Ekonomi Haberleri Tümü

AGİ 2014 Rakamları, Asgari Geçim İndirimi Hesapla!

kadinhaberleri.com- AGİ 2014 Asgari geçim indirimi  tutarı son durum nedir? AGİ nedir? AGİ  2014 yılında ne kadar oldu? Yeni AGİ kaç lira? Yeni asgari ücreti belirlemek için Asgari Ücret Komisyonu toplandı, 2014 yılı asgari ücret ne kadar olacak? AGİ hesaplama kadinhaberleri.com'da. 


Çalışma Bakanı Faruk Çelik, 2014 yılına ait asgari ücreti (AGİ) açıkladı. 2014'ün ilk 6 ayında yüzde 5'lik ücret artışı ile net asgari ücret 846 lira olacak. İkinci 6 aylık zam oranı ise yüzde 6 olarak açıklandı. 

AGİ Nedir? Asgari Geçim İndirimi Nedir?

Asgari geçim indirimi, ailelerin veya bireylerin asgari geçim düzeyini sağlayacak bölümünün toplam gelirden düşülerek vergi dışı bırakılmasıdır.4857 sayılı İş Yasası çerçevesinde çıkarılan Asgari Ücret Yönetmeliği asgari ücreti; “İşçilere normal bir çalışma günü karşılığı olarak ödenen ve işçinin gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım ve kültür gibi zorunlu ihtiyaçlarını günün fiyatları üzerinden asgari düzeyde karşılamaya yetecek ücret” olarak tanımlamaktadır. 

Asgari Ücret diğer bir deyimle; kişinin 1 aylık ihtiyaçlarına karşılık en düşük alım gücü gereksinimlerin toplam tutarına verilen yasal olarak verilmesi gereken en düşük ücret tutarıdır.

Örneklemek gerekirse eskiden alışveriş yapılırken, fiş almaya daha çok dikkat ederlerdi. Aylık fişler toplanır ve fişlerin toplam ücretinden pay alınırdı.
Asgari Geçim İndirimi bireye maaşı dışında nakden ödenmesi gereken ücrettir. Bireyin net ücreti dışında kendisine yapılması gereken bir ödemedir. Bu tutar işçiye iade edildiği için işverenin ödeyeceği vergiden düşmektedir. Örneğin çalışan bekar birinin net ücreti 1500 Tl ise Asgari Geçim İndirimi ile beraber 1573.40 TL işveren tarafından kendisine ödenmelidir.
Emekliler 3 ayda bir, çalışanlar ise senede bir topladıkları fiş ve faturaları vergi iade zarfına yazar ilgili kuruma verip vergi iadesi alırlardı. 2008 yılından itibaren bu uygulamanın yerini Asgari Geçim İndirimi Uygulaması aldı.


AGİ Nasıl Hesaplanır? 

Asgarî geçim indirimi; ücretin elde edildiği takvim yılı başında geçerli olan ve sanayi kesiminde çalışan 16 yaşından büyük işçiler için uygulanan asgarî ücretin yıllık brüt tutarının; mükellefin kendisi için %50′si, çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eşi için %10′u, çocukların her biri için ayrı ayrı olmak üzere; ilk iki çocuk için %7,5, diğer çocuklar için %5′idir. Gelirin kısmî döneme ait olması halinde, ay kesirleri tam ay sayılmak suretiyle bu süreye isabet eden indirim tutarları esas alınır. Asgarî geçim indirimi, bu fıkraya göre belirlenen tutar ile 103. maddedeki gelir vergisi tarifesinin birinci gelir dilimine uygulanan oranın çarpılmasıyla bulunan tutarın, hesaplanan vergiden mahsup edilmesi suretiyle uygulanır. Mahsup edilecek kısmın fazla olması halinde iade yapılmaz.
Şimdiki Asgari Ücret Kaç Lira?
 

Asgari ücret, halen 16 yaşından büyük bekar bir işçi için brüt 1.021 lira 50 kuruş, net 803 lira 68 kuruş olarak uygulanıyor. 16 yaşından küçükler için brüt 877 lira 50 kuruş net 700 lira 73 kuruş olan asgari ücret, kapıcılar için ise brüt 1.021 lira 50 kuruş, net 868 lira 27 kuruş düzeyinde bulunuyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Reşat Moralı Konferans Salonu'nda Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder başkanlığında toplanan Komisyonda, 5'i işçi, 5'i işveren, 5'i de devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşuyor. Komisyonda işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını ise TİSK temsil ediyor.

Komisyon bu yılki ilk toplantısını 6 Aralık'ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında, ikinci toplantısını 18 Aralık'ta Türk-İş'te ve üçüncü toplantısını 23 Aralık'ta Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunda (TİSK), dördüncü toplantısını tekrar Bakanlık'ta yapmıştı.

Normal şartlarda dördüncü toplantıda asgari ücreti açıklaması beklenen komisyon, teknik çalışmaların tamamlanamaması nedeniyle yeni rakamı belirleyememişti.

2013 için artış yüzde 4,1+4,4 olmuştu

Geçen yıl, asgari ücret yılın ilk 6 ayı için yüzde 4,1, ikinci 6 ay içinse yüzde 4,4 artırılmıştır. Asgari ücrette 2013 yılındaki ortalama artış ise yüzde 8,61 olmuştu. Asgari ücret, halen 16 yaşından büyük bekar bir işçi için brüt bin 21 lira 50 kuruş, net 803 lira 68 kuruş olarak uygulanıyor.

Asgari Geçim İndirimi uygulanmayanlar şikayetlerini çalıştığı yerin bulunduğu vergi dairesine yapabilir, kendisine 
 ödenmeyen asgari geçim indirimini alabilirler. Bu ödemeden kaçınan işverenlere vergi kanununa göre vergi ziyai cezası iş kanununa göre idari para cezası uygulanır.


2014 Yılı Asgari Geçim indirimi rakamları açıklanmıştır, Asgari Geçim indirimi 2014 ( Agi 2014 ) Tablosu aşağıda yer almaktadır.

İşte 2014 Asgari Geçim indirimi rakamları 

- BEKAR

80,33 TL

- EVLİ EŞİ ÇALIŞAN

80,33 TL

- EVLİ EŞİ ÇALIŞAN 1 ÇOCUKLU

92,37 TL

- EVLİ EŞİ ÇALIŞAN 2 ÇOCUKLU

104,42 TL

- EVLİ EŞİ ÇALIŞAN 3 ÇOCUKLU

112,46 TL

- EVLİ EŞİ ÇALIŞAN 4 ÇOCUKLU

120,49 TL

 
- EVLİ EŞİ ÇALIŞMAYAN

96,39 TL

- EVLİ EŞİ ÇALIŞMAYAN 1 ÇOCUKLU

108,44 TL

- EVLİ EŞİ ÇALIŞMAYAN 2 ÇOCUKLU

120,49 TL

- EVLİ EŞİ ÇALIŞMAYAN 3 ÇOCUKLU

128,49 TL

- EVLİ EŞİ ÇALIŞMAYAN 4 ÇOCUKLU

128,52 TL

Yorumlar
 • alattin basol

  1500 lira maasim 1tane çocuğum var ama isyerim askeri geçim indirimini ve çocuk parasini vermiyor sordum biz vermiyoruz dedi vermeyebilirmi

 • zafer ozbas

  evli eşi çalışmayan 3 ve 4 çocuklu için tutarlar yanlış yazılmış

 • yakup çevik

  hani nerede 3 çocukludan alınmayan vergi dibinemi tuttu bence düpe düz insan kandırmak .

 • hilmi yavuz

  Asgari ücrette yuzde beş verdiler yirmibes aldilar zamlar geldi cok comertler masallah

 • yilmaz kalmali

  Hani gelir vergisi alinmayacakti 3 cocukludan

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz