22 Ekim 2020 Perşembe

Kayınvalide Tenzile

13 Ekim 2020, 11:25
Kayınvalide Tenzile
Ayşei Yasemin Yüksel (Acemi Demirci)


Büyük oğlu birden bire yurtdışına atanınca Tenzile, ikisi de nişanlı ikizlerinin, kızı ve oğlunun, kıştan önce iki ay ara ile  yapmak istediği düğünlerine  o  sırada yurtdışında olacak oğlunun katılamayacağından korkup çareyi nasıl olsa ikiz olduklarından nişanlı çocuklarını  bir an önce aynı gün evermekte yani ikiz düğün yapmakta bulmuştu. Hem böylece fazla da yorulmazdı.  Yakınlardaki koskoca çay bahçesinde olurdu düğünler ki iki  dünürünün akrabaları birbirine karışmadan oturabilsinler. Kendisi de ilk bakışta hangi taraftan kimler gelmiş seçebilsin. 

Bulduğu bu çözüme içten içe sevinmekteydi Tenzile. Yoksa biri bu yaz başı, biri de yaz sonu olmak üzere iki kez düğüne kalkacaktı. Birinin yorgunluğunu atamadan diğerine koşturacaktı. Şimdi bir çırpıda halloluverecekti işte, ikizlerine ikiz düğün yaparak.  Yine de on yıldan fazladır  görmediği uzaktan gelecek akrabalarının kızı için getirdikleri  takıları yanlışlıkla gelinine takarlar diye bir huzursuzluğu vardı içinde. Bunun için iki dünürünün davetlilerinin  oturacağı bölümleri ayırmak istedi. Ayıracaktı daa… Araya demir parmaklık yaptıracak hali yoktu. İyisi mi çiçeklerle bir çit yapmaktı. Hemen çiçekçiyi aradı.

Telefonu kapatan çiçekçi, düğün salonunu  ortadan ayıracak kadar uzun bir diziliş sağlayacak bunca çok aynı cins çiçeği nasıl bulacağının derdindeydi şimdi. Aklı çok karışmış çiçekçi elindeki kalem ile başını kaşırken Tenzile’nin  iki dünürünün davetlileri arasına büyük plastik vazolar içinde güller koysa koparılacağını biliyordu. Zaten bu kadar gülü bulamazdı mezat pazarında.  Bulsa da çok pahalı olurdu. Oysa Tenzile ucuzundan olsun istemişti. Araya papatya koysa papatyaların boyu yeterince yüksek olmayacağından yayvan vazolar devrilir, papatyalar çocukların ayakları altında ezilirdi. Düğün sahibi Tenzile öyle sıkı sıkı tembihlemişti ki koca çay bahçesini ikiye ayıracak çiçekçiyi, bir dünürünün yakınları öbür dünürününkine karışmayacaktı. 
****
İkizlerden kız olan,  gelinliğini giymiş kendisine yüzgörümlüğü takıp  baba evinden çıkaracak nişanlısını bekliyordu. Belli ki kızının yalnız  anını beklemiş Tenzile,  odanın kapısından aceleyle girip kapıyı kapattı. Mercimeği andıran gözlerini, kollarından kavrayıp karşında durduğu  kızı Ünzile’nin gözlerine dikti. “Kızım, iyi dinle. Bu lafımı unutma. Şimdiye kadar nişanlıydın. Bundan sonra evli biri olacaksın. Asıl  o zaman daha iyi görüp tanıyacaksın eşini. Belli mi olur, senden sakladığı bir şeyler olur, bir bakarsın. Belki başka başka huylar edinir zamanla. Başka başka eğlencelere dalar. Bunları da para ile yapabilir yapacak olan. Sen nereden bileceksin tüm gün evde otururken onun ne kadar kazandığını, nereye harcadığını. Daha maaşını bile tam öğrenemedin, onca tembihlememe rağmen. Bak kızım,  ne olur ne olmaz. Eline para kalırsa şaşırabilir eşin, o zaman sen sakın şaşırma. Onun şaşmaması sana bağlı aslında. Ne mi yapacaksın? Bir kilo yağ alırsan yarısını ayır. Buzluğa, bir yerlere gizle. Sonra yağ bitti deyip, et bitti deyip para iste. Bir kilo yağ için iki kez paran olacak böylece kızım. O fazladan parayı bir kenarda biriktir. Evde değil ama. Olmadı bende saklarız. Bir kenarda birikmiş paran olsun çocuğum, mutlak.  İkide bir de  yemek yak, adın sakara çıksın ki harcadığın para göze batmasın.  Her mevsim yeni giysiler iste. Bayramlarda mutlaka bayramlıklar aldırt. Böylece kocanın eline de para filan kalmasın. Elinde para kalmayınca evden dışarı adım atamaz,  hiçbir huy da edinemez” deyip odadan çıktı.

Kızının yanından ayrılan Tenzile, yan odada  damatlığını giymiş, ayna karşısında  reklam filmlerinde oynarcasına  poz verip durmakta  ve ceket kollarının ucundan çekiştirmekteki  oğlunun yanına gidip odanın kapısını kapattı.

“Bak oğlum, Saliha bugüne kadar nişanlındı, bugünden sonra eşin olacak. Nişanlı iken tanıdığın Saliha ile aynı çatı altında yeniden tanıyacağın Saliha birbirine benzemeyecek, emin ol. Hiç bilmediğin, görmediğin huyları çıkabilir eşinin. Ne bileyim savurgan olabilir, müsrif çıkıp seni borca sokabilir. Ama elinde yeterince parası olmaz ise  hesap kitap yapmasını öğrenir. Paranın değerini bilir, üç kuruşun hesabını yapar. Yani oğulcum, sen pazara, markete gittiğinde bir  kilo değil yarım kilo yağ, et al. “Bu ay bununla idare edeceğiz, ona göre ayarla yemeklerimizi” de. Sıvı yağ da alma. İdare etmeyi mutlak öğrensin.  Yoksa bakarsın yakar, döker, ziyan eder. Paranı çarçur eder elin kızı. Hâlbuki malının kıymetini bilmek, paranın değerini bilmek gibisi var mı? Kolayla mı kazanıyorsun oğulcum sen o parayı? Sabahtan akşama kadar  koşturarak kazanıyorsun. İn çık, in çık, bir aşağı bir yukarı şirkette canın çıkıyor her gün. En baştan işi sıkı tut ki, tavrını koy ki aza kanaati öğrensin karın. Az para ile yetinmeyi öğrensin. Kalan maaşını biriktir. Evde değil ama. Bankaya koy, olmadı bende saklarız. Bir kenarda birikmiş paran olsun çocuğum, mutlak. Yılda iki kez, bir yazlık bir kışlık giysi alınır diye öğrensin. Bayramlardan yalnızca birinde yeni kılık kıyafet alınacağını öğrensin.  İdareli olsun. Aldığın yağa, ete, sebzeye her gün eve gelişinde ille bir göz at, bak. Bir günde ne kadar azalmış diye. Böyle oğlum işte. “Hayat zor” deyip çıktı oğlunun yanından.
*****
Tenzile’nin ikiz kızı ve oğlu nişanlıları ile  önce birinin ardından diğerinin nikâhının kıyılacağı iki ayrı nikâh masasına doğru ilerlerken nikâhın kıyılacağı masaya oturmaktaki nikâh memuru  akla gelen gelmeyen, bilindik bilinmedik onca çeşidinden, dallanmış, ağaç gibi olmuş kaynanadili çiçeği ile koca çay bahçesinin neden ikiye ayrıldığını merak etmekteydi. 
(Her hakkı saklıdır)
Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 10.10.2020
Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  ARŞİV