Doçent Dr. Cemal Aksu Vefat etti. Cemal Aksu kimdir?

İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Cemal Aksu Hoca vefat etti. Cenazesi 24 Şubat 2019 Pazar günü ikindi namazını müteakip İstinye'de Neslişah Camii'nden kaldırıldı

Doçent Dr. Cemal Aksu Vefat etti. Cemal Aksu kimdir?
 KADINHABERLERİ.COM- Vefat Haberi: İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Cemal Aksu Hoca vefat etti.
Cenazesi 24 Şubat 2019 Pazar ikindi namazını müteakip İstinye'de Neslişah Camii'nden kaldırıldı.

CEMAL AKSU KİMDİR?

Doç. Dr. Cemal Aksu 1971’de İstanbul’da doğdu. 1990 yılında kaydolduğu İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden 1994 yılında mezun oldu. Öğrenciliğinde çalışkanlığı ve terbiyesi ile arkadaşları arasında temayüz eden Cemal için Araştırma Görevlisi kadrosu açıldı. 1995 yılında bölümünün Eski Türk Edebiyatı Anabilim Dalı’nın mensubu oldu. “İbrahim Hanif Divanı” adlı Yüksek Lisans tezini hazırlayarak “Master” derecesini aldı.

Cemal hocalarının görüşünü almaya önem verirdi. Doktora için hangi eser üzerinde analiz çalışması yapması gerektiğini sorduğunda “Osmanlı Türkçesi sahasında çalışma. Ali Nihad hocamızın Şeyhî Divanını Tahlili’nden sonra onlarca kişi bir çok temel divan üzerinde çalışma yaptı. Seninki de onların arasında sıradan bir eser olmasın. Bence Çağatay Türkçesi’nin temel kişilerinden  birisini al. Meselâ Nevâyî öncesinin temel kişilerinden olan Lutfî Divanı’nın analizini yap. Birinci kişi olursun. Hem de Özbeklere yol göstermiş olursun” demiştim. Başka hocaları ile de görüştü. Lutfî Divanı’nın Tahlili’nde karar kıldı. Doktorasını Prof. Dr. Kemal Yavuz’un yönetiminde 2002 yılında tamamladı. Ancak eserini 2017’de yayımlayabildi. (“Divan Arasında. Lutfi Divanı’nın Tahlili”, İstanbul, 2017, 384 s.).

2005 yılında Yardımcı Doçent Doktor unvanını alarak öğretim üyesi oldu. 2011-2012 ders yılında Makedonya’nın İştip Gotse Dekev Üniversitesi’nde konuk öğretim üyesi olarak görev yaptı. 2013-2016 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Rektörlüğüne Bağlı Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü’nde Müdür Yardımcılığı görevini yürüttü. Askerî’nin Çağatayca gazellerinin yayımı son çalışmaları arasındadır.

Cemal Aksu, temmuz 2018'de hastalanmıştır. Hastalığı sırasında Doçentlik başvurusu yaptı. Doçent unvanını aldı. 
Doçent Dr. Cemal Aksu Vefat etti. Cemal Aksu kimdir?

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2019, 18:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER