21 Ekim 2014 Salı

Taşeron İşçilere Kadro Müjdesi Torba Yasa Tasarısı

Taşeron İşçilere Kadro Müjdesi, 4-C'lilere kadro müjdesi, Taşeron İşçilere ve 4-C'lilere kadro geliyor. Yeni Yılın ilk müjdesi 4-C'lilere ve taşeron işçilere geldi. Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortası olanlara da af geliyor. Doğum yapan çalışan kadın için de esnek çalışma ve kreş desteği müjdeleniyor. Torba yasa tasarısı dört gözle bekleniyor. Tasarı henüz netleşmedi ancak yavaş yavaş sona yaklaşılıyor. Ayrıntılar kadinhaberlerinde.

14 Ocak 2014 Salı 11:09
Taşeron İşçilere Kadro Müjdesi Torba Yasa Tasarısı
kadinhaberleri.com-  Taşeron İşçilere Kadro Müjdesi, 4-C'lilere kadro müjdesi, Taşeron İşçilere ve 4-C'lilere kadro geliyor. Yeni Yılın ilk müjdesi 4-C'lilere ve taşeron işçilere geldi. Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortası olanlara da af geliyor. Doğum yapan çalışan kadın için de esnek çalışma ve kreş desteği müjdeleniyor. Torba yasa tasarısı dört gözle bekleniyor. Ayrıntılar kadinhaberlerinde.  

Mecliste kısa bir süre olması beklenen torba yasa tasarısı müjdelerle dolu. Yeni Yılın ilk müjdesi 4-C'lilere ve taşeron işçilere geldi. Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortası olanlara da af geliyor. Doğum yapan çalışan kadın için de esnek çalışma ve kreş desteği müjdeleniyor. Torba yasa tasarısı dört gözle bekleniyor. Ayrıntılar kadinhaberlerinde

İşte torba yasasında beklenen müjde tasarı haberleri:

4C'lilere kadro,
Taşeron işçilerine iyileştirme,
2000 yılından sonra emekli olanlara intibak,
Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortası borcu olanlara af,
Doğum teşviği paketi
Part time çalışanları kayıt altına alma
Evde çalışana (temizlikçi-hizmetçi) sigorta

Taşeron İşçilerin Sözleşmeleri 3 Yıla Çıkarılacak, Muvazaalı olanlar kadroya alınacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre; taşeron işçileri için 1 yıl olan sözleşme süresi 3 yıla çıkarılıyor.

Kamudaki taşeron işçileriyle ilgili olarak da mahkemenin verdiği muvazaa kararları için sulh yada kadro yoluyla çözüme gidilmesi öngörülüyor.

Paketin içeriğine göre; taşeron işçilikteki sorunların önemli bir kısmı bu yasal çalışma ile giderilmeye çalışılacak. Bunların başında taşeron işçilerinin sözleşme süresi geliyor. 1 yıl olan sürenin 3 yıla çıkarılması gündemde. Yine alt işverenlik için bazı tanımlarda değişikliğe gidiliyor. Buna göre de asıl işverenin bir işi alt işverene verebilmesinde aranacak şartlarda bir takım değişiklikler söz konusu.

Kamudaki taşeron işçiliği konusundaki en büyük sorunlardan biri de muvazaa kararları. Taşeron işçisinin mahkemeye gitmesi halinde asıl işveren ciddi sorunlarla karşı karşıya kalıyor. Bununla ilgili olarak mahkemelerin vermiş olduğu çok sayıda karar bulunuyor. Bu sorunun çözümü için de taraflar 2 alternatif üzerinde duruyor.

Kamuda bu şekilde bulunan işçilerle sulh yoluna gidilmesi düşünülüyor. Eğer burada çözüm olmazsa sayıları yaklaşık 10 bini bulan işçinin kadroya alınması planlanıyor. Yetkililer tarafından kadro konusunun da ciddi bir şekilde ele alındığı belirtiliyor. Kamuda 600 bini aşkın taşeron işçisi çalışıyor. Bu işçilerin bir bölümü taşeronun işini değil, asıl işverenin işini yapıyor. İşçiler ortada bir muvazaa olduğunu iddia ederek dava açıyor.


Açıklamalara göre, bu düzenlemelere henüz son şekli verilmedi ancak gelen bilgilere göre;

Bağ- Kur affının kapsamı genişliyor. Daha önce 24 ay ve üzeri borcu olanlar için bu düzenlemenin yapılacağı belirtiliyordu. Şimdi bu sürenin 12 aya çekileceği belirtiliyor. 12 ay ve üzerinde Bağ-Kur prim borcu olanlara, 3 aylık süre tanınacak. Bu sürede ödeme yapılmazsa Bağ- Kur'lunun borcu ve borçlu olduğu sigortalılık süreleri silinecek deniyor. Prim borçlusunun, silinen sigortalılık süresini daha sonra borçlandığı takdirde tekrar kazanacağı, emeklilik için prim gün sayısına ihtiyaç duyanların, silinen süreden dilediği kadarını canlandırıp ödeyebileceği tasarlanıyor. 

Genel Sağlık Sigortası (GSS) 18 yaşını dolduran; çalışmayan ve öğrenci olmayanların, gelir testine girerek belirlenen gelir düzeyi üzerinden GSS primi ödemesi gerekiyor. Eğer gelir testine girilmezse, her ay için en üst düzey olan 257 lira prim borcu birikiyor. Konuşulan formüle göre; bu kişilere gelir testine girmesi için3 ay süre tanınacak. Gelir testinde, ödemeleri gereken prim miktarı ortaya çıkacak. Bu miktar geriye yönelik olarak hesaplanacak. Faiz veya gecikme zammı uygulanmadan bu miktara 12 taksit imkanı getirilecek. İlk taksit ödenir ödenmez sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlanılabilecek. 

Doğum teşviği paketi de önemli düzenlemeler içeriyor. Doğum izni biten kadın çalışana aylık 300 lira kreş yardımı verilmesi gündemde. Daha çok çocuğa doğum borçlanması yapılabilmesi üzerinde duruluyor. Esnek çalışma imkanı da olacak. Gündeme gelen formüle göre; annelerin çalışma saatleri kreş saatlerine göre ayarlanacak. Eksik çalışılan saatlerin ücretini devlet verecek. İlk çocukta 6 ay tam ücret alınacak. İkinci ve üçüncü çocukta süre uzayacak.

Part-time çalışanlar kayda alınacak. Tasarıyla birlikte, firmalar kadrolu eleman çalıştırmak yerine istihdam bürosu aracılığı ile işçi kiralayabilecek. Böylece, binaya kalorifer tamircisi lazım olduğunda istihdam bürosundan talep edilebilecek. Çalışanın maaş, kıdem tazminatı, iş güvenliği, sigorta primi gibi yükümlülüklerini bu bürolar üstlenecek, yani işçiler kayıtlı olacak.

Temizlikçi kadınlar sigortalanacak. Evde çalışan temizlikçi, hizmetli gibi işçilere sigorta yapılacak. Tasarıya göre, bu işçiler 10 günün altında kaç gün çalışıyorsa çalışsın eğer 15 günlük prim öderse devlet bunu 30 güne tamamlayacak.

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 10 yorum mevcut

  • osman atalay 10 ay önce yorumlandı

   Arkadadlarr bende bursa GSİM de 10 yildir calisiyorum ce ilk defa bu kadar kadro gündeme geldiyse sukredin daha geri dönüşü yok bu isinn saberin ve sayin basbakanimiza duaaeddinn

  • köle düzeni 10 ay önce yorumlandı

   özel güvenlik yine dış kapının dış mandalı kadro vermek yerine sadece daha kötü ye gidiyor allah kolaylık versin

  • serpil akyüz 10 ay önce yorumlandı

   600 bin kisiyi umutlandırıyolar ama olmayacak ve bu 600 binnn oy vereceksede vermiyecek.

  • Temizlik çi 10 ay önce yorumlandı

   Ben 16 yıldır ( bit) belediye yan kuruluşu hersene aynı hikaye kadro geliyor ama ne hikmetse hep teyet geçiyor bizede müjde varmı

  • sakaryalı 10 ay önce yorumlandı

   aynı hikaye senelerdir 4 c kadro denildi bizim üstümüze belediyelere 3 defa kadro verildi şimdi sıra taşören sizleri de böyle 3 seçim oyalarlar sizde oy verir beklersiniz

  TÜM YORUMLAR
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV