Hacktivizm, Yeni Medyada Örgütsüzleşme mi yoksa Dijital Aktivizm mi?

Hacktivizm, politik amaçlar için hack faaliyetleri yapan, anonim / özel, devlet ve diğer iktidar odaklarının şeffaf olması gerektiğini savunan bir görüştür. İnternet halkın sunumuna açıldığından beri dijital aktivizmin bir alt türüdür. İnternet ve internetten örgütlenen muhaliflerin sayısı arttıkça hacktivist” hareketler de yükseldi.

 Hacktivizm, Yeni Medyada  Örgütsüzleşme mi yoksa  Dijital Aktivizm mi?
 KADINHABERLERİ.COM- Hacktivizm kısaca; bilgisayar teknolojisinin veya programlama sistemlerinin toplumsal bir soruna yönelik tepki gösterme amaçlı kullanılmasıdır Ana akım medyanın “sivilceli şişko ergen” hacker imajının aksine lidersiz, merkezi olmayan dağınık örgütlenen Anonymous, LulzSec, Telecomix gibi küresel ve bunlarla bağlantılı bir çok ulusal ve yerel hareket ortaya çıktı.

İnternet başından beri bir kamusal alan olarak politik faaliyetin sürdüğü bir evren olmuştu. İnternetin ilk sivil inisiyatif alan kuruluşu olan Elektronik Ufuklar Vakfı’nın (EFF) kurucusu John Perry Barlow, 1996’da “Siber mekanın bağımsızlık bildirgesi” ni yayınladı ve devletlere “burada istenmiyorsunuz” diye seslendi.

İnternet sınır aşan, gerçek zamanlı, kesintisiz, küresel, etkileşimli çoktan çoka bir iletişim ortamı olduğu için herhangi bir devletin yönetimine tabi olmadı. Bu bakımdan sivillere örgütlenmeleri için etkili bir alan sundu sunmaya devam ediyor.

İnternetin giderek bir savaş alanına dönüşmesi devletleri bu aktivist gruplar hakkında dezenformasyon yapmaya itmiştir. Hacktivist eylemlerin diğer aktivist eylemlerden temel farkı global açıdan görünürlüğüdür. Hacktivizm ortak bir soruna tepki göstermek isteyen bireyler için coğrafi açıdan sınır tanımaz.

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2018, 13:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER