Güzellik/Bakım Haberleri Tümü

Cilt için eşek sütü

Dünyanın en güzel gözlü hayvanı eşek, belki artık insanoğlunu sırtında gezdirmiyor ama hala insanlık yararına varlığını ortaya koymaya devam ediyor.  Yıllarca bir binek hayvanı dünyanın yükünü sırtlayan eşek gelişen ulaşım araçlarıyla başa çıkamamış ve soylarının tükenmesiyle karşı karşıya gelmişti.

Ancak bu kalender dostlar yine insanlığın hizmetinde ve yine insanlığa sırtından para kazandırmaya devam ediyor. Artık günümüzde eşeğin sütü ve sütünden elde edilen sabunu revaçta.

Henüz Sağlık Bakanlığınca onaylanmamış olmasına rağmen eşek sütü ve sabunu kullananlar tarafından büyük ilgi görüyor.  Buna bir örnek de Muğla’dan geliyor

Muğla'nın Bodrum ilçesinde eşek safari ile başlayan ve ardından sütünü sağarak şifa niyetine dağıtan Musa Karaçam, şimdi de eşek sabunu üretimine başladı.

Türkiye’de nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalan eşek neslinin devamını da sağlayan Karaçam, yaz sezonunda Bodrum’a gitmek yerine Yatağan Bozarmut beldesindeki evinde sabahları sağdığı eşek sütü, astım, bronşit, siroz, kemik erimesi, sedef hastaları tarafından tüketiliyor.

Eşeklerin sahibi Musa Karaçam, eşek sütü ve eşek sabunu satışları ile ilgili yaptığı açıklamasında, “Satış ile bir sıkıntımız yok, biz sadece hastalara faydalı olmaya çalışıyoruz. Eşek sütünün şu anda yasal hiçbir yazılı statüsü yok. Bunun İl tarım müdürlükleri tarafından ve Sağlık Bakanlığı tarafından gündeme getirilmesini istiyoruz. Eşek sütünün faydalı olduğunu herkes söylüyor ve içiyor. Bodrum’da eşek safari yaparken eşek sütü iyi geliyormuş diyerek işe başladık ve devam ediyoruz. 

       Eşek sütü satışı yaparken, bize sabun imal etmemiz yönünde talepler geldi. Çünkü süt sağıldıktan sonra sütün köpüğünü yüzüne süren kadınlar, sabununun da olabileceğini söyledi. Biz de bunun üzerine sabun üretmeye başladık. İlk önce cüzi miktarda ürettiğimiz sabun satıldı. Ardından seri üretime geçmek için eşim kurs aldı ve şu anda yeni başladığımız eşek sabunu da büyük ilgi gördü” dedi.

Sabun imalatını yapan Şükran Karaçam, “Sabunun hammaddesi iki asiti geçmeyecek zeytinyağı ve eşek sütü. Eşek sütü her şeye faydalı olduğu için alerji, pişik, sivilce, cildi tazeliyor, saç dökülmesi ve kaşıntıya iyi geliyor. Sabun yapımı için kursa gittim. Bir ay önce üretimine başladık ve şu anda satışlar gayet iyi. Eşek sabunu daha yeni yeni tanındığı için ilk etapta İstanbul ve Bodrum’a gönderiyoruz. Bize gelen talepleri şimdilik karşılıyoruz“ dedi.

Eşek Sütü Ve Sabununun Faydaları

-             Astım

-             Bronşit

-             Akciğer ve karaciğer kanseri

-             Siroz

-             Kemik erimesi

-             Sedef hastalıkları

-             Alerji

-             Pişik

-             Sivilce

-             Cildin tazelenmesi

-             Saç dökülmesi

-             Kaşıntı 

Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz