Soğanın gözlerimizi yakmaması için neler yapmalıyız?

Yemeklerimiz olmazsa olmazı şüphesiz soğandır. Ancak soğanın bir de göz yakıcı etkisi wardır. Birçok insan soğandan o kadar çok etkilenir ki dakikalar boyunca gözlerini açamaz.

Soğanın gözlerimizi yakmaması için neler yapmalıyız?
 KADINHABERLERİ.COM-
Yemeklerimizin vazgeçilmezi olan soğanın göz yakıcı etksinden kurtulmanın ebette bir çok yolu var. İşte bunlardan bazıları:


   1- Deniz gözlüğü kullanın
Soğan doğrarken deniz gözlüğü takmanız durumunda gözlerinizin hava ile bir teması olmayacağı için gözleriniz yanmaz. Bu yöntemin tek kötü yanı deniz gözlüğü ile soğan doğrarken yanınızda başka insanların olmasından dolayı çekinebilirsiniz.

2- Soğanı buzdolabında bekletin: Soğanın kabuklarını soyduktan sonra 10 dakikalığına buzdolabına koyun. Eğer aceleniz varsa buzluğa koyduktan sonra 5 dakika bekletin. Daha sonra soğanlarınızı alın ve gözleriniz yaşarmadan soğan doğramanın ne kadar keyifli olduğunu görün.

3- Suda doğrayın: Tencerenize bir miktar su koyduktan sonra suyun içinde soğanlarınızı doğrayın. Yada soğanı ve soğanı keseceğiniz bıcağı önce su ile yıkayın. Bu sayede soğanın gözünüzü yakmamasını önleyebilirsiniz.

4- Ağzınıza su alın: Ağzınıza bir miktar su alın ve soğan doğrarken ağzınızda suyu bekletin. Gözünüzün yanmaması için uygulayacağınız en pratik yötem bu olacaktır.

5- Dişlerinizle kibrit çöpü tutun: Soğanları doğrarken dişlerinizle bir-iki kibrit çöpü tutun.

NOT: Son araştırmalara göre soğan akşam yemeğinde yendiğinde uykusuzluğa neden olabiliyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2018, 13:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER