13 Ağustos 2020 Perşembe

Manuel Castells Kimdir?

Manuel Castells, dünyanın tanınmış sosyal bilimcilerindendir. Siyasi sürgün olarak doğum yeri İspanya’dan ayrılmasıyla başlayan seyahatler onun ilgi alanlarını ve ününü genişletmiştir. Castels’in önemli bir yönü de iş dünyasının onun çalışmalarını yakından takip etmesidir.

18 Aralık 2017 Pazartesi 21:35
Manuel Castells Kimdir?
KADINHABERLERİ.COM- Manuel Castells, dünyanın tanınmış sosyal bilimcilerindendir. Siyasi sürgün olarak doğum yeri İspanya’dan ayrılmasıyla başlayan seyahatler onun ilgi alanlarını ve ününü genişletmiştir. Castels’in önemli bir yönü de iş dünyasının onun çalışmalarını yakından takip etmesidir.

Castells’in kurduğu ağ toplumu teorisinde ağın bir merkezi olmadığı söylenebilir. Bu ağ hem küresel, hem ulusal, hem de yerel bağlamda kurulan ve hepsinin birbirine bağlı olduğu bir ağdır. Yani Castells’in “ağ toplumu” kavramında belli bir merkez, her şeyin (bütün düğüm ve bağlantıların) benzeşerek yöneldiği bir odak bulunmaz.

Ağın arkasındaki kurucu toplumsal ve ekonomik gerçekliğin temeli dijitalleşme ve küreselleşmedir.

Castells’e göre ağ toplumu, temelinde iletişim ağlarını barındıran, küreselleşmeyle birlikte varlığını kanıtlayan, yenidünya düzenini açıklayan bir yapıdır. Kabile çağındaki insanlar kendi toplulukları ile kolay ve hızlı iletişim kurabiliyor ve herkes herkesten haberdar olabiliyordu. Şimdi ise internet ile birlikte dünya komple bir kabile durumuna indirgenmiş herkesin herkesle kolay, hızlı iletişimde bulunup haberdar olması sağlanmıştır ve böylece küresel ölçekte bir köy oluşmuştur. Manuel Castells‟e göre de bu durum “ağ toplumu” olarak açıklanıyor. Ağ toplumu, kitle iletişim araçlarına dair hem yeni medyanın yükselişini hem de bilgi-temelli toplumlara geçişi ciddiye alan bir sosyal teori sunma çabasıdır. Her yanımız ağlarla çevrili ve birbirimize de bu görünmeyen ağlarla bağlıyız. Geçmişten bugüne baktığımızda; kil tablet, papirüs, parşömen, kağıt ve yine tablet ama bu kez teknolojinin son olanakları ile birleşmiş bilgisayarların küçültülmüş hali. Ağ toplumu ağa giderek daha çok bağlanmaktadır ve ağ üzerinden birleşmenin olmadığı bir hayat düşünülemez hale gelmiştir. İnsanlar ağ içerisinde belli bir gruba katılım göstererek orada da bir kimlik yaratırlar. İnternet bireyler için yeni iş ve serbest çalışma bileşimlerini, bireysel ifade, iş birliği ve sosyalliği olanaklı kılmakta; siyasi eylemcilereyse, birleşme, eş güdüm ve iletilerini dünya çapında yayma fırsatı vermektedir. Ağ toplumunda yaşayan bizler, bir ağdan diğerine ve bir içerikten diğerine büyük bir hızla geçiş yapıyoruz.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  ARŞİV