Akılcı İlaç Kullanımı Çalışmaları Başladı

Karabük İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Sarı, ’Akılcı İlaç Kullanımı’ (AİK) çalışmalarının başladığını ifade ederek yanlış ilaç kullanımının tüm dünyada çeşitli boyutlarda sorunlara neden olduğunu söyledi.Karabük İl Sağlık...

Akılcı İlaç Kullanımı Çalışmaları Başladı
Karabük İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Sarı, ’Akılcı İlaç Kullanımı’ (AİK) çalışmalarının başladığını ifade ederek yanlış ilaç kullanımının tüm dünyada çeşitli boyutlarda sorunlara neden olduğunu söyledi.
Karabük İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Sarı, tüm dünyada yanlış, gereksiz, etkisiz ve yüksek maliyetli ilaç kullanımı çeşitli boyutlarda sorunlara neden olduğu belirterek, " Bu etkiler arasında hastalık ve ölüm oranlarında artış olması, ilaçların yan etki riskinin artması, kaynakların yanlış tüketilmesiyle sonuçta temel ilaçlara bile ulaşılabilirliğin azalması, acil ve temel ilaçlara karşı gelişebilecek dirence dayalı olarak, tedavinin ekonomik ve sosyal maliyetinin artması sayılabilir. Bu nedenlerden dolayı dünyada çeşitli çözüm yolları üretilmeye, geliştirilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda dünyada ‘Akılcı İlaç Kullanımı´ çalışmaları başlatılmıştır. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yanlış ve gereksiz ilaç kullanımı halk sağlığını etkileyen ciddi bir sorundur. Akılcı olmayan ilaç kullanımı hastaların tedaviye uyumunun azalmasına, ilaç etkileşimlerine, bazı ilaçlara karşı direnç gelişmesine, hastalıkların tekrarlamasına ya da uzamasına, advers olay görülme sıklığının artmasına, tedavi maliyetlerinin artmasına neden olur” dedi.
Akılcı ilaç kullanımını destekleyecek faaliyetlerin yürütülmesi için koordinasyon ve işbirliğinin sağlanması konusunda ’Akılcı İlaç Kullanımı Ulusal Eylem Planı 2014-2017’ hazırlandığını ifade eden Sarı, şunları söyledi;
"Bu planda akılcı ilaç kullanımına yönelik hali hazırda yürütülmekte olan ve gelecekte yapılması planlanan faaliyetler bir çatı altında toplanmış, her faaliyetle ilgili sorumlu taraflar ve işbirliği yapılacak taraflar belirlenmiştir. Bu kapsamda akılcı ilaç kullanımı ile ilgili ilimizde görev yapan hekimlerimize ve serbest eczane sahip ve mesul müdürü eczacılarımıza mektup gönderilmiş, çalışmalarımıza destek olmaları istenmiştir. Tüm serbest eczanelerin öncelikli olarak reçetesiz antibiyotik satışı yapmamaları ve ilaçların kullanımı hakkında vatandaşı bilgilendirmeleri, hekimlerimizden ise ilaçların uygun şekilde reçete edilmesine özen göstermeleri istenmiştir. Akılcı İlaç Kullanımı Ulusal Eylem Planı kapsamında vatandaşlarımıza; hasta oldukları zaman bilinçsizce ilaç kullanmamalarını, önce hekimlerine başvurmalarını, hekimin önerdiği ilaçları belirlenen süre ve miktarda kullanmalarını ve bu konuda eczacılarına danışmalarını tavsiye ederiz. Ayrıca hekimin bilgisi olmadan başka ilaçlara veya tedavi seçeneklerine başvurmamalarını, tedaviye başladıktan sonra gelişen yakınmaların bir kısmının ilaca bağlı olabileceğini hatırlatırız”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER