Botoks, Yılan Zehiri mi?

Botoks Yılan Zehiri mi? Dt. A. Doğan Bircan, günümüzün en büyük estetik kaygısı olan cilt yaşlanmasında alınabilecek önlemlerin her geçen gün daha da başarılı sonuç vermesinin yüz güldürdüğünü belirterek, “Bu amaçla kullanılan en bilinen yöntem ise...

Botoks, Yılan Zehiri mi?
KADINHABERLERİ.COM- Dt. A. Doğan Bircan, günümüzün en büyük estetik kaygısı olan cilt yaşlanmasında alınabilecek önlemlerin her geçen gün daha da başarılı sonuç vermesinin yüz güldürdüğünü belirterek, “Bu amaçla kullanılan en bilinen yöntem ise botoks uygulamalarıdır” dedi.
Dt. A. Doğan Bircan, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Botoks, clostridium botilinium adlı bakterinin ürettiği bir toksinden arındırılmış bir proteindir. Yıllardır spastik kas hastalıklarının, aşırı terlemenin tedavisinde güvenle kullanılmaktadır. Kozmetik amaçlı kullanımı daha yenidir. Sinir kas kavşağında iletimi durdurarak etki eder ve istediğimiz kas bölümünü istirahata sevk etmemizi sağlar. Botoks ile yüzdeki aşırı çalışan mimik kasları dinlendirilerek kırışıklık oluşumu engellenir, kaşlar daha kalkık hale getirilebilir.
HERKES BOTOKS YAPTIRABİLİR Mİ?

Botoks ancak, doğru ellerde, doğru bölgelere uygulandığında tatmin edici sonuçlar yaratan bir ilaçtır. Henüz çizgilenmeleri başlayan, çok hafif olgularda ve oldukça derinleşmiş mimik kırışıklıkları olan kimselerde Botoks mucize yaratmaz. Zaten düşmemiş olan bir kaşı kaldıramaz veya yüz germe gerektiren bir kimsede yeterince etkisini gösteremez. Çok derinleşmiş çizgilerde botoks ile kas hareketini azaltıp, lazerle cilt yenileme ve cerrahi operasyonlar alternatif olarak, kombine kullanılmalıdır.
İĞNEDEN KORKUYORUM! BOTOKS YAPTIRMASAM DA, BOTOKS ETKİLİ KREMLERİ SÜRSEM İŞE YARAR MI?
Öncelikle iğneden korkmanıza gerek yok; çünkü bunlar neredeyse iğnecik! Nasıl yani? Zaten uygulama öncesinde, uygulama yapılacak sahalara sürülen bir lokal anestezik yani uyuşturucu etkili krem ile iğneleri duymanızın olanağı yok.
Hatta işlem esnasında özel soğutucu başlıklı cihazlar ile herhangi bir ağrı acı hissetmenize olanak kalmıyor. Ama yine de krem sürmek istiyorum derseniz; Ne yazık ki cevabım Hayır! Tabiî ki sürebilirsiniz ancak bu kremlerden, bir Botoks enjeksiyonu etkisi beklemeyin. Zaten kremlerin ciltten emilimi %10 düzeyinde iken, cildinizi nemlendirmenin ötesine gitmeyen bir etkisi haricinde mimiklerinizi azaltmayacaktır.
Çünkü Botoks kas içine zerk edilen bir ilaçtır ve bir kremin kas içine geçmesi olanaksızdır. Ancak şu var ki, botoks uygulamanızın etkinliğini korumak isterseniz, bu tip kremlerin uygulama sonrasında katkıda bulunduğu söylenebilir. Botox sadece mimikler ile ortaya çıkan kırışıklıkları engeller ve derinleşmesini önler. Kırışıklıkların tamamen yok olması için ilave tedavi şekillerine ihtiyaç vardır.
BOTOKS YAPTIRDIKTAN SONRA HEMEN ANLAŞILIR MI?

Uzun zamandır düşündünüz, doktora gittiniz ve nihayetinde beklenen an geldi. Şimdi botoksumu yaptıracağım veee çizgilerim yok olacak! Bunun için 3-4 gün beklemeniz lazım! Aslında bu süre hafif bir geçiş dönemi etkisiyle, ani bir değişikliği de önlüyor; bir avantaja dönüşüyor! Klinikten çıktığınızda ‘Botokslu’ denilmiyor. Botoksun kas liflerindeki etkisi 72 saatte başlayıp 14. gün maksimum etkisine ulaşıyor. Uygun bir enjeksiyon sonrasında sizi görenler canlı bakışlarınız ve dinamik ifadeniz nedeniyle iyi dinlendiğinizi ve mutlu olduğunuzu düşünüyorlar.
İFADEMİ KAYBEDİP, ŞAŞKIN BAKIŞLARA SAHİP OLMA RİSKİM VAR MI?
Hayır yok! Doğru ellerde, uygun dozlarda yapılan uygulamalar sayesinde s
on derece yüz güldürücü sonuçlar alabilirsiniz. Botoksun ilk uygulanmaya başladığı zamanlarda, bunu yaptırmanın ayrıcalığının belli olması amacıyla yüksek doz enjeksiyonlar ile herkesde aynı ifade ya da ifadesizlik yaratılıyordu. Bu doğru! Ancak günümüzde değişen estetik ve güzellik anlayışıyla birlikte, kişiye özel, doğal görünümlü, sadece kusurların giderildiği yaklaşımlar ile ifadenizi kaybetme riskiniz yok.
BOTOKSUN ETKİ SÜRESİ NE KADARDIR?

Ortalama 4-6 aylık bir etki süresine sahiptir. Yapılacak ilk uygulamada etki 4-5 ay gibi bir süre içinde sonlanacak; tekrarlayan uygulamalarda ise bu süre 6-8 ay gibi artarak devam edecektir.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2018, 12:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER