23 Ocak 2017 Pazartesi

Menengiç nedir?

Ülkenin Batı, Güney ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yetişen ve fıstığın özü olarak bilinen, lezzetli olmasının yanı sıra sağlık açısından da birçok faydaları ile bilinen menengiç kahvesi, Gaziantepli vatandaşlar tarafından yoğun...

03 Ocak 2017 Salı 21:12
Menengiç nedir?

.

Menengiçin özünün Antepfıstığı olduğunu ve birçok sağlık problemine iyi geldiğini dile getiren kaya, “Fıstığın aşısı menengiç ağacına yapılır. Menengiç ağacına aşı yapıldığı zaman fıstık meydana gelir. Astıma, bronşite, soğuk algınlığına, bağırsak temizlemeye faydası var” diye konuştu.

MENENGİÇ NEDİR?

Nisan-Haziran ayları arasında, yeşilimsi renkte çiçekler açan, 2-6 metre yüksekliğinde, kışın yaprağını döken ağaçlardır. Çitlembik olarak da bilinir. Meyveleri önce kırmızımsı olup, daha sonra kahverengiye döner. Ağacın dallarına yapılan yaralamalarla yahut da kendiliğinden sızmayla sakız elde edilir. Bu sakız, bal kıvamında, sarımsı veya grimsi renkli ve hoş kokulu olup menengiç sakızı adını alır. Batı Anadolu’da yabani menengiçleri aşılamak suretiyle Antepfıstığı elde edilmektedir. Gaziantep bölgesinde meyveleri kavrularak menengiç kahvesi adı altında kahve yerine kullanılmaktadır.

Anahtar Kelimeler: Menengiç Nedir?

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
KARİKATÜR
ARŞİV