23 Ocak 2021 Cumartesi

ULUSLARARASI HUKUKÇULAR BİRLİĞİ ZEYTİN DALI HAREKATI BASIN AÇIKLAMASI

Harekat, ülkemizin milletlerarası hukuktan Alanya escort kaynaklanan hakları doğrultusunda gerçekleştirilmekte olup BM Andlaşması’nın 51. maddesinde düzenlenen meşru müdafaa hakkına dayanmakta ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü esas almaktadır.

25 Ocak 2018 Perşembe 18:35
ULUSLARARASI HUKUKÇULAR BİRLİĞİ ZEYTİN DALI HAREKATI BASIN AÇIKLAMASI

 Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018’de “Zeytin Dalı Harekatı” başlatılmıştır. Harekat, ülkemizin milletlerarası hukuktan kaynaklanan hakları doğrultusunda gerçekleştirilmekte olup BM Andlaşması’nın 51. maddesinde düzenlenen meşru müdafaa hakkına dayanmakta ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü esas almaktadır. Harekatın gerek planlama gerekse icra aşamasında sivillerin ve masum kişilerin zarar görmemesi için tüm tedbirlerin alındığı ve gereken hassasiyetin azami ölçüde gösterildiği ifade edilmektedir.

Bilindiği üzere Suriye’de iç savaşın başladığı 2011 yılından itibaren ülkenin önemli bir kısmı terör örgütlerinin kontrolüne geçmiş ve PKK terör örgütünün Suriye kolu olan PYD-YPG ve DEAŞ oldukça geniş bir alanda denetim icra eder hale gelmiştir. 912 km’lik Türkiye-Suriye sınırının öte yakasında oluşturulan ve sınır hattı boyunca devam eden bu terör yapılanmasının ülkemiz açısından arz ettiği tehdit ve tehlike tevil götürmez bir şekilde görülmektedir. Her iki terör örgütünün Suriye’de halen devam eden iç savaşın sunduğu tüm imkanları kullandığı ve bu surette başta Ankara ve İstanbul olmak üzere ülkemiz topraklarında ölüm ve yaralanmalara neden olan çeşitli terör saldırılarında bulundukları bilinmektedir. Hiç şüphesiz Türkiye Cumhuriyeti, egemen ve bağımsız bir devlet olarak sınır emniyetini sağlamak ve ülkesine yönelik terör tehdidini ve terörist saldırıları bertaraf etmek hak ve yetkisine sahiptir. Kaldı ki terör örgütlerini sınırdan temizlemek ve Suriye'nin kuzeyinde PYD-YPG kontrolündeki bir bölge oluşmasını engellemek ülkemizin bekası ve bütünlüğü açısından bir zarurettir. 11 Eylül Saldırılarından itibaren BM Güvenlik Konseyi tarafından alınan 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları Türkiye’nin haklılığını ve Harekatın meşruiyetini teyit etmektedir.

Öte yandan uluslararası toplumun Türkiye Cumhuriyeti’nin bu haklı ve meşru mücadelesine katkı vermesi bir zorunluluktur. Bu bağlamda DEAŞ terör örgütle mücadele adına PYD-YPG’ye destek verilmesi, en azından göz yumulması kabul edilebilir bir durum değildir. Bir terör örgütünün diğer bir terör örgütüne tercih edilmesi sorumlulukla bağdaşmadığı gibi teröre doğrudan destek anlamına gelmektedir. İnsanlığın ortak düşmanı konumundaki terör örgütlerinin dil, din, ırk, renk vb herhangi bir ayrım gözetmeksizin saldırdığı yakın zamanda başta Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, Almanya ve İngiltere’de yaşanan kanlı terör saldırılarla tecrübe edilmiştir. Terörün uluslararası barış ve güvenliğe yönelttiği bu tehdit karşısında tüm devletlerin ülke menfaatlerini esas alarak terör örgütlerine destek vermesi ya da destek anlamına gelebilecek eylem ve davranışlardan mutlak surette kaçınması şarttır.

Hiçbir terör örgütünün ve onları destekleyen güçlerin, Türkiye Cumhuriyeti ve aziz Türk halkı karşısında başarılı olma şansı yoktur. Milletimiz ülkesine tehdit oluşturacak her türlü unsurun karşısında ve devletinin kahraman ordusunun yanındadır.

 

Av. Necati Ceylan

 

Genel Sekreteri

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  ARŞİV