ZAMANIN RUHU (Zeitgeist) ne demektir?

ZAMANIN RUHU, Zeitgeist (çağın düşünce yapısı) ne demektir?

ZAMANIN RUHU (Zeitgeist) ne demektir?
KADINHABERLERİ.COM- Aurobindo ve Teilhard de Chardin gibilerin söyledikleri insanların ruhsal ve zihinsel tarzda bir değişim sıçraması içinde olduklarıdır.

Batıda 1950’lerde başlayan kültürlerarası iletişim bağlamında ele alınabilecek bu yaklaşımın ürettiği kitapların bazıları devrinde milyonlarca satmış çok büyük ilgi görmüştür. Bunlardan biri olan , Leo Buscaglia’nın Boğanın Yolunda kitabı 1973’te kaleme alınmıştır. Bu kapsamda Japonya’dan, Kamboçya’ya Uzak Doğu’da seyahat yapıp kendi deyimiyle “yol”da zen Budist geleneğinin yaşam enerjisinin izini sürmüştür. Tapınakları gezmiş sıradan insanlardan ve dini temsil eden öğretmenlerden aslında o bölgenin doğal kültürünü öğrenmiştir.

Tabii batıda sadece diğer kültürlere ilgi olarak değil ezoterik ve kadim dinlere duyulan bir ilginin de sonucu olarak her alandan insan bu konularda araştırma yapmış, incelemiş ve kendi bilimsel alanını kadim bilgilerle yorumlamıştır. Örneğin George Trevelyan isimli bir psikiyatrist batı uygarlığındaki değişimleri astroloji üzerinden analiz etmiş 2000 yılına kadar olan devri yani İsa’dan itibaren 2000 yılı balık çağı olarak yorumlamış ve batı dünyasını “ruhsal hakikate sırtını çevirip başıboş materyalizmin gözlerini kör etmesi sonucu laboratuar deneyleriyle ispatlanamayan ve tekrarlanamayan her olayı reddetmeleridir” demiştir  . Aynı analizin devamında 2000 yılı ile birlikte kova  çağına girildiğini ve bunun müjde olduğunu belirtmiştir. 2000’lere gelmeden 30-40 yıl önce bu çağla ilgili birçok tanımlamada bulunulmuştur. Gazeteci Werner Keller, new age dinlerin ağırlığını göstereceğini düşündüğü bu çağ için  (teknoloji düşmanlığı penceresinden) “yeni bir dünyanın eşiğinde” tanımlamasını yapmıştır. “ Genç insanlar, teknoloji hapishanesinden çıkabilmek için çeşitli yolları deneyip; esrar, hap vs. içip inzivaya çekilip, yoga yapıyorlar. En eski din öğretilerini öğrenip Guruları can kulağıyla dinliyorlar. Bunalım içinde dünyayı gezip (en çok da Hindistan’ı) sanayi öncesi ekonominin sıkıntılarını çekerek basit hayatı yaşamayı tercih ediyorlar. Bütün bunların anlamı ne? Yeni bir çağın eşiğine mi geldik?  “ diye sorarak aslında bir yol ayrımına işaret etmiştir. 

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2018, 13:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER