GÜNDEM Haberleri Tümü

Şehzade Mustafa Neden Öldürüldü? Şehzade Mustafa türbesi nerededir?

KADINHABERLERİ.COM- Reytingi en yüksek dizi olan Muhteşem Yüzyıl'ın efsane sahnesi son bölümde ekrana geldi. Kanuni Mustafa'yı boğdurttu, ekranlar bu sahneye kilitlendi.Tarihin en trajik sayfalarından birini oluşturur Şehzade Mustafa'nın öldürülüşü. Kanuni Sultan Süleyman ve Mahidevran Sultan'ın oğlu Şehzade Mustafa neden öldürüldü? Tarih dizilerden değil gerçeklerden öğrenilir, Şehzade Mustafa'nın vefatı Muhteşem Yüzyıl izle, Şehzade Mustafa türbesi nerededir? 

Tarihi dedikoduların ve spekülasyonların en çok karıştığı konulardan biri de Şehzade Mustafa'nın öldürülmesidir. Konuyla ilgili gerçek kaynağı bulmak kuşkusuz bir haber yazımı süresince çok da sağlıklı değil. Ancak kalemine ve vicdanına güvendiğimiz yazar Mert Şahin'in Şehzade Mustafa'nın vefatı ile ilgili yazısını burada yayınlamakta bir sakınca görmüyoruz. 

İşte Mert Şahin'in yazısı ve Şehzade Mustafa'nın Öldürülüşü

"Osmanlı tarihinin en dramatik olaylarından birisi Şehzade Mustafa'nın öldürülmesidir.Halk ve Ordu nezdinde çok sevilen bir kişi olan şehzadenin ölümü halkı derinden etkilemiştir.Dönemin önemli yazarları üzüntülerini yazdıkları mersiyelerle belirtmişlerdir. Şehzade Mustafa'nın ölümü tarihçiler arasında ihtilaf oluşmasına sebep olmuştur.Şehzadenin öldürülmesinin gerekli olduğunu savunanlar ile şehzadenin öldürülmesinin hata olduğunu eleştirenler çıkmıştır.Şehzade Mustafa'nın öldürülmesi olayı ile ilgili bütün bilgileri siz okuyuculara aktardıktan sonra bu kararı sizin vermeniz daha doğru olacaktır.

Şehzade Mustafa, 1515 yılında babasının Manisa sancakbeyliği döneminde doğdu. Annesi, Mahidevran Sultandır. Babasının tahta geçmesiyle 5 yaşında İstanbul’a gelen küçük şehzade, ağabeyleri Mahmut ve Murat’ın ölümlerinin ardından da tahtın en büyük varisi oldu. Etrafında çok sevilen bir şehzadeydi. 15 yaşına geldiğinde devlet tecrübesi kazanması için merkeze yakınlığıyla önemli olan Manisa Sancakbeyi yapıldı. Bu görev, babasından sonra taht için en güçlü aday olduğu anlamına geliyordu.Fakat Kanuni Sultan Süleyman, Nahçivan Seferi’ne çıktığında Konya Ereğli taraflarında babasına isyan etme teşebbüsü dolayısıyla öldürülmüştür.(1533)

Neden Öldürüldü.....?
1552 Yılında Kanuni Sultan Süleyman Rahatsızlığı dolayısıyla Seferlere katılamaz durumdadır.Bundan dolayı İran Seferine Ordunun Başında Rüstem Paşayı görevlendirmiştir.Fakat Rüstem Paşa seferi icra edemez.Çünkü Asker arasında Sultanın artık yaşlandığı tahtı bırakmasının zamanı geldiği gibi dedikodular yayılır.Ayrıca Askerler Sultanın Mustafa gibi oğlu varken niçin Rüstem Paşa Orduya Komutanlık ediyor tepkilerde bulunmuştur.Bunun üzerine Rüstem Paşa Kanuniye elçi göndererek durumun vaziyeti hakkında bilgi vermiştir.Kanuni Rüstem Paşaya seferden geri dönülmesi emri vermiştir.Netice olarak bu sefer başarısızlıkla sonuçlanmış.Sefer sonrası gelişen olaylar Şehzade Mustafa'nın ölmesine yol açmıştır.

Rüstem Paşa sefer dönüşünde Kanuniye Şehzade Mustafa ile ilgili belgeler sunar.Bu belgelerde Mustafa'nın İran Şahı Tahmasp’a yazdığı mektuplar ile birlikte Diyabekir Beylerbeyine Yazdığı Mektupta vardır. Şehzade Mustafa,İran Şahına yazdığı mektuplarda ‘’Babasının artık yaşlandığından bahisle, atalarının tahtına oturma sırasının kendisinde olduğunu savunmuş ve bu konuda Safevi Şahın'dan yardım istemiştir.Şahta Kendisine yardım edeceğini bildiren cevaplar vermiştir.’’Ayrıca Diyabekir BeylerBeyine yazdığı mektupta ‘’Ben Harekete Geçtiğim Vakit Benimle Olacak mısın..?’’şeklinde mektup yazdığı görülmüştür.

Fakat Bu Mektupların Şehzadeye ait olup olmadığı tartışma konusudur.Rüstem Paşanın bu işi tezgahladığı konusunda görüşler olmakla birlikte,Mektupların gerçek olma ihtimali de mevcuttur.Çünkü Mektuplar da Şehzadenin Kendi Mührü vardır.
Padişah Konu Hakkında Sadrazamı Sokullu Mehmet Paşanın da fikrini almış Sokullu Padişaha;’’Şehzadenin Askerle bir ittifak yaptığına yönelik bilgilerin mevcut olduğu,bu işin sonuncunda size karşı bir darbe ihtimali olabiliceğine dair’ beyanatta bulunmuştur.
Padişah Bunun üzerine Şeyhülilslam Ebusuud'dan fetva ister.Şeyhülislam Katli vaciptir fetvası verdikten sonra 1553 yılında Nahçivan seferindeyken konakladığı Konya yakınlarında oğlunu yanına çağırır. Ve öldürülmesi emrini verir.

Şehzadenin ölmesinde kendi yaptığı acemiliklerin de olduğu aşikardır.Şehzade Mustafanın Sakal bırakması ,kendi adına tuğra çekmesi,askerle çok içli dışlı olması gibi faaliyletleri de ölmesine sebep olan faktörlerdir.

Şehzade Mustafa'nın öldürülmesinde en büyük rolün Hürrem Sultana ait olduğunu düşünceleri mevcuttur.Bu düşünceleri dile getirenler Hürrem Sultanın Rüstem Paşayla işbirliği yaparak şehzadenin ölümüne sebep olduğu söylerler.Bu düşünce kısmen yanlıştır.
Hürrem Sultanın şehzadenin öldürülmesinde direkt rol oynadığının söylenilmesi hatalıdır.Hürrem Sultan tabi ki kendi oğlunun tahta çıkması için faaliyetlerler de bulunmuştur ki bu her annenin yapacağı bir şeydir.Fakat bu Şehzadenin öldürülmesinin sebebi olarak Hürrem Sultanı göstermek yanlış bir durumdur.Kanuni gibi bir şahsiyetin Hürrem sultana uyarak,sağlam deliller olmadan şehzadenin hayatına son vermesi düşünülemez.Nitekim daha sonra Hürrem Sultanın kendi evladı olan Bayezitta isyana teşşebbüs ettiği dolayısıyla öldürülmüştür." (kaynak yazette.com)


Şehzade Mustafa türbesi
Şehzade Mustafa Türbesi Bursa'da Muradiye külliyesindedir. TGRT Huzura Doğru programında tarihçi İsmail Yağcı Şehzade Türbesini anlatıyor. İşte o program:

Şehzade Türbesini izlemek için tıklayınız

İlber Ortaylı Şehzade Mustafa'nın öldürülmesinin gerçeğini nasıl anlatıyor Tıkla İzle


Tarihi hakikatleri çarpıtmadan o zamanki şartlar neticesinde değerlendirmek gerektiğini söyleyen Ortaylı çarpıcı açıklamalarda bulunuyor.

İlber Ortaylı'nın tarihi gerçekleri anlattığı programı izlemek için videoyu tıklayınız.

Yorumlar
 • esen tiraş

  İşte bazı aklın zor kullanıldığı sırada deyim yerindeyse türkün Türk'den başka dostu yoktur sözü nasılda yeridir.Bizi bize bırakıp yönetilmedik.Birde tarihte ilaç ve zehirler le insanların sağlıklı karar verme, doğru karar aldırtmama hatta öldürtme durumları çok eskiye dayanır her zaman da işe yaramış görünüyor.Burdan öte zehir bilimciler konuya vakıf olmalılar.Alkol gerçekten alkol mu olarak içirilir günümüz de bile sahte rakı varken bir de siz en çok kime yer içerken güvenirsiniz ailede hain varsa bunlar sizin can ve malınıza tehtit olmaz mı sağlıklı düşünebilir miydiniz empati kurun biraz...

 • OLCAY BUBAAA

  Yapacak bisey yok artik biz önümüze bakalım

 • cok boşsunuz

  Yuh diyorum yuh hanginiz olayi gercekten gordunuz ve biliyorsunuz ki sultan suleymana hakaret etmek kimsenin haddine duşmez şehzade mustafa ya elbetteki cok uzgunuz ama ecdadimiza biraz saygi lutfeenn!..

 • A

  Bisey bildiginiz yok bos bos konusuyorsunuz hanginiz gordunuz ki olayi hanginiz gercegi biliyorsunuz ecdadimiza biraz saygi rica ediyorum

 • İsimsiz

  allah rahmet eylesin mustafayı boş yere öldürülmüş. Hürrem kahpesinin de allah öbür dünyada belasını verir inşallah...

 • ayşe can

  Muhteşem yüzyılda o bölümü izlediğimde ağladım ve ağlama gerçekti. Gerçekte öldürülmesi gerekiyormuş falan diyolar her ne olursa olsun o ölmemeliydi zaten kanuniye de isyaan falan etmemis o maal rüstemin uydurması mekanı cennet olsun mehmet günsürü de cok seviyorum sehzade mustafayıda kanuninin tek korkusu o yeniçeriler onu öldürür ve onu tahttan indirirler die korktu ve mustfayı öldürttü çok üzgünüm mekanı cennet olsun ki olmuştur da

 • mira

  bencede öldürülmeseydi arkadaşın dediği gibi dünyaya hükmediyo olabilirdik.

 • MUSTAFA TAZEGÜL

  allah rahmet eylesi̇n atalarimiza ama keşke mustafa beyde katledi̇lmeseydi̇ belki̇ şuan yi̇ne dünyaya hükmedi̇yo olabi̇li̇rdi̇k???

 • ibrahim

  Ortaylı konuşuyor sadece bizim tarihciler bence ya ermeni yada Yahudi kanuni babası yavuzla birolup dedesine saldırıp indirmişlerdir yeniçerilerin sayesinde kanunin tekkorktubuydu çünkü bilinç altında böyle bir olay yaşamıştı kendıne yapılmasından korktu simdi soruyorum ortaylıya sakal bırakmış madem isyana. Hazırlanmış neden orduda halkda arkasındayken kendını boğdurdu acık İsyan edebilirdi tarihçiler kanuni ile selim neyazdırdıysa onu soyluyorlar şimdi oldu gibi halka kulak vermiyorlar

 • adim onemi yok

  Arkadaslar ben kanuni soyundan geliyorum Şehzâde mustafa olum nedenu ozamnki doneme ayit bilgiler bende sunu soyliyim size mustafa nin olumunden sonra 4 tane muhur bulundu hem bide oğlu mehmedi kanuni deyil hurrem sultan kendi isteyiyle olduruldu ozamanin kitaplari elimde osmanlica yaziyor kanunin yazdigi kitapbile var neyse sonra gorusuruz ha bu arada herkafadan bir ses cikmasin hurrem sulantan bir irlanda lidir.haberiniz olsun

 • mehmet kılıç aslan

  mustafa paşaya vuranın elleri kırılsın

 • atahan altan

  bu senmısın gercekten meryem

 • meryem uzerli

  rol gereğimce hürrem taklidini yapıyorum ama hürremden nefret ediyorum.şehzade mustafayı da çok seviyorum.mekanı cennet olsun.ruhu şad olsun.nur içinde yatsın.amin...

 • azra kapcak

  allahtan tek dilegim basta hürrem cadısının ve daha sonra şehzadde mustafanınölümünde suclu olanların cennet yüzü görmemeleridir.mekanın cennet olsun nur içinde yat sehzade mustafa

 • suzan kapcak

  şehzade mustafayı çok sevıyorum istanbula yolu düsen olursa zal mahmut paşanın yaptırdgı camide ona beddua edin çünki şehzade mustafayı öldüren kişi odur .

 • Rəhimov Rabil

  Xaricilər türk tarihini bizim gözümüzdə küçültsünler diye sərsəm senaryo cızıb film çəkirlər biz də inanırıq ayıbdı türk adına,muhteşem tarihine iftiradı. İluminati işaretləri olan, türk tarihini bize yanlış gösreren filme baxmaq en böyük ayıbdı. Tarih sahnesinde türkler gibi qüdreti bir millet yoxdu özümüze deyer verin biz avropalılar amerikalılar gibi sonradan medeniyyət öyrenen bir toplum deyiliz. Bizim üstün medeniyyetimiz islamdan sonra deyil islamdan öncede mövcud olub. Bir az tarih okuyun.

 • mehmet ragıp

  cok haklısın

 • turan

  insallah zafer turk milletlerinin islam ordusunundur

 • turan

  rahmetli mustafanin katli malisef osmanlinin sonu oldu

 • nihat gencer

  Rabbim suleymana cehennem azabiinda cayir cayir yaksin mustafam senrahatuyu belki gercek hayatta sultan plamadin ama kalbimizde herzaman sultan olarak kalacaksin ihanet senin canina kasteden lerden ibarettir rabbim bize mahserde canina kastedenlerle lozant anlasmalarina imza atanlardan bizi hiristiyan alemine kole edenlerden hesap sormayinasip etsin mekanin cennet olsun sultan mustafa

 • girjik

  soltan sulyman 7 yasindaki torununu oldurdi bu islamda boyle seyler olarmy ebu suud efendi buna ne dedi peki

 • Leyla

  Sehzade Mustafa nur icinde yat.Allah sana qani qani rahmet eylesin.mekanin cennet olsun.aklim almiyor nasil bir baba kendi evladina kiyar anlayamiyorum.kanuni iktidar ugruna mal mulk icin kiydi evladina.cok merak ediyirum sehzade mustafaya bunu reva gorenler harata mi erdi?biz tum gercekleri bilemeyiz cunki bu olay yuzyillar once olmus.sehzade mustafa cok zeki idi salak degildi belke de biliyordu oleceyini ama o yinede babasinin cadirina qitdi ihanet etmedi.Ey sultan suleyman rahatmisin simdi tahtin malin mulkun bu dunyada kaldi.sultan suleyman ne qunahin varsa Rabbim cezani versin.ne hurrem ne suleyman ne rustem ne de digerkeri hic kimse tahti mali mulku o dunyaya kendisiyle goturmedi.ALLAH verdi Allah aldi o cani.belke simdi mazlumun haqki mazluma teslim edildi.birdaha Sehzadem mustafa nur icinde yat mekanin cennet olsun.mahidevran sultanda nur icinde yatsinlar.sayqilar ve hurmetler.

 • Barbar

  çok ilginç bayanlara ait bir forumda daha çok erkekler var

 • helinkazan

  bence hiç haberi yoktu mihrimah ve rüstem hürem ona pusu kurdular o günahsız biriydi selimin yerine o geçseydi keşke yada bayazıt

 • zelal

  şehzade mustafa gerçekten iyi bir asker iyi bir yönetici idi buna rağmen öldürülmesi çok saçma

 • FATMA

  ülke mi̇zi̇n kaderi̇ buydu i̇se eğer şehzade mustafa da başa gelseydi önce i̇lerler sonra tekrar geri̇lerdi̇ cunku ülkemi̇zi̇n kadari̇ bu

 • Oktay Karaca

  Lan boş boş konuşun ancak Atatürk müş Allah cc istediği için Atatürk kazanmış savaşı önce yüce rabbimizin isteğiyle deyin davarlar

 • mustafa

  benim bilmek istetigim sey kanuni 7 ysindaki torununy oldurmelerni emr ederken ebusuud efendiden sordumu askerin dedikodulari icin cocugy oldurmek olurmu

 • aa

  aa

 • CANAN

  mustafa belki̇de suçludur ama unutmayalimki̇ kanuni̇ 7 yaşindaki̇ evladinida oldurtmuştur.

 • ismi lazım değil

  Kanuni gibi bir insanin arkasından konuşmak hiç de yakışık almaz. Ama yanındakilerin fitne fesadı yüzünden bir devletim geleceğiyle oynandığı da aşikar... Ruhun ŞAD OLSUN ŞEHZADEM MUSTAFA

 • eren

  Medet ya muhammet ya ali mustafa ölümü de bi kerbela dir mekani cennet olsun

 • Sultan Mustafa

  Zaten mustafa babasına üç kıtada bir cihanı yönetiyorsun ama bir kadını yönetemiyorsun demiş bide,bir mustafa ölür bin mustafa doğar, bir süleyman doğar bin süleyman ölür mekanın cennet olsun asi cesur mert yiğit şehzadem mustafa

 • hulya ecem

  ya bırakın bu ıslerı dıyelımkı ısyan yapmaa hazırlamıyodu ozman neden yargılanmadan mahkemeye cıkarılmadan bogduruldu suleyman tahta yapısmıs sakız gıbı oglu yerıne gecıck dıye öldurdu ıste halıfaymıs bıde guya

 • ümit yaman shzedem mustafam

  Sehzad mustafa isyan etsee ortali mahfederd zatenkiii direkk tahta gecer oldurmek istediklerimi oldururduu

 • Beyazid Demir

  Şehzade Mustafa katledilmesi tarihe kara bir leke olarak geçecekti.Eğer o Hürrem denen karı olmasaydı en azından adaşım Şehzade Beyazid tahta çıkardı

 • Nebi eren

  Kardesin kardesi, evladin babaya, babanin evlada kiymasi fetvalarla o zamanin sartlarinda uygun olarak gosterilir, devletin bolunmesi, hilafet ve hukumet erkanin yek bir sultana bagli kalarak ulkede butunluk saglanilmasi dusunulmustur, netice ne evlatlar ayni anneye sahipti, nede babalar tek bir evlada sahipti hatta padisahlar 2-3 veya daha fazla ese sahip olabiliyordu ancak bu imam nikahli ve belirli sartlara dayandirilirsa mumkundu, sultan tum ogullarina mesafeli oldugunu dusunursek bir baba ogul munasebeti yerine devlet erkani olarak iliskileri vardi. Osmanlilarin diger hanedanliklardan daha buyuk ve uzun omurlu oldugunu dusunursek daha insafli , sadik ve sistemli calistigi soylenebilir. Neticede o tarihlerde brokrasi olumler uzerine kuruluydu, secim, sandik yoktu muhalif veya.muhalif tehlike yok edilmeliydi cunku iktidar icin, devletin gelecegi icon cok tehlikeliydi.

 • Erkan Uç

  Bazi bilgisiz arkadaslar var onlar icin tum.bilgileri derleyip yazacagim. Sehzade Mustafanin Ne kadar zeki cesur korkusuz adil biri oldugu kaniti var. Sehzade mustafa herkes tarafindan Osmanli tarafindan sevilen ve desteklenen biriydi. Yeniceri ve halk arkasindaydi.Yeni ceri dedigimiz osmanliyi osmanli yapan guctur. Eger Mustafa Isyan etmis olsaydi kac uyariya ragmen gitmezdi ve silahsiz ve tek basina girmezdi basina gelecekleri dusundugu bildigi halde. Babasina verdigi sozden dolayi kndinden emin oldugu icin girdi oraya sonuc Kanuni Sultan Suleyman Evlat katili oldu. Mustafa cok guclu bir sehzade idi.Herkesin bildigi gibi tarihtede mevcuttur 7-8 kisi zor bas edermis dusunun yani birde koskoca Osmanli ordusu yeni ceri ve halk arkasinda iken neden babasina inanip girdi oldu ? Isteseydi yeni ceriyi isyana suruklerdi ve Kanuni dahil olmk uzere gereken herkes oldurulurdu. Peki madem kotu biri neden o zamn farkli annelerden olmalarina ragmen Cihangir ve Bayezid Mustafanin yanindaydi ? Eger sen durust guvenilir olursan herks yannda olur gercek bu. Kanuni Ogluna kiydigi yetmedi Torunu Mehmetide oldurttu. Hepsi korkudandi. Oglunu olduren Zal unvanini alan Zal mahmut Veziri Azamliga Kadar Yukseliyorsa Sikeyim Oyle Babayi padisahi. Suleymanin babasi Yavuzda Suleymani oldurmeye calismisti ama kendi babasini gecti. Sehzade Mustafa Osmanli tarihinin en parlak sehzadesiydi ve tahta gecseydi bence cok daha iyi olacakti onun kanindan gelenlerde Selimden iyi yonetecegi kesin. Korkudan orduyla sefere cikamiyolardi Suleymandan snra. Gercek bunlar

 • vildan

  lan gavat kanuni oglunun laneti tutti senin o uc kitada bir cihanin yok oldu . . hurrem senin mezanin ustune kum dokup kediyi tutacam iwesin ya da sicsin ustune . bizim tarihcilerin de Allah belasini versin insallah nasilda savunyorlar o domuzi biliyorsunuz niye cunki millet beddua ediyorlar.

 • bos verin adimi

  ibne kanuni Sehzade Mustafa nin kanini dokmus . o cirkin zal mahmut pasa sirtina baltayi indirmis kanida dokmus sehzade Lanetlemis.

 • baba kartal

  osmanli padisahlari taht icin kardes kardesi baba ogullarini katlediyormus boyle bir zihniyet boyle bir cehalet olurmu taht icin oglunu olduruyor sikerim oyle tahtida oyle adaletide

 • 3 . Boyut

  Arkadaslar Yorumları okudum ama görüyorum ki Hep aynı hatayı yapıyoruz bır kisıyı Sevıyorsak hıc hata yapmazmıs gıbı Kabullenıyoruz hata yapmayan kul yoktur bunu allah söylüyor Osmanlıyı sevenlerın yorumlarına bakın atatürkü sevenlerın rte yı sevenlerın vs Yahu bu adamlar hıc mi hata yapmazlar atatürkü nerdeyse peygamber sanacaktim (ata yi cok seviyorum ayri mesele rte hayraniyim Ayni zamanda) 22 yildir avrupadayim adamlar in yakmasimlari hic. Izim toplum gibi degil adamlar dogrularini hatalarini hic cekk meden söylüyorlar Ve sahip cikiyorlar Yani sehzade mustafada bizim kanunide ataturkte rte de mendereste Bunlara hatasiyla dogrusuyla sahip cikmazsak turkiyeyi sevmeyenler tarafin birbirimize düsürürler zaten Cabuk gazagelen milletiz allah korusun

 • tarihçi

  nerden biliyorsun gözünle mi gördün git araştır öyle yorum yap

 • Kayakayas

  keske hürrem ve rüstemin yahudi asilli oldugunu görmemzlikten gelmeseydiniz. hürreminde gizlice hahmlarla görüstügünüde dile getirseydiniz. ayni oyun ile ingiliz kraliyetinide ele gecirdiklerini anlatsaydiniz

 • ....

  Ya tarafli bakmayi kesin artik cidden ya. İnsanlarin kafasini karistirmayin. Sehzade mustafanin tugra cektigine yada hutbe okuttuguna dair kanitlar bulunamamistir.pek sevgili tarihcilerimiz kaniti nerden bulduklarini da soyleseler keske.halki aptal yerine koymaktan vazgecin.nerden biliyorsunuz bizim okumayip diziden ogrendigimizi. Bakin sehzade mustafa kendisine yapilan uyarilari dinlemeyip o cadira silahsiz ve tek basina girdiyse ya bu adam cidden gerizekalidir yada isyan falan yoktur. Gerizekali olamayacagina gore. Bir kere mantikli dusunun. Babaniza idyan edip tahttan indireceksiniz. O zaman o cadirda olduruleceginizi bile bile o cadira mi girersiniz yoksa isyani mi baslatirsiniz.su padisahim cok yasa ezikliginden kurtulun artik.

 • alican agirkaya

  Kanuni ogku mustafa söz vermişti sana kiymiyacagim mustafada kanunininsahzadelerden pasalari hepsinden üstün vezeki savascil hükümdarligiencok hakeden sahzededir

 • hilal simego

  allahın taktiri ne karışıyonda hem mustafada masum biri deil filmde abartıyorlar

 • hakan Ünsal

  Allah hepsinden razı olsun mekanları cennet olsun rustem ve Hürrem harić

 • mustafa. çidem

  Onu bunu boşverin arkadaşlar bu ülke her zamanki gibi bir evladını yemiştir şimdi tüm arkadaşlara soruyorum neden yükselme döneminin son padişahı sultan süleyman..... öyle bir şehzadeyi bogdurursan tahtada selim gibi bir ayyaşa bırakırsın belki tahta mustafa yada beyazıd çıksa belki osmanlı 600 yıl değilde 1000 yıl hüküm sürerdi dünyada.....

 • ceyhun göktuna

  padişah oğlu mustafanın gücünden korktuğu için katletmiştir zira kendisinin idamına karar vermesin diye şehzade mustafayı öldürtmüştür

 • cixi

  kanunı yapandır yavuz sultan selım tahta yenı cerı destegıyle cıkmıstır sorarım sızı mustafanın arkasında boyle ır guc varken neden ıran sahındaan yardım ıstesın

 • cıx

  asker tarafındak cok sevılen halkın cok sev dıgı saydıgı bır ınsandır mustafa yenı cerı askerı onu cok sever ve sayardı o yazıyı yazan arkadasa sorarım yenı cerı askerı demek ne demektır yenı cerı askerı kanunıyı kanunı yapan dır benım arkamda oyle bır ordu olsa neden gıdıp ıran sahından yardım ısteyım sızın gıbı dusuncesı olan ınasanlar herkesı kandırır

 • derya

  Cok.dogrusunu biliyorsaniz kanitlayin o mektuplarin dahi mustafaya ait oldugunu kanitliyamiyorsunuz

 • Yusuf Karaaslan

  tarihciler nedense hep böyle söylüyor lakin hiçbiri şunu düşünmüyor ; mustafa öldükten sonra neden rüstem azl edildi.ayrıca hürremin osmanlıda kadınlar saltanatının ilk temsilcisi olmasıda bunun gerçek bir kanıtıdır.

 • Emre

  seb ordamıydın rana şehzade mustafa plan yaparken tarihte belgeleri var diyosun iyice araştırmadan bu konuyu o şekilde yorum yapıyosun. rüstem paşa kim biliyomusun hani, evladını boğduran padişahımız efendimizin damadı var ya, işte o.rüşvet mikrobunu bu topraklara bulaştıran ilk devlet(!) adamıydı. damat ve sadrazam unvanlarından başka bir sıfatı daha vardı: ebvab-ı rüşvet fatihi... yani, rüşvet kapısını fetheden kişi!para karşılığında beylik-komutanlık satardı, mangırı bastırana makam-mevki dağıtırdı, kendi kesesini doldurana devlet kesesine ait arazileri peşkeş çekerdi, barış anlaşmaları imzalanırken bile yabancı devletlerden avanta alırdı, işi düşen herkesi yolardı. fuzulinin selam verdim, rüşvet değil diye almadılar” dediği dönem, bu arkadaşın dönemiydi.sadece bi kısmı bu rüstem paşanın

 • Kerem

  Arkadasa katiliyorum ayaginiz tasa takilsa, gözünüze cöp düsse amerika, yada yahudiler yapti. Öz elestirili olalim adam bal gibi kendini devsirme kadina kaptirmis. Süleymanin cok akilli oldugunu söyleyenler Roxelena onu en basta oyuna getirip nikah kiydiriyor demektirki Süleyman roxelena kadar zeki degilmis!!!

 • Hünkar

  Adam yahudi diyor başka bişey demiyor. Sen müslümansın madem içkici ayyaş sultan padişah yapılmış ona niye ses etmiyorsun. Hem Kanuni o dönem çok hastalık çekiyor. Vücudu hasta olan bi zad ne kadar sağlıklı karar verir. Hem tahtımı kaybederim psikolojisi var ortada. Sonuçta adam muhteşem ünvanı var bu ünvanını çizdirir mi. Benim anladığım devşirme karın devşirme paşan olursa adam böyle rezil olur. Ben haşa allah deyilim Kanuni hakkında hüküm vermem Allah herşeyi ve her sırrı bilendir.

 • şehzade

  birşey sormak istiyorum şehzade cihangirin ölüm tarihi 28 agustos 1553 şehzade mustafanınsa 6 ekim 1553.bu nasıl oluyor?şehzade cihangir abisi öldükten sonra dayanamayıp öldü ama tarihlerde bir gariplik yok mu

 • atilla nar

  Osmanlida aslinda sehzadeler arasinda esit bisekilde gorev dagilimi yapilsaydi en yetenekliside padisah olarak devletin basinda olsaydi bunlarin hicbiri olmazdi bu kadar sehzadeye kiyilmazdi her padisahin enaz ucer beser cocuklari vardi madem oldureceksiniz niye yapiyosunuz anlamak mumkun degil sistem degisseydi hersey farkli olurdu

 • Rana

  medya sizi nekadar aldatmis kardesim. sehzade mustafa iranla anlasma yapdi ve kendi babasini tahtan indirmek icin plan yapmaya kalkti. tarihde belgeler var kimse kimseyi aldatmasin, bu millet zaaten yeterince aldatildi !!!!!!!!

 • cahanbanu sultanzade

  sehzadem mustafam yasasaydi simdi amerika italya bizimdi.sehzadem masum bunu bu dunyada bir tek ben bilsem bile sehzademe yeter.ahirette her kes masumluguna inanacak

 • atilla nar

  Osmanlida aslinda sehzadeler arasinda esit bisekilde gorev dagilimi yapilsaydi en yetenekliside padisah olarak devletin basinda olsaydi bunlarin hicbiri olmazdi bu kadar sehzadeye kiyilmazdi her padisahin enaz ucer beser cocuklari vardi madem oldureceksiniz niye yapiyosunuz anlamak mumkun degil sistem degisseydi hersey farkli olurdu

 • Kerem Özdemir

  Adama sormuslar nerelisin Adam demis Daha evli degilim Sülümanda hanim Köylüymüs Roxelena'dan olma sari sarhosu tahta getirmis.

 • MURAT

  boş konuşuyosunuz bügünki siyaset gibi nesiller geçmiş üstünden asil gerçek yüzyillarda sakli yorum yapmadan düşünün biraz. politikacılar gibi gelen bir şey kata kata buralara bu şekilde yansimiş. yorumcular bile farkli farkli söylenirken yüzyillar öncesinde yaşanan olaylara vakif bir kişi gibi beddua etmek günahtır. saygilar

 • harbi bunalim

  Allahima agladim mustafanin hakini yiyen cehennemde yansin zaten hurremden olan sarhos selim hamamda keyf yaparken olmus rus oruspusu 7 yasindaki cocuga kiyilirmi ey vicdansiz

 • mehmet tekdemir

  şehzade mustafanın olmesınde okuduğum ve edindiğim bilgilere göre suçlu rüstem paşa denılen adam ve hurremdir.bu olay a ben 2.kerbela vakası dıye bakıyorum.mazlum bı cana kıyılmıştır.oysakı şehzade mustafa kanunının yanına gıderken guvercın donunda tertemız gıtmıstır.yalan yanlış ve kulaktan dolma bılgılerle sehzadenın muhrunu çalarak ve sonradn yerıne koyarak bu ısın yapıldığı aşikardır.

 • Sultan sülüman

  Sultan sülaymanın yanlışları pargalıyı öldürmesiyle başladı bence çünkü büyük zaferlerde pargalının ilmi ve zekası ön plana çıkmış ve pargalı şehzade Mustafa' yı eğittiğini söylenmiş

 • ferik

  Maşallah kanuniylee Atatürk üde kıyasladınızya ne demek lazım taht kavgasına şehzade mustafanın kelle gitti 7yaşında çocuğun suçu neymiş birazda bencillik var galiba

 • zeynep yildiz

  herseyi dùzenleyen allah bunu bence herkesin bôyle dùsunmesi gerekyor

 • mehmet unutulmaz

  Kardesim diziyi izleyipte burda tarihi karalamiyorum herkesle tartisabilrim bilindik syeler var tarihte hicbirsey kaybolmaz osmanli da hersey yaziliydi kanunin oglunu oldurme fermani belgeli hersey ortada tmm ozmnn sartlariyla simdinin sartlari bir deil ama din peygamberimizden beri bir kitabimiz bir kitapta soylemi yazio devletin bekasi icin masum insan oldurmek serbestir die yaziyosa ben bilmiyosam ozur dilerim ama kuranda kim masum bir insani oldururse allahin laneti uzerine olur ve onu ebedi cehennem azabi bekler bunlar ayettlerde gecio muslumanim diosan kitabina uyacan osmanli dualarla buyudu islami yaymssi sayesinde buyudu ama fatih sultan mehmetten beri kardeskatli vacip denilio bu kdr masumunn kani oldugu surece allah size buyumeyi yar etmez sehzade mustafa ve oglu mehmet in olumu laneti uzerlerine iyice cekti onca kisinin bedduasini alan bi hanedanlik yine iyi devam etti ama far ettiyseniz hic buyuyemedi hep huzursuzluk olduyerinde saydi ve yikildi

 • Ertan mustafa

  Halıfelıgı yavuzla kılıc zoruyla kendılerıne yamayan bu ınsan musvettelerı Allah ın yuce kıtabı Kuran ı kerımde Can almanın sadece kendı uhdesın de oldugunu ayet-ı kelıme ıle sabıt kılmasına ragmen hangı gucle ve hangı yetkı ıle bu kararı almışlardır. Seyhulıslam kımdır onu oraya kım getırmıştır. Kaldıkı mustafa suclu dıger oldurulen sehzadelere ne dıyeceksınız cellatlar cesmesın de evlat katlı vacıptır dıyıp can aldıran Fatıhle baslayan bu olay adılıktır baskada bır sey degıil.. Atam sen rahat uyu... Bu padısahlık denen barbar ve adı yonetımden bu ulkeyı kurtardıgın ıcın sana bın omur mınnetarım.

 • berkant yalcin

  15yuzyildali bir olayi 20 yuzyilin algi ve bilgileriyle degerlendirirken ayni tarihlerde avrupaya bakin kadinlari cocuklari cadi diye yakiyorlardi ve kimileriniz begenmedigi bu ECDAT tam 27milyon km2 ye hukmedip at kosturuyordu suleyman bu 27 milyon km2 icin evlat feda etmis ya bizler iyi dusunmek gerek YAZİP OYNAMADAN once

 • yaviz

  başi neki sonuda ne olsn Allah m hyrli omurler ve ölmler ver...amiin

 • ali ozcan kaya

  Olaydan 600 sene sonra sizler kolayca kanuniyi evlat katili, paranoyak bi padişah ilan ettiniz. 600 sene once kanuni olayları bizzat yasayarak yanlis karar vermis ama siz dizi ile dogruyu hemeb ayirt ettiniz maşallah. Unutmatun ki kanuni lakabi da 600 yil evvel o halk takmisti.

 • Tarihsever

  bu olanlara inanmayıp,körü körüne yanlışlarıda doğru gören zihniyetler! şu eleştirenlere dinsiz,allah sız diyen beyin yoksunları..sanki tarihimizi yalamış yutmuş yada daha abartısı zaman makinasıyla geri gitmişte gözüyle görmüş :) tarihçiler bile emin değilken,bu ne cahil cesaretidir ki tek çerçeveden savunuyorsunuz? asıl cehalet buna deniyor işte..

 • erkan aydın

  Ulan Ortaylı ibnesı bütün tarıhçiler Fransız ve italyanlarda tarıhı notlar var sehsadenin isyan etmediğine dair n konusuyon

 • metın yıldırım.

  osmanlı devletınde daıma devsırmelerın entrıkaları yalanları ıftıraları kol gezmıs. bu yuzdende kardesı kardese babayı ogula dusman etmıstır.buyuk ıhtımalle sehzade mustafayı cekemeyenler araya nifak sokarak vebal aldılar. bu demek oluyor kı bırı hakkında duydugunuz sozlere ınanmayıp anlayıp arastırmadan ön yargılı olmamamız lazım.

 • Mehmet sarı

  Kanuni,adı üstüne tam itaat mutlak otorite.tek hatası devşirmeleri yakınlarında tutmasıdır.atalarımız sayesinde bugünlerimizi Türk ve Müslüman olarak yaşıyoruz.İsrailli yapımcının yüklendiği gerzek bir film işte.

 • sani

  Malesef bu yobaz beyinliler kabul etmiyo ama malesef ktledildi bu konusan ilbeyde rustemle ve hurremin soyundan geliyo sanirim sizce isyan cikaran biri babasinin yanina silahsiz girermi ayni dizide mustafanin dedigi gibi birgun yuzyillar sonra gercek ortaya cikacik ve sen bir mazlum olarak goctun ruhun sad olsun mustafa kanunu ismini sana kim verdiyse..

 • bosveeeeer

  Olmus mubareklerin ardindan konusup durmayinda bi fatiha okuyun hepsine héeeeeeey.....

 • Uğur Tatari

  açında iyice okuyun..herşey hürremin başının altından çıkıyor.mustafanı türbesinin yerini bilmezdim şimdi ilk gideceğim yer

 • yahudilerin yazdigi dizi

  Yahudi oyununa gelmis millet yahudinin yazdigi bir diziyle osmanlilari kotuluyorsunuz ya zaten kotu yorum yazanlar sizler ya gevur evladi yada ALlahsiz kitapsizsiniz

 • murat yilmaz

  Konusup durmayin cikmis 3 5 kansiz tarihimizi kotuleyip duruyo sizde kit aklinizla onlari dogruluyosunuz yazik be yazik utanin bununda hesabini verirsiiniz obur dunyada o mubarekletin huzurunda

 • aynur

  Kimse burda dizidr gordukleriyle konusmuyor !!! Rahmetli şehsade mustafanin ve oğlu mehmedin taht sevdalisi kanuni tarafindan idam edildigi tarih kitaplarnda sayfa sayfa...taslicali yahyanin şiirleride.buna bi kanit ...şehsade mustafa olmeseydi belki suan dunyaya hukmeden bi vatanin icinde yasiyilor olacaktik.ne yazikki seytan ruhlu insanlar her zaman yapacagini yapti ve halada devam ediyor...tarih bu aci sahnelerle bir kez daha anildi...Allah vataninimizi baki kilsin....

 • murat yilmaz

  Konusup durmayin cikmis 3 5 kansiz tarihimizi kotuleyip duruyo sizde kit aklinizla onlari dogruluyosunuz yazik be yazik utanin bununda hesabini verirsiiniz obur dunyada o mubarekletin huzurunda

 • Samet yolu

  bırakında birazda şehzade mustafa'nın tarafından tarihe bakalım.koskoca şair olayların içindeki adam taşlıcalı yahya bey yanlıştıda senmi doğrusun ilber..yaşayanların yazdıkları bunlar 100kiloluk adamın evde uydurdukları degil..

 • zeynep kivanc

  Atatürk'ten Allah razı olsun topraklarimizi kurtarmis evlat katillerinden. TC ic ve dis dusmanlara karsi ilelebet bağımsız kalacaktır

 • yucel serap

  Yavuzun oglu suleyman sen ancak yavuzun oglu die anilmalisin baban sina colunu gecerken onunde efendimiz muhammed yuruyordu yurege bak sende cocugunu torununu oldurup dinimizin dunyaya yayilmasini engelledin eger allah allah seni cennetine alucaksa bizi bagislasin

 • İsmail Kurban

  Diziye inanmayin arkadaşlar oyle bir basit cekilmişki kadinlar acik sacik hareme giriyor erkeklerle konuşuyor.tarih belgelere dayanir dizilere degil

 • Fatih Soslu

  Baba hasta yaş 59 isyan etmiş olsa 10 dk.da tahta oturuyor olurdu. Biz ne prof.lar gördük tarih yazıyor. Ama kime yazıyor ona bakmak lazım.

 • OSMANLI TORUNUYUZ

  zamanlama harika tam ulkemiz ayaga kalkarken ecdadimiz hakkinda acaba dedirttiler hatta abartip hakaret ettirdiler bi dizi ile, nasilda aldanirsiniz boyle 2 saatlik 1 dizi ile 600 yillik koca bi tarihi sorgulamakda neymis yapmayin etmeyin. Gecmisimiz olmazsa gelecegimiz olamaz suan tamda bunu yapmaya calisiyolar gecmisimizi karalamalarina izin vermeyin

 • TANSEL

  atatürkün mekani cennet olsun oğul-kardeş katillerinin hanedanini devirdiği için.

 • Esma Sultan

  Şuan muhteşem yüzyılın özetini izledim. Tüylerim ürperiyor. Burada bi defa Mustafa'nın infazı devlet adına gereklimiydi değilmiydi bekleye dursun. Savaşda adama ya çocuklarını karını öldür Yada biz seni öldüreceğiz diyorlar, adamlar kendilerini vuruyorlar. Değil Sultan Süleyman kim yapmış olursa olsun. Böylesini vahşi bi duygu taşıyan insan hele hele asla Ata olamaz. Gözünün önünde çocuğunun çığlığını hiçe sayım boğun diye bağıran bir çihan padişahı olamaz. Tabi Mustafa Süleyman'ın üvey oğluydu çünkü o hürremden düşmemişti. Ne demiş akıllı atalarımız? Kadın erkeği bozar. Hürrem Süleyman'ı bozmuş. İçkide sarı Selim'i bozmuş. Eminim bu Atasözünün çıkması Selim ve Süleyman'dan dolayıdır.

 • Kerem Özdemir

  Devlet islerinde duygusal olmayalim fakat Rüstem ve Roxelena gibi soysuzlarin oyununa gelipte halk ve ordu tarafindan cok sevilen evladinina kiyip devletin kaderini sarhos birinin eline verenleride savunmayalim...

 • İsmail Kurbanlı

  Kanuni zaten hukumdar olduğu gunden beri soylemişki oglum dahi olsa isyan yine de isyandir devlet yonetiminde duygusallik olmaz

 • Yasemin

  Herkes Atamıza dua etsin . Bi insanoğlu oğluna nasıl kıyar :( hemde Şehzade Mustafa gibi yiğit korkusuz adaletli bi şehzadeye . İnsan katlinin bu kadar kolay ve helal olduğu bir din yoktur . Müslümanlıktada bunun cevabı yoktur . Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa adın yazılacak mücevher taşa .

 • ilksen

  Tamamen yorum yapanlar ne kadar da yanli.sizler osmanli tarihini ne kadar biliyorsunuz ne kadar kiyap okudunuz.yok duygusala baglamislar bazilari yok oldurmeseydi bu nasil baba gibi sacma sapan sozler.koskoca devlet duygusallikla yonetilmez arkadaslar.ayrica kanuni bu karari 8 yilda almis ve defalarca ebusuud efendiye mektup yazmistir.ayrica tarihi sartlarinda degerlendireceksiniz.o donemin geregi oydu .

 • macit fani

  Ecdadina dil uzatan hain bir turk olamaz bir dizi yahudi oyunundan baska bir sey degil.uyanin turk milleti osmanli olmasaydi din yikilir giderdi musluman uyanik olmali

 • safak bayram

  Can tatlı tâbi ölüm korkusuyla yapılan yanlışlar bunlar.

 • Engin svs

  Taraflı yorum yapanlar;işinize gelince 1000 senelik hadislere inanmazsınız ama işinize gelincede 600 senelik olan bu olaya daha gerçek olup olmadığını ve sebebini bilmeden inanırsınız !!diyelim ki var!oda bir kuldur hata yapabilir!sonradan pişmanlığınıda dile getirmiştir zaten!!!ama sizin ecdadınızdır bunlar ayıptır!konuşurken dikkat edin yapılan 99 doğruyu görmeyin 1 yanlışı görün yok öyle!!!!!

 • atilla nar

  Maalesef aci gercek osmanli padisahlari yillar boyu yeteneksiz sehzadelerin basa gelmesini saglamislardir isyan eden sehzadeler tahta cikmistir digerleri ya sirasi gelduginde cikmistir yada hic cikamamistir sehzade mustafa gibi anlamadigim ise hurrem ve ondan olanlar haric herkese haksizlik yapmis ogullarini oldurtmus birine kanuni sultan suleyman denmesidir

 • atilla nar

  Maalesef aci gercek osmanli padisahlari yillar boyu yeteneksiz sehzadelerin basa gelmesini saglamislardir isyan eden sehzadeler tahta cikmistir digerleri ya sirasi gelduginde cikmistir yada hic cikamamistir sehzade mustafa gibi anlamadigim ise hurrem ve ondan olanlar haric herkese haksizlik yapmis ogullarini oldurtmus birine kanuni sultan suleyman denmesidir

 • iskender erat

  Kanuni tam bilmemne .... yalanla dolanla sirf paranoyakligindan sehzade mustafayi katletmis hatta o kadar sizofrenmis ki 7 yasindaki torununuda bogdurmus bunun her tarafi musluman olsa cami kulliye yaptirsa ne olurki yaziklar olsun allah mustafaya rahmet eylesin suleymana yapacagini biliyordur zaten

 • Kerem Özdemir

  Tarihin bu sahnelerini hatirlatanlardan Allah razi olsun.Süleyman da Roxelena da sehzade Mustafada hak ettikleri gibi aniliyor. yasasin Cennet yasasin Cehennem.

 • şevval akpınar

  Sizin söylediklerini de kısmen yanlıştırki niye beyazıd ve cihangir mustafadan yana oldu Belliki bisey vardı niye hürremi sevmiyolardı niye ilk kadın saltanatı yaptı niye kendine gizli oda yaptırdı niye niye niye daha çok şey var ama yazarsam baya uzun sürer biraz dusunseniz mantık calıstırsanız anlıcaksınız bizi tüm turkiyeyi eee madem her anne böyle entrikalar yapar diyonuzda niye mahidevran yapmamış boyle öylesine büyük entrikalar ve daha bir sürü sultan niyeeeeeeeeeeeeee

 • Umut n.

  Meger memleket bilirkisiyle doluymus. Yorumlariniz etkileyici. Dizi de tarihimizi tam olarak yansittigi icin arastirmaya gerek yok! Atgozlukleri bu seneki yeni trend bu yaz bol bol gorecez :-)

 • hesap sorulur

  kanuni sultan suleyman yaslilik dönemine kadar cok iyi bir padisah olmustur bundan süphe yok fakat yasliligindan sonra tahti sehzade mustafaya birakmasi gerekirdi bunu yapmadi hatta ordunun mustafa ölmeden son seferinde rüstem denilen serefsizi komutan yapmasida bencilligini ortaya koyuyor sakın rüstem denilen kisiyi savunmayin daha sonra yerine gecen ahmet pasayida öldürttürüyor cesitli oyunlarla kanuni tarihi hata yaparak oglunun katletmis ardindanda torununuda katletmistir mustafa isyan etmis olsa kardesi cihangir üzüntüden ölmezdi kanuni sonradan hatasini anliyor mustafa nin ölümü ardindan yazilan mersiyelerde padisaha set sozler olmasina ragmen sesini cikartmiyor devletin bekası icin yapildi diyor burda bazı kisiler devletin bekası belkide mustafanin olumuyle sonun baslangici oldu sari selim gibi sarhos biri basa gecmesi buna ornektir

 • Furkan

  Kanuni Pargalı ile fetih yapmıştır Yavuz İse hayatı sefer ile geçtinden zevk sefa sürmemiş kasa tamamen dolmuşur kanuni boşaltmıştı. iktidar hırsı 9 şehzadeyi öldürttü 7 si çocuk elçilere göre muhteşem yuzyılda anlatılan kişilikte şehzade mersiyesi çok iyi kanuniden sonra osmanlıda şehzadeler kafeste tutuldu şehzade mustafa gitti her sancakta halkın ihyihacını karşılamış mustafanın karısını zorla evlendirmiştir kanuni hırslı biri

 • Mete AYDIN

  Kanuni oğlunu öldürmedi Şeyhül İslamın fetvasına uymak zorunda idi.Bunun için oğlunu katletmek zorunda kaldı yani bugün ki derin devlet o zaman da vardı. Kanuni bu konuda hiç bir şey yapamazdı.

 • FATMA NUR

  selimin tahta geçmesi tabiikide talihsizlik oldu mustafa geçseydi tabii ki de iyi olurdu veya beyazıt ama hep bi şekilde bişiler olmuş ve bunu kimse tam oalrak bilmiyor.orda olan varsa anlatsn .eğer tam oalrak bilinmiyorsa SAYGILI OLUN.

 • Fatma NUR

  Ya allah aikına bi filme bakrak konusuyosunuz ya saçmalıyosunuz kendine barbar türkler diyen veya mustafayı kötüleyen veya kanuniyi kötüleyen salaklar sanki siz ordaydınız hiçbir şey tam olarak net değil tura bastırmışsa nerde veya mektuplar nerde belki keyfen öldürdü belki de gerçekten isyan edicekti kimse bunu bilemez asaıl siz bu kadar acımasız olmayın ELEŞTİRDE SINIRI KORUYUN VE SAYGILI OLUN ECDADINIZA!

 • gülsüm

  Devlet kasası yavuz sultan selim den sonra boştu hatta her padişah kadaya kendi tuğrasını çeliktirirdi fakat yavuz dan sonra kasa hep boş olduğu için padişah lar kendi tuğrasını kasaya çektirmeye utandı ve hep yavuz un tuğrası kaldı yavuz kasayı ağzına kadar doldurdu kanuni boşalttı kapitülasyonlar belasını sardı ha kötü bir padişah değildi ama kusursuz da değildi netice de hepimiz gibi insandı

 • Yavuz selim

  Devletin bekası için yavuz sultan selim ha n nasıl ki tertemiz bir taht bırakmış kanunide aynını yapıp tahtın varisini kendisi tayin etmek istemiştir .. Şehzade mustafanın yaptığı bir yerde baş kaldırıdır ve bunu basaramamış katledilmiştir asıl mevzu devletin bekasıdır aksi takdirde islam kültütüyle doludolu yetişmiş bir padişah ..hiçbir baba !! yalnızca iktidara sahip olmak için oğluna kıymaz.

 • criminal

  Arkadaşlar olay aslında kanuni sultan süleymanin iktidar hırsı.. Neden derseniz sultan süleyman genç iken babası yavuz sultan selimi tahttan indirip sürgüne göndermiştir.. Kendisi tahta çıkmıştır..

 • Mahmut kyn

  Kanuni için zor bir karar. Mustafa bence böyle olmemeliydi .hepsi bizim atamiz.allah rahmet eylesin. Devletimiz ve yüce halkımız her daom var olsun.

 • metehan kocaman

  süleymanın bu davtanışı "ben" duygusunun yarattığı hırs yani ikidarını kaybetme korkusu insan ne olursa olsun evladına bu şekil nasıl kıyabilir keşke şehzade mustafa tahta geçseydi çok daha iyi olurdu bence ayrıca mustafayı öldürtün ve rüstem paşayı da bu kadar yükselten bir zihniyeti anlamıyorum gerçekten

 • Gülcan Karagöz

  Ne olursa? Olsun. Ne? Yaşanırsa yaşansın ama hiçbirimizin küfür etmeye hakaret etmeye hakkı yok. Sevsek te sevmesek te bizim tarihimiz bizim geçmişimiz. Bizim ecdadımız. Sanki şehzade mustafada sütten çıkma ak kaşık. Nasıl ki? Bizim bazı hatalarımız var. Günahlarımız var. Elbette onunda var.

 • Esma Sultan

  Gerçekten böyle nir sahne yok. İnsan evladına ancak ve ancak ruh sağlığı bozuk olduğunda kıyar. Yani normal bir insan bu kadar şuursuz olamaz. Süleyman kendi çıkarı için oğlunu öldürdü. Allah insanı mal, mülk, mevki ve evlatla imtihan edermiş. Ne yazıkki taht düşkünü Süleyman hepsinden sınıfta kaldı.

 • Kerem Özdemir

  Ali bey hacli ordularini alt edip hüsrana ugratacak yine bizim mehmetciklerimiz ve imanimizdir Türk milleti yine laik olan komutanlari cikarirdi.

 • Kerem Özdemir

  Osmanli sultanlarini bu kadar büyütmeyin gözlerinizde.Önemli olan büyük Türk milletidir bu halk aslan yatagini bos birakmaz.

 • anil isra

  Arkadaslar herkesin hesabi ayri her gorduguze inanmayin kimsenin gunahina girmeyin

 • ali

  dua edinki sultan süleyman gibi padişahları allah bize nasip etmiş.yoksa haçlı orduları bizi çoktan tarihe gömmüştü.yazdıklarınızdan biraz utanın

 • mustafa

  Cihangir kaan bende ayni senin gibi dusunuyorum MUSTAFA isyan edip keske babasini tahtan indirseydi tarih bambaska olacakti nitekim basa sarhos selim geldi lakabi zaten hayirsiz mert cesur mustafa gelmis olsaydi belkide osmanli bu kadar cabuk yikilmazdi

 • yilmaz

  Sonuç Ne ..kadın düşkunlukkerinin yüzünden her şeyi kaybettik.yatın kalkın ulu önder Attamiza dua edin..

 • Cihangir Kaan

  Mustafa çok iyi yürekli Mert bir şehzadeymişmiş!!! Adaşım Cihangir de kahrından ölmüş !! Keşke Mustafa bu kadar iyi yürekli olmasaydı da Süleyman gibi en azından biraz gaddar olsaydı!!! O zaman orayı yeniçerilerle darma duman edip zaten tahtı ele geçirirdi!! Eğer öyle olsaydı Osmanlı'nın tarihi değişirdi !! Şu an belki biz Amerika'nın yerinde olurduk

 • tuba

  Benim bu olayda aklima takilan noktalar var 1-sehzade mustafanin tugra cektirdigine dair resmi bilgi asla yoktur 2-sehzade mustafa isyan etmis biri olsa tüm Yeniçeri tek lafina bakarken neden bunu yapmamis cok zor deildi tum halk ve Yeniçeri ztn ondn yanaydi 3-cok adil oldugu soylenen süleyman neden oğlunu dinleme zahmetinde dahi bulunmadi 4-alinan fetva ile yasanan olayin bağlantısı yok o yüzden o fetva ne kdr gecerlidir.beyazit icin 3 ten fazla fetva alan süleyman neden yalan yanlis bir benzetme ile alindigina dair resmi bir bilgide yoktur nasil boyle bir evlada kiyabilmistir 5- süleyman nasıl bir babadirki oğlunu boğan zal Mahmut serefsizini paşa yapmis ve pehlivan lakabı takmistir 6-mustafa basa gecse hurremin cocuklari olecekti o annelik icgudusu ile evlatlarini korudu diyenlere soruyorum hepsi yaşasaydı ve hurremin cocuklarindan misal beyazit tahta ciksaydi selim ve Cihangir gene oldururlecekti demekki aman cocugu korumak deil kendini garantiye almak

 • ali

  arkadaşlar tarihi bilmeden ve gerçekten okumadan düzmece bir diziye bakıpta değerlerimizi ve geçmişimizi kötülemeyin.insan geçmişini bilmezse geleceğinide bilemez.bizim herkesin gıptayla baktığı şanlı ve şerefli bir geçmişimiz var

 • özge

  bugün ki türkiye gündemini de halen ortaya koyan derinlerden gelen bir olay mustafanın ölmesi .. ozamanlardan devlet için kendi yakınlarını öldüren süleyman.. rüşvet için oğullarını savunan bir diktatör tayyip .. nede benzer durumlar

 • melisa ozturk

  Merak ediyorum kanuniyi savunanlar adaletli padisah nicin devlet sistemine ilk rusveti yolsuzlugu sokan rezil rustem lakapli pasayi gormezden gelmis ve tum devleti ona emanet etmis.efsunlanmismiydi acep hurrem tarafindan gercekten.kim kör olur bu kadar

 • Kerem

  Soyu nerelerden geldigi belli olmayan bir kadinin iftiralarinami kandin be Sülüman yoksa sen dünya malinami aldandin

 • ali

  Cehennemde sonsuza kadar yanarsın inşaallah süleyman mekanın cennet olsun şehzade mustafa

 • Kerem Kerem

  Süleyman gibi birinin soyu sopu belli olmayan Korsanlarin getirip pazarlarda sattigi bir k....esiri oldugu zaten ortada.Fakat sehzadenin ölüm fermani bence daha cok süleymanin tahti kayip edip akibetinin dedesi gibi olacagidir..

 • Fatih Arslan

  Süleyman efendi yazık ki hata yapmış gerçekten ihanet eden adam tek başına gitmeZ ama işine kadın girerse insanın aklını böyle alıyorlar işte yazıklar olsun Süleyman efendi bende seni adam zannetmiştim

 • Mehmet TÜRK

  Bu vicdandan yoksun kahbe ve namert duzeni yikanlarin ruhlarina selam olsun..Hicbir osmanli padişahıni kotulemek istemem hele ki Kanuniyi.. ama ortada bir gerçek varsa o da kitalara hakim bir imparatorlugun padisahinin bir seytan sifatli rus tohumu lanet kadinin hilelerine kanacak kadar aptal olmazsidir.. emin olun ki Şehzade Mustafa yasasaydi hala dünyalara hakim bir Türk imparatorluğunun mensubuyduk.. sonuc olarak Mustafa Kemal Atatürk'ün dedigi gibi Ne mutlu Türk'üm diyene..!

 • orhan

  Hayvanlar alemi gibi.yasamak için kahbece öldür.islamiyetin, Müslümanlığı, peygamber efendimizin, halifenin hangi uygulamasında var.guya Fetvalar acaba devletin bekasiicinmi? Yoksa süleyman Efendinin taht sevdasi mi? Gerçekten önümüze hiç mi hiç yakışmayan yönetim.haksiz yere dökülen bir damla kanı , dünyalara değişmeyecek bir peygamberin ummetiyiz.

 • Yazık

  padişahların değerini elbet bir gün anlıyacaksınız

 • İsimsiz

  yani ne diyeyyim ki size daha kendi atanızı soyunuzu yok sayıyonuz cani diyonuz devletin istikbali akıbeti için yapılaacak şeyleri hiç bilmiyorsunuz senin o yavuz sultan selim dedigin herif 8 senede devrim yaptı 8 deyil 80 sene yaşasaydı eğer dünyayı feth edecek zekaya kabiliyete sahipti senin katil dedigin atan olmasa sen suanda allah bilir nerede kimin nesi olacaktın geçmişini bilmeyen bir insan geleceği hakkında hiç bir şey düşünmesin

 • Erhan OZTURK

  Beyler ben sunu soylemek isterim ki olay da elbette mustafa hakli ama kanuni yi kotulemek bosunadir KANUNİ cok onemli padidah sinirlar onun doneminde max sinira ulasiliyor ve olayi degerlendirirken duygusal davranmamak lazim tamamen akilci dusunmek zorundasiniz devlet adami olmak kolay bir sey degil iste OSMANLİ ne olaylar gordu bu sadece 1 tanesi o yuzden kanuniye cephe almayalim olayi o donemin sartlarina gore degendirelim diger milletlerde ne katliamlar oluyo o donemide arastirin once

 • Hasibe

  Böyle tarıh böyle kader olmaz olsun sultan suleyman dilerim hala kemikleri ve ruhu azap çekiyordur gerçekten oğlunu öldurduyse

 • sibel Şahin

  Muhtesem yüzyıl izlenip tarih ogrenilmez zaten okuduğumuz kitaplardada gerçek bilgi verildigini düşünmüyorum...tarih kitaplarimizin yakildigini hepiniz biliyorsunuzdur..şimdi asıl mesele süleyman değil bizim tarihimizi yakarak bizi ecdadimizdan uzaklaştıranlara yazıklar olsun..öyle olmasaydı isyan ettimi etmedimi çadıra Kılıçla girdimi girmedimi zal mahmut paşamı boğdu onları biliyor ve algiliyabiliyor olabilirdik!

 • Metin

  Gercekten bos konusan bi milletiz. Siz ne biliyodunuz ki o hakli bu haksiz yorumu yapiyonuz. Birakin zMani gelince herkes versin hesabini. Sartlarin neyi alip neyi verecegini bilemessiniz yuzlerce yil once olmus bi olay. Asil siz simdiki zamana bakin ati alan uskudari geciyo uyanin ey turk milleti

 • erkan atanaz

  babasi yavuz selim gibi bir cani olan adamdan baska bisey beklenemezdi,katiloglukatil

 • yavuz uysal

  Suleyman kendine darbe yapacak diye hem sehzzadeden korkuyot hemde kendinden cok seviliyor diye kiskaniyordu asil neden budur aslinda digerleri fasa fiso belkide tepki cekmemek icin mektuplari bile kendi tertipledi.

 • Erdal akça

  Kanuni sultan süleyman artık milyonların gözünde katil süleyman sultan oldu.

 • fesih güler

  bukadar sevilen bir şehsade hain ve isyankar olamaz herkezn işine gelen bir oyun

 • dinçer kahraman

  şehzadeyi katleden bir padişahın namının adeletli olarak anılması çok acı... şehzade mustafanın katledilmesi osmanlının çöküşüne için atılmış ilk adımdır bence

 • serhat irtuk

  madem katline ferman verdin oldurttun kendi evlatini cadira astirdin evlafini les gibi yazik degilmi.haktan revamidir

 • Aygul Aygul

  Şehzade Mustafanin katlini yirmi sene once okumuş ogrenmiştim o an icim burulmuştu bir baba nasil evladina kiyar diye cok aglamiştim ama dizideki o parca cok etkiledi hala agliyorum Şehzadem nur icinde yat

 • Batuhan Coskundere

  osmanlı devleti devletin halini herşeyden daha önde tuttuğu için 3 kıtada at koşturabilmiştir...

 • zeliha saygin

  Bir baba kendi öz oğlunun ölmesini nasıl bu kadar çok isteyebilir. Hemde bunu osman-ı aliyyenin bekası adı altına sokarak. Bence bunu adalet duygusunu Hürrem in eteği altına sokarak yaptı. Devletin bekası geleceği parlak yiğitler yiğidi bir şehzadenin katledilmesiyle sağlanmaz. Aksine adını adil olmasiyla alan süleyman in hürrem zehirlenince ardinda kim olduğunu fellik fellik aratırken kendi oğlu icin de aynisini yapmasi uygun düşerdi. Kanuni Sultan Süleyman bu ölümden sonra tarih sayfalarına Katil Sultan Süleyman olarak gecmeli....

 • Türklerle ne alıp veremediğin var?

  halbuki bu işin alası avrupada yapılmıştır. hiç bir tarih bilgisi olmayıp, dizi izleyerek yorum yapan sen, aslında türklere olan nefretini dökmüş oldun. sende olsan olsan tek dişi kalmış bir canavar olabilirsin!

 • sultanhani

  Nasıl saçmalıklar yazıyorsunuz DEVLETİN BEKASİ İCİN YAPİLMASİ gereken neyse o yapılmış .TUM OSMANLI PADİHSAHLARİ İSLAM BİLGİLERI VE O ZAMANIN EN BİLGİLİ İNSANLARİ ONLAR DUSUNEMEDİ SİZ DUSUNDUNUZ .BİR BABA İCİN NE KADAR ZOR OLDUGU DÜŞÜNÜN SACMA SACMA KONUSMAYİN YAKİN TARİHİMİZDE ATATÜRK NE DEMİS SÖZKONUSU VATANSA GERİSİ TEFERRUATDIR

 • Altair ibn-i la ahaf

  Ben sehzade mustafanin yerinde olsam okadar sabirli olmazdim ulan zaten bi ayagi cukurda zatn birak ogluna git. tarihte ki gercek ir baba dunya mali icin oglunu vahsice oldurttu boyle birseyin dinde yeri yok

 • Canan bulut

  İşte bu yüzdendir ki; Dünyada lakabımız ::: Barbar Türkler...

 • serhat akincibeyi

  kimse kendi oz evladini katletmek istemez o kadar kolay degil duygusal dusunmeyin bizler isin aslini ispat edemeyiz ama sehzadeyi idam edenler bazi seyleri kanitlamislar ki idam karari cikiyor khurrem bir sey yapamaz yada rustem pasa imse tuzak kuramaz

 • umut özdemir

  Siz hiç merak etmeyin arkadaşlar nasılsa ben cehennemde o süleyman ı hürremi rüstemi mihrimahi ebusuudu görecem o zaman onları üstüste koyup anlarsınız ya bir milletin kaderiyle oynamak neymiş göstereceğim

 • merve

  İnsanlarin mantigiyla oynamayin artik !!! Halkin yenicerinin buyuk devlet erkaninin arkasinda olan bir sehzade isyan etmek isteseydi ztn yapardi... Ne zaman ki rusdan haseki oldu ne zmanki domuz cobaninin oglundan veziri azam oldu ve ne zamanki sarhos bir sehzade tahta varis oldu iste o zmn osmanli cokuse mahkum oldu... Siz hala mustafa gibi cihan yigidi sehzadeyi elestirin... Halkin gozyaslari yenicerinin feryatlari cihangirin olum nedeni ve en onemliside sozz ucar yazi kalir hanimlar beyler baknz taslicali yahya ne diyor...

 • Hakan kaplan

  Mekani cennet olsun.tek sucu isyan etmemekmis.sehzade Mustafa padisah olsaydi hiristiyanligin kalbine hanceri vururdu Roma.. kanunide that sevdalisiymiski ogullarini katletmis....

 • Buse Yılmaz

  Kerim Özcan a katılıyorum. Ne yazık ki kanuni iktidar gafletine düşüp yeniçerilerin darbe girişiminden korkup Mustafayi, Beyazıd'ı ve bu şehzadelerin oğullarını boğdurmuştur. Sarı Selim'le birlikte duraklama dönemine girilmiştir.

 • y.alper

  Bu katledilisten sonra osmanlinin yuzu gulermi hic? Cok aci cook...

 • yusuf

  Dünya tarihinin akisinin demiştigini dü şunuyorum

 • y.alper

  Bu katledilisten sonra osmanlinin yuzu gulermi hic? Cok aci cook...

 • Canan Güler

  Düşünme özürlülüğü bu olsa gerek:)) Evet isyan eden adam,neden onu yolundan döndürmeye çalışan o kadar insanı dinlemeyip çadıra tek başına silahsız girsin???Canına mı susamış bu adam???Neden Kanuni ve Hürrem i bu kadar aklama peşindesiniz?Hele ki zaman gazetesinin bu konuda yayınladığı yazısı beni çok güldürdü diyebilirim,suçu ispatlanmayan bir insanın insafsızca katledilişini resmen haklı görmüş, neymiş efendim, isyan etmişmiş.Hadi yaa? Yanında mıydınız ki herşeyden bu kadar eminsiniz???Her ne olursa olsun can almak bir tek Allah a mahsustur, unuttuysanız hatırlatayım dedim.Kanuni kimmiş? Haddinin sınırlarını bilmeyen Allah ın aciz bir kulu sadece.. Müslümanım diye geçinin bir de, Allah ıslah etsin sizleri!.

 • orhan ayvalı

  Milletimizin osmanlı osmanlı dedikleri bu ise pekte övünecek bir geçmişimiz yokmuş diyorum

 • al i osman

  her ne olmussa net bilgi olmadığı söyleniyor,ben buna inanmıyorum,sonuçta evladını,kardeşini torunlarını katleden padişahlara sahip bir milletin ecdadıyız,tek gerçek bu acı ama bu

 • Ufuk

  Ortaylida akli sira sehzade mustafayi sucluyor. Hurremin eseri. O hurremin ve rustemin mezarini havaya ucurmak lagzim

 • Ufuk yilmaz

  Ortayli gercegi saptiriyor.hurrem ve rustem yuzunden oldu mustafa

 • cok aglayan kiz

  o kadar agladimki anlatamam Mustafa hazretleri mekennin cennet olsun . ibne suleyman ve oruspu domuz hurrem cehennemin dibinde yaniyorsuz insallah Allev Allev

 • kuzey ç.

  inşaallah hürremle beraber cehemnemde yanıyorsundur süleyman.

 • vefakar

  Yahu insan oglunu bilmezmisiniz hele bide turk insaniysa herkes biseyler yazip ciziyo ama sunu unutmamak lazim asil ortaya cikan hem yazarlarin hemde diziden osmanli tarihinde en cok ovgu mustafa sehzadeye geldigi icin babasi cekemedi katletti cunku mustafa ondan daha iyi bi cihan padisahi olacakti be suan.mustesem suleyman yerine mustafayi konusuyo olacaktik onun muhtesemligi hurremin eteyine saklanip bu gunleri gormesiymis ama bugun hepimiz rametle mustafa sehzadeyi aniyoruz

 • sehzade mustafa

  Ya tuylerimdiken diken oldu.boyle bisey olabilirmi ya.insan evladina kiyar mi.hadikiyacan git sari sSelime kiy.musatafa osmanlinin geleceğiydi gunesiydi.musatafa tahta cikmis olsaydi osmanli mükemmel bi tarih yasayacakti.yaziklar olsun sana kanuni sultan süleyman..

 • Mehmet kaçan

  Sonuç itibariyle şehzade Mustafa'nın Öldürülmesi Osmanlı'nın Gerileme Dönemi'de Başlamış oldu Bunu yapanlara Allah hesap sormıştur

 • hasan şahin

  yazıklar olsun böyle babaya böyle atayaaa

 • gülşen ciger

  Gerçekten ihanet eden bir insan kendi ayağıyla gitmez yeniçerileride yanına alıp isyan çıkara bilirdi şehzadeler arasında en güçlüydü şehzade Mustafa hepsini devire bilir tahta geçe bilirdi ama o babasının yolundan gitmeyi tercih etti böyle bir cengavere nasıl kıyılır gerçekten çok üzülüyorum

 • Oğuz Yazıcı

  Ben Şehzade Mustafa'in masum olduğu ve isyana kalkistigina asla inanmıyorum böyle bişey olsa istese zaten tahtı ele gecirecek güce sahip bütün Yeniçeri onu istiyor ama o babasina bagliligindan bile bile ölüme gidiyor..

 • cerkez

  Tarihi değiştiren insanlar kötü kalpliler olmuş. Buna ve Osmanlı adına çok üzüldüm...ŞEHZADEMİN ruhu saad olsun...ışığı yanıyor

 • hidayet özvarinli

  Şehzade mustafa osmanlının geleceģiydi sonraki yıllarda ciddi bir kazanımlar olmadı.

 • ali haydaran

  Bu dizide sehzadeyi mahsun gösterip halkı osmanlidan sogutuyor

 • nur ipekçioğlu

  Kim olursa olsun insan taht için veya başka dünya malı için haklıda olsa evladına nasıl kıyar kabullenemiyorum.

 • hakan tatlı

  mustafa ısyan etseydı zaten yenıcerlerle ortalıgı yıkarlardı ama beldı sultanım benı dınler ve anlar dıye bı unutle ınfazını bıle bıle gıttı osmanlı cocugu bu iste bence

 • Öykü öçalan

  Bence Süleyman haksızlık etmiş Mustafa'ya babasının sözlerini tutacağını ona güvenerek gitmiş tek başına demeki Süleyman son yıllarda viijdanı merhamet babalık duygusu alınmış

 • Hüseyin Aksin

  Mustafaya KIYDIN anladık. 7 yaşındaki çocuktan ne istedin onu anlamadım

 • Tarih

  Maalesef iyiler hep önce gidiyor. Bir insan evladını nasıl kendine rakip görür. Yazık ya şehzade mustFa nur içinde yat. Acaba sana kıyanlar ve buna neden olanlar nasıllar kim bilir. Sen atana inanarak ölüme yürüyen bir melektin. Kanuniymiş yazık

 • günata

  YERİNDE RAHAT UYUMA SULEYMAN

 • erkan

  hangi baba oğlunun katline emir verir kim ne fitne sokarsa soksun kafasına adam ayagına savunmasız gelmiş ihanet edecek olsaydı çadıra yeniçerilerle kelleni almaya girerdi şuan ortalama bu gece 10 milyonun üstünde beddua almıştır bugece cayır cayır yanıyo kanuni.....

 • mahoni kıral

  bir rus cariye birde hırvat denilen vatan haini rüstem ve kendi oğlunun canına kıyan kanunsuz süleyman...yureyecek halde olmayan bır morugun taht egosu yüzünden evladına kıyması...ve daha sonra tahta gecen kırma rus torunlarının sarhoşlukları ve osmanlını çöküşü...ben sultan süleymanı hıç sevmedim tabi onu sevenlerıde....onu sevenler kend çocuklarını öldürecek tipte zavallı yaratıklardır .belkıde onlarda rus torunudur kim bilir

 • Selcuk

  Yahu arkadaslar bu nasil zihniyettirki kendi oglunu öldurtuyorsun, Biz Osmanli torunlariyiz diye böburlenip duruyoruz, tarih kitaplarinda okuyordum ama muhtesem yuzyil dizisi ve sehzade mustafanin ölüm sahnesi bi hayli etkiledi, bu saatten sonra o kadarda tarihimizle gurur duymuyorum yazik yazik bunlar iki Rus kadinin yuzunden parcalamis koca imparatorlugu ve evlatlarini. Hem oldurtuyo hemde basinda agit yakiyo tam gerizekaliymis bu

 • ayze

  Ah mustafa ah entrikalar bitirmiş mustafayı osmanli yabanci kadinlar tarafindan istala edilmiş zaten

 • vedat cosgun

  Bi baba evladina nasil kiyar ya ne olursa olsun bizim ejdadimiz bumu gurur duydugumz goz yaslarima boguldum tarihten sogudum

 • fatih sipkan

  bu yorum için sadece çiğ beyinli olmak lazım nasıl kanuni miras yedi diyebilirsiniz tarihte daha başarılı hiçbir kimse yok.

 • fikret tutan

  Bu dramatik olayin tek suclusu devsirme rustem pasanin alcakligindandir masum insanin olumune sebep oldugu icin bunun hesabini ahirette nasil verecek bir insan evladina nasil kiyar anlamak mumkun dgil

 • HAK NEREDE BİZ ORADA

  kanuni o kadar büyük bir padişah değil babası yavuz sultan selimin mirasını yiyen bir mirasyedi zaten ondan iyi olsaydı devletin bütçesi artardı birçok sefer başarısızlıkla sonuçlandı.şehzade mustafayi katlederek osmanlinin sonunu getirdi.

 • mustafa hekimoğlu

  İhanet eden şehzade kendi ayağıyla tek başına gitmezdi ,zaten yanında olan yeniçerilerle babasına isyan çıkarıp pekâlâ başarıya ulaşırdı

 • ümit küpcük

  Bence sehsade mustafa osmanli imparotorlugun kaderini etkiledim eger tahta ciksaydi belkide osmanli cokmuyecekti.cunku sari selim tahta ciktiktan sonra osmanli duraklama devrine girmistir..sultan suleyman.ruyasinda peygamber efendimizi (sav) gormus bi zat hala amel defteri acik yaptirdigi camiler memderrseler akil erdirmek cok zor insam evladini oldirmesi sahzade beyazitta ayni nedenle olmus sahzede cihangir kahrindan olmus koskoca osmanli taht icin o kadar sahzede olmus anlam cikmiyo bi turlu peki bu sahzedeler oldurulecekse padisahlar niye o kadar evlatlari vardi sonucta biri tahta cikip oburleri oldurecekse kafam.karisti ama gercek olan.sahzede mustafa osmanlinin gelecegiydi bence...

 • Fırat Öztürk

  bence şehzade mustafa'nın katli olduğu donemde dönemin şairleri neden 15 tane mersi yazdı bunlardan baki ile taşlıcalı yahya beyin şiirleri sizi aydınlatır. neden o zaman kanuni sultan süleymanın süt kardeşi ona kızıp irtibatı kesmiştir neden şehzade cihangir abisine reva görülenleri dayanamayıp vefat etmiştir bunları acıklasınlar bende şehzade mustafanın isyan kalkıştına inanıyım.

 • Fahrettin güneş

  Bence osmanlının gerilemesi o günden itibaren başlıyor

 • mrv..

  Siz bu yaziyla ancak kendinizi kandirirsiniz. Hicbir kelimeniz digeriyle baqdasmiyor. Sizin gibiler yuzunden hurrem , rustem gibi fitne insanlar hicbirsey yapmamis gibi dolasiyor ortalarda iste. Bide vicdanina guveniyorlarmis :) biz mustafa adini duydukmu bir ahhh cekeriz.

 • Halil bey

  hiçbir neden oğul ve kardeşi öldürmeye katlettirmeye sebeb olarak gösterilemez

 • kerim özcan

  şehzade mustafa katledilmekle kalmadı, maalesef mustafanın 7 yaşındaki oğlu, kundaktaki bebeği ve eşide boğduruldu bakalım dizide bunu işleyecekler mi acaba ben esas bunu merak ediyorun

 • çok bilmişler

  yav arkadaş bende popüler kültür ksrşıtıyım ama bu dizide kaç tane tarih bilimcisi çalışıyor haberiniz var mı ilber bey neyse de hele hele ömründe sultan süleyman sarı selim hürrem gibi karakterleri ilk defa bu dizide tanıyıp hala bunları dizi karakteri sanan insanların mustafada isyan etti yaa yada osmanlıyı kötü tanıtıyorlar demesine ifrit oluyorum ben bu olayı detayıyla 1980 lerde inceleyip okuduğumda içime büyük bir acı oturmuştu hee şehzade mustafa katledilmedi zaten çocukları ve ailesi ile birlikte kuş olup uçtular

 • altan şentürk

  evet sehzade isyan etmiş ondan çadıra tek basına kılıcsız girmiş buna cvp ver once keske ısyan eden adam bunu yaparmı zaten yeniçeri onunla isyan eder tahtı ele gecirirdi!!!!!

Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz