12 Ağustos 2020 Çarşamba

Kendini Eğitim ve Öğretime Adamış İdealist Bir Eğitimci

28 Ocak 2015, 13:34
Kendini Eğitim ve Öğretime Adamış İdealist Bir Eğitimci
 Her zaman işim iletişim ve kişisel gelişlim temelli olduğu için mi bu kadar pozitif olduğum soruluyor. Ben de tam aksine bugün geldiğim noktayı, pozitif bakış açıma ve hayatla geçinmeye niyetli oluşuma bağlıyorum. Eğer kişi mutlu olduğu şeyler ile ilgilenirse enerjisi ve gücü her zaman onun yanında olacaktır. Zor zamanlar yaşasa bile hep o inançla yoluna devam edecektir. Olmak istediğim yerde yapmak istediklerimi yapıyorum. Ve bunu da aynı enerjiyle insanlara ulaştırabiliyorsam ne mutlu bana diyen
Zarafet uzmanı Gökhan Dumanlı ile eğitimleri hakkında, zarafet ile ilgili tüm bilinmeyeneleri konuştuk.

Gökhan Dumanlı hakkında biraz bilgi alabilir miyiz? 

Gökhan Dumanlı, kendini eğitim ve öğretime adamış idealist bir eğitimci aslında.
İnsanların hayatlarına dokunmak, olmak istedikleri kişiyi ve yaşam amaçlarını bulmalarını sağlamak üzerine çalışan bir kişisel gelişimci.
Elindeki imkanları ve fırsatları başkaları için kullanan ve bu doğrultuda gerek bireysel gerekse de sivil toplum kuruluşları ile ortak çalışmalar yapan bir STK’cı… 
Ve tüm bunları hem alanındaki iş tecrübesi hem de İstanbul Aydın Üniversitesi’nde yaptığı Halkla İlişkiler Yüksek Lisansı ile harmanlamış bir iletişimci.

Zarafet Akademi ne zaman kuruldu, akademiyi kurmak aklınıza nereden geldi?

Eğitimci olarak her zaman yeni bir şeyler sunma gayreti içerisinde oldum ve Zarafet Akademi’de bu yeniliklerden biri oldu. Şu anda 3. yılında. Türkiye’nin böyle bir akademiye ihtiyacı vardı. Zarafet, nezaket, görgü gibi kavramları, insanların birbirleri ile olan iletişiminde öncelikler listelerinin üst sıralarını taşımayı amaç edinme misyonu ile yola çıktık diyebiliriz.
Ayrıca İsviçre’de bu anlamda eğitim veren kurumları da ziyaret ettikten sonra kendi eğitim programımızı oluşturup çocuklar, gençler ve özellikle yetişkinler için hazırladığımız içerikler ile programımızı sunmaya başladık. 

Kişisel Gelişim ve Zarafet Uzmanı olarak yaptığınız çalışmalarda insanların yaşamlarını değiştiriyorsunuz, öğretiyorsunuz, katkıda bulunuyorsunuz, bu alanda adı geçen ve aranan isim oldunuz. Çalışmalarınızdan bahseder misiniz? Zarafet Akademiye kimler neden katılmalı?

Türkiye’ye zarafet olgusunu taşıyan isim olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Gerçekten artık Zarafet Akademi ile birlikte he yerde zarafet konuşulur oldu ki bu bile insanların farkındalığının yükselmesi açısından çok önemli. Çalışmalarımızın hepsinin temeli elbette iletişim üzerine kurulu. Benim eğitimlerimin en önemli özelliklerinden biri katılımcılarım ilk geldikleri an onlarla yaptığım birebir görüşmeler. Şu an kendilerini nasıl gördükleri, kim olmak ve nasıl algılanmak istedikleri gibi sorulara cevaplar veriyorlar. Yaşam amaçları, hedefleri ve bu doğrultuda herkesin ihtiyacı olan özgüven ve motivasyon kavramları ile bütünleşmelerini sağlıyorum. Akademimizin eğitimleri, kendini en doğru ve etkili şekilde sunmak isteyen, sahip olduğu potansiyeli görmek ve bunu iş ve sosyal yaşamda başarılı ile kullanmak isteyen kısacası iletişim içinde olan herkese hitap ediyor.

Kurucu eğitmen olarak yer aldığınız Akademide hangi eğitimleriniz bulunuyor?

Akademi de bireyler ve kurumlar için İş Hayatında ve Sosyal Yaşamda Zarafet Eğitimi programının yanı sıra Etkili İletişim, İş Etiketi, Diksiyon, Yaratıcı Drama ile Kendini İfade Edebilme, Zaman Yönetimi, Stres Yönetimi, Kurum içi İletişim, Yönetici Asistanlığı gibi eğitimlerimiz bulunuyor.


Çocuklar ve gençlerin için eğitimleriniz bulunuyor? Çocuklar neler öğreniyor, nasıl bir eğitim uyguluyorsunuz, eğitim kaç gün sürüyor?

Çocuklar ve gençler için olan programımız iki aya yakın sürüyor ve hafta sonları oluyor.
Bizim çok önem verdiğimiz bir kitle çocuklar ve içerikleri de tamamen kurumuza ait ve onlar için özel hazırladık. Yine yaratıcı drama teknikleri ile uygulamalı olarak aktarıyoruz. 
Kendini tanıtma, kişisel bakım ve temizlik, ev ve oda düzeni, aile ile iletişim, arkadaşlar ve çevre ile iletişim, teşekkür etmek, özür dilemek, ricada bulunmak, kitap okumak, hobi kazanmak, kültürel etkinlikler, hayvan sevgisi, doğa sevgisi kazandırmak gibi önemli başlıklardan oluşuyor. 
Bu eğitimin içerisinde bir günde ailelere özel seminer veriyoruz. Çünkü çocukların her zaman ilk rol modelleri anne ve babalarıdır ve çocuklar görür ve uygular bu sebeple ailelere büyük iş düşüyor. 

Eğitim için gelenler en çok hangi eğitimi seçiyorlar, ya da sizin kişiye göre, çalıştığı alana göre tavsiyeleriniz oluyor mu?
Zarafet eğitimimiz oldukça yoğun ve geniş kapsamlı bir içeriğe sahip.
Yürüyüş ve duruş çalışmalarından, beden dilinin doğru kullanımına, etkili iletişimden, imaj yönetimine, telefon görüşmelerinin inceliklerinden, masa kültürü ve düzenini nasıl kullanacağımıza, kadın ve erkeğin sosyal yaşam içerisinde bilmesi gereken davranış kurallarından, iş hayatının inceliklerine kadar tamamen uygulamalı bir programa sahip.
Bu eğitimi alan katılımcılarım, ihtiyaçları doğrultusunda yine akademimizin bünyesindeki destekleyici diğer eğitimleri de alabiliyorlar ya da özel olarak çalışmak isteyen danışanlarım oluyor.
Birçok programa katıldınız, Derya Baykal’ın sunduğu Derya’nın Dünyası, Beyaz Show, Her şey Dahil, Zahide İle Yetiş 
Hayat’a ve birçok haber programı. Güler yüzünüz, tavrınız, hoşsohbetiniz ile tam not alıyorsunuz seyircilerden. Bu kadar aktif olmayı nasıl başarıyorsunuz?

Her zaman işim iletişim ve kişisel gelişlim temelli olduğu için mi bu kadar pozitif olduğum soruluyor. Ben de tam aksine bugün geldiğim noktayı, pozitif bakış açıma ve hayatla geçinmeye niyetli oluşuma bağlıyorum. Eğer kişi mutlu olduğu şeyler ile ilgilenirse enerjisi ve gücü her zaman onun yanında olacaktır. Zor zamanlar yaşasa bile hep o inançla yoluna devam edecektir. Olmak istediğim yerde yapmak istediklerimi yapıyorum. Ve bunu da aynı enerjiyle insanlara ulaştırabiliyorsam ne mutlu bana…

Bu kadar yoğunluğunuzda kendinize vakit ayırabiliyor musunuz? Ya da enerjinizin düştüğü zamanlar oluyor mu?

Eğitimlerimde de katıldığım programlarda da hep söylediğim bir şey var ki, o da ruhu beslemek.
Ruhunuzu beslediğinizde işte bu enerjinizin düştüğü zamanlar hem daha az yaşanıyor hem de yaşasanız bile uzun sürmüyor. Peki, nasıl yapacağız bunu. Şöyle ki; size iyi gelen etkinliklere katılmak, enerjisi yüksek insanlarla vakit geçirmek, sanatın her alanından beslenmek ve elbette mutlaka sadece kendinize ait özel alanlar oluşturup kendinizle baş başa zaman geçirmek.

Yetişkin kurslarında öğrettiğiniz programlar neleri kapsıyor, örneğin yönetici asistanlığı yapan bir kişi için neler öğretiyorsunuz?

Yönetici asistanlığı planlama, organizasyon, yürütme gibi önemli kavramlar ile birlikte yer aldığı için öncelikle yönetici ile iletişim, kurumu temsil, misafir ağırlama, yazı dili incelikleri, e posta adabı, telefonda etkili iletişim gibi aslında akademimizde yer alan eğitimlerin içeriğinde yer alan birçok başlığın olduğu ve Yönetici Asistanlığı Programı adı altında verdiğimiz yoğun ve kapsamlı bir içeriğe sahip.

Röportaj teklifimi kabul ettiğinizde hakkınızda olan tüm yazışmalara baktığımda, kursa gelen kişiler sizden memnu kaldığını, böyle bir kursun daha önce olmadığını, kursun kalitesini ve çok yaralı bilgiler olduğunu belirtmişler. Neler söylemek istersiniz başarınız ile ilgili?

Tutku ile yapılan her iş başarı ile taçlanır. İşimi çok sevmem elbette bu başarının ardındaki en büyük etken. Ben hep diyorum ki, ‘biz aslında hayatı paylaşıyoruz.’ Aslında bu her şeyi açıklıyor. Samimiyet ve güven temelli bir ilişkimiz oluyor ve enerjilerimiz karşılıklı sinerji yaratıyor ve aldığım geri dönüşler de en büyük motivasyon kaynağım oluyor. 

Konuştukça aklıma birçok soru geliyor ve merak ediyorum, sorulacak birçok soru var. Yurtdışındaki zarafet okullarını gezmiş biri olarak en iyi eğitim İsvçre’deki okullar demişsiniz. Neden?

Bu aslında benim değil dünyanın tespiti ve ben de bu amaçla oradaki okulları ziyaret etmek istedim. Tabi baktığınızda artık dünyada yetişkinler için bu yönde neredeyse eğitim verilmiyor.  16 yaşından sonrası ile ilgilenmiyorlar. Ve daha çok dil eğitimi, meslek kazandırma eğitimleri ile birlikte sunuluyor. Biz bu anlamda dünyanın da sayılı kurumları arasındayız diyebilirim. 

Çağla Şikel ve Alişan’ın sunduğu Her şey Dahil Programına katıldınız ve özellikle toklaşma eğitimi çok eğlenceliydi, çok basit gibi görünen tokalaşmada bilinmeyen hatalar nelerdir?

Sevgili Çağla Şikel ve Alişan ile keyifli bir program geçirdik. Ve dediğiniz gibi tokalaşmanın üzerinde durduk çünkü hem iş hem sosyal yaşamda çok sık tekrar ettiğimiz ve karşımızdaki kişide bizimle ilgili çok net fikir oluşmasını sağlayan bir hareket. Güçlü bir selamlaşma için dik durulmalı, avuç içleri birbirine değecek şekilde el kavranmalı, göz teması kurulmalı ve sahici bir tebessüm ile de bunlar desteklenmelidir.
Önce eliniz uzatanın önce elini çekmesi beklenmelidir.
Bir kadın ve erkek ilk karşılaştığında önce kadının elini uzatması beklenmelidir. Aynı şekilde sohbeti başlatma hakkı da her zaman öncelikle kadındadır.


Zarafet Akademiye katılan ünlüler var mı? Hangi eğitimleri seçiyorlar?

Akademimizden iş adamları, siyasetçiler, ekran önünde olan ya da olmak isteyen kişiler, cemiyet hayatından önemli isimler özellikle Zarafet eğitimimiz başta olmak üzere iletişim ve beden dili, diksiyon, imaj yönetimi gibi konularla da yakından ilgileniyorlar. Ve özel eğitim almayı tercih ediyorlar. Tabi ki gizlilik anlaşmamız olduğu için bu anlamda isim veremiyoruz .

Birçok yaptığınız işler bulunuyor. Hiv/Aids’e dikkat çekmek için çektiğiniz HAYAT isimli kısa film, iş dünyası ve İnsan Kaynakları alanında İK platformunun kuruculuğu, Anne Çocuk Eğitim Vakfı’nın gönüllü eğitimcisi. Sizi takdir etmemek mümkün değil. Sıradaki projeleriniz nelerdir?

Öncelikle çok teşekkür ederim. Yeni bir şeyler sunmak, üretmek ve bunun herkes için faydalanılabilir olması benim karakterimin bir parçası. Ruhum ve beynim böyle besleniyor ve mutlu oluyor. 
Çok yakında ‘İş Hayatında ve Sosyal Yaşamda Zarafet’ isimli kitabım çıkıyor ve kitapların devamı da hemen ardından gelecek. İçeriğini benim hazırladığım ve çok beklenen ‘Kadın, Erkek ve İlişkiler’ isimli workshop umuzda Mart ayında yine yeni bir proje olarak benim tarafımdan verilmeye başlanacak.
Nisan ayı içerisinde de zarafet eğitimlerim ile Almanya ve Azerbaycan’da olacağım.

Zarafet Akademide eğitim almak isteyenler size nasıl ulaşabilir?

Akademimiz ve eğitimlerimiz ile ilgili detaylı bilgilere web sitemiz www.zarafetakademi.com üzerinden ve yine benim web sitem www.gokhandumanli.com üzerinden ulaşabilirler.

Sorduğum sorulara verdiğiniz kıymetli cevaplar için ve ilginiz için çok teşekkür ederim.


Size de ilginiz ve bu güzel sorularınız için çok teşekkür ederim.

Röportaj: Yıldız ALTINTAŞ

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  ARŞİV