktı. Uzun yıllar okula gidemedi. İlkokul bitirme sınavlarını dışarıdan verdi. Ortaokul bitirme sınavlarına hazırlandığı dönemde kalp ameliyatına girdi. 1966 yılının 16 Haziran günü yapılan operasyon çok başarılı geçti derken, Ahmet fenalaşarak komaya girdi. Bir daha da uyanamadı.

Adile Naşit o gün, Gazanfer Özcan-Gönül Ülkü Tiyatrosu'yla İzmir'de turnedeydi. Bu haberi aldıktan sonra bağrına taş basıp sahneye çıktı. Salondaki izleyicileri kahkahayla güldürürken, kendisinin içi cayır cayır yanıyordu. Üstelik oğlunu kaybettiği gün, kendisinin doğum günüydü...

Adile Anne, bu dramı yıllarca evinin başköşesine astığı gencecik oğlu Ahmet'in resmiyle her gün yeniden yaşadı. Ancak tek çocuğunu alan Allah yıllar sonra ona milyonlarca çocuğun sevgisini armağan etti.

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2019, 17:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
doruk
doruk - 7 yıl Önce

onlara kavusacagimizi bilmeseidik hayatta nefes alamazdik

Ahmet ikizler
Ahmet ikizler - 7 yıl Önce

Benim birik adile teyzem senin ölüm yildönümünde sen ölmedin senbizim adile teysemsin seni her zaman kalbimizde yasatacagiz sen yatigınyerde hurlu ol bize yeter

firat arslan
firat arslan - 7 yıl Önce

Allah gani gani rahmet eylesin ikisindende adile anne simdi ogluyla beraberdir..

yagmur
yagmur - 7 yıl Önce

Allah rahmet eylesin mekani cennet olsun

CELİK
CELİK - 7 yıl Önce

HİC UNUTMADİM AİLEDEN BİRİ GİBİYDİ SENİ COK SEVİYORUZ MEKANİN CENNETLİK OLSUN CANİM ADİLE ANNEM

kazanci
kazanci - 7 yıl Önce

Allah rahmet eylesin mekanin cennet olsun

kamil
kamil - 7 yıl Önce

Mekanın cennet olsun.

İsa memmedxali
İsa memmedxali - 7 yıl Önce

Allah hec kese bu aciyi gostermesi


SIRADAKİ HABER