22 Ekim 2020 Perşembe

Türk mutasavvıf Ahmet Yesevî ve eseri Divan-ı Hikmet konuşulacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğünün düzenleyeceği “Ahmet Yesevî ve Divan-ı Hikmet” adlı programda; Türk mutasavvıf, şair ve yazar Ahmet Yesevî ile onun en önemli eseri olan Divan-ı Hikmet tüm yönleriyle ele alınacak.

05 Mayıs 2016 Perşembe 13:30
 Türk mutasavvıf Ahmet Yesevî ve eseri Divan-ı Hikmet konuşulacak
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğünün düzenleyeceği “Ahmet Yesevî ve Divan-ı Hikmet” adlı programda; Türk mutasavvıf, şair ve yazar Ahmet Yesevî ile onun en önemli eseri olan Divan-ı Hikmet tüm yönleriyle ele alınacak.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü, kültür sanat hayatımıza katkılar sağlayan ve gelecek nesillere fikirleri, eserleri ile yol gösteren tarihimizin önemli şahsiyetleri ve eserlerini konuşmaya devam ediyor. İBB Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü; Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Bakırköy Anadolu Lisesi ve Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği’nin (İLESAM) katkılarıyla düzenleyeceği panelde; Ahmet Yesevî’nin hayatı, düşünceleri ve “hikmet” adını verdiği şiirlerinin toplandığı Türk tasavvuf edebiyatının ilk eseri olan “Divan-ı Hikmet” ele alınacak.  
“Ahmet Yesevî ve Divan-ı Hikmet” başlıklı panel, İBB Cem Karaca Kültür Merkezi’nde 12 Mayıs Perşembe günü gerçekleşecek. Oturum yöneticiliğini İLESAM İstanbul Şube Başkanı sosyolog Cafer Vayni’nin yapacağı program, 12.30’da başlayacak. Panelde; Prof. Dr. Durali Yılmaz “Türk Dünyasında Ahmet Yesevî’nin Yeri ve Seyyitliği”, Doç. Dr. Nodirkhon Khasanov “Ahmet Yesevî Hakkında Yapılan ve Yapılması Gereken Çalışmalar”, Erdoğan Aslıyüce “Hoca Ahmet Yesevî Hakkında Yanlış Bilinenler”, araştırmacı-yazar Selim Çoraklı ise “Divan-ı Hikmet’ten Örneklerle Ahmet Yesevî ve Düşüncesi” başlıklı tebliğlerini sunacaklar. Etkinlik, halka açık ve ücretsiz olarak gerçekleşecek.
Türk dünyasının manevî şahsiyeti: Hoca Ahmet Yesevî
Yesevîlik adı verilen tasavvufî akımın mimârı olan Hoca Ahmet Yesevî, Batı Türkistan'ın Sayram şehrinde doğmuş, şair ve din büyüğü olarak Türk dünyasının manevî hayatını etkilemiş nâdir kişilerden biridir. Ahmet Yesevî, İbrahim adında bir şeyh olan babasını yedi yaşında iken kaybetti. Ablasıyla birlikte, Türk geleneğinin Oğuz Han'ın başkenti olarak gösterdiği Yesi şehrine göçtüler. Burada ilk tasavvuf terbiyesini Arslan Baba’dan aldı. Çağının en meşhur sofusu Şeyh Yusuf-ı Hemedani'nin müridi olarak onun muhabbetini kazandı. Anadolu fethinin manevî tasarımını yapan Ahmet Yesevî, inandığı fikirleri yaşayan bir mürşitti. 120 yıl yaşadığı rivayet edilen Ahmet Yesevî, bugün Türkistan'ın manevî büyüğü anlamına gelen “Hazret-i Türkistan” olarak anılır. Ahmet Yesevî tasavvufun; nefsi körletmek, tevazu, dünya malını hor görmek, soy ve din gözetmeksizin bütün insanları eşit saymak gibi yüksek görüşlerini benimsemiş, dervişliğin, fazilet ve değerini, peygamber ve evlâdına olan muhabbetini, dünya zevklerine olan düşkünlüğün zararlarını nasihatler hâlinde mantık gücü ve îman kuvvetiyle yaydı. Ahmet Yesevî, hem yüksek şahsiyeti hem büyük teşkilâtçılığı hem de hikmetleri ile Türklük dünyasının her tarafına dolaylı veya açık tesirleri görülmüş büyüklerimizden biridir.
Ahmet Yesevî’nin en önemli eseri, "Divan-ı Hikmet"tir. Şiirlerini yazarken şairlik gütmeyen Ahmet Yesevî’nin amacı fikir ve duygularını halka daha iyi öğretebilmekti. Divan-ı Hikmet'teki parçaları dilber ve şarabı öven öteki şiirlerden ayırt edebilmek için Hoca Ahmet'in bu manzumelerine “Hikmet” adı verildi.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  ARŞİV