Zararlı sanıyorduk! Sağlığımız için öyle bir faydası çıktı ki...

Kahvaltıda Sakatat Kebabı YİYORLAR. Faydalı olduğu ortaya çıktı... Kilis’te, sakatat kebabı ve kavurması sabah kahvaltılarının vazgeçilmez yiyeceği olma özelliğini sürdürüyor.Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki illerde koyun ve keçinin ciğer, böbrek, dalak, yürek gibi iç organlarından yapılan sakatat...

Zararlı sanıyorduk! Sağlığımız için öyle bir faydası çıktı ki...
KADINHABERLERİ.COM-Kilis’te, sakatat kebabı ve kavurması sabah kahvaltılarının vazgeçilmez yiyeceği olma özelliğini sürdürüyor.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki illerde koyun ve keçinin ciğer, böbrek, dalak, yürek gibi iç organlarından yapılan sakatat kebabı ve kavurması; Kilislilerin de sabah kahvaltısının baş tacı haline geldi. Sabahın erken saatlerinde iş yerlerini açan kebapçılar, sakatat kebabı ve kavurmasıyla kahvaltı yapmak isteyenlerin akınına uğruyor.

Kebapçı Bülent Balta, sakatat kebabın genel olarak sabah kahvaltılarında yenildiğini belirterek, “Kebap türleri diğer öğünlerde tercih ediliyor. Yöresel yemekler arasında sakatat kebabının önemli bir yeri bulunuyor. Kilisliler, damak tadına düşkündürler” dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2019, 17:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER