29 Mart 2020 Pazar

Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu: “Bugün Hepimizin Birbirine İhtiyacı Var”

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, bugünlerde herkesin birbirine ihtiyacı olduğunu söyledi.Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Türkiye Barolar Birliği Avukat Hakları Merkezi İç Anadolu Bölge Çalıştayı’na...

05 Mart 2016 Cumartesi 11:07
Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu: “Bugün Hepimizin Birbirine İhtiyacı Var”

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, bugünlerde herkesin birbirine ihtiyacı olduğunu söyledi.
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Türkiye Barolar Birliği Avukat Hakları Merkezi İç Anadolu Bölge Çalıştayı’na katıldı. Çalıştay öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Feyzioğlu, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Feyzioğlu, “Doğrudan o niye böyle dedi, bu niye böyle dedi diye gündemi değiştirecek açıklamalar yapmak yerine ya da Türkiye’nin suni gündemini konuşmak yerine ben başka bir şey söyleyeceğim. Türkiye yabancı istihbarat örgütlerinin cirit attığı, yabancı istihbarat örgütlerinin tetiklediği, kullandığı terör örgütlerinin katliamlara boğduğu, her tarafı düşmanlarla ve ateş çemberi ile sarılı bir durumda. Böyle bir halde milli birlik ve beraberliğimizin sağlanması, Türk milleti olarak varlığımızın sıkılaştırılması bizim bekamızla ilgili yani Türkiye Cumhuriyeti olarak yaşamamızı sağlayacak bir ön şarttır. Böyle bir durumda 78 milyon vatandaşımızı mutlaka hukukun üstünlüğü ve adalet paydasında buluşturmamız lazım. Hukukun üstünlüğü ve adalet paydasında buluşturmak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin bu ülkede yaşamaktan gurur, bu ülkede yaşamaktan güven ve bu ülkede yaşamaktan mutluluk duymasını sağlamakla olur. Bunu ancak ve ancak hukukun üstünlüğünü tesis ederek yapabiliriz. Şu halde siyasi iktidarı ile siyasi muhalefeti ile, her bir bireyi ile içeride kutuplaştırıcıyı arttırıcı değil, içeride ortak aklı üretecek ve Türk milleti oluşumuzun altını çizecek şekilde birliktelikler sağlayarak yürümek zorundayız. Bu çerçevede ben artık birbirimizi ihanetle, düşmanlıklarla suçlamak yerine oturup doğruyu yapmamız gerektiğini söylüyorum. Elbette öncelik devleti yönetenlerden başlayarak hepimizin üstüne düşer. Siyasi iktidarında, siyasi muhalefetinde her söylemini çok düşünerek ifade etmesi gerektiğinin altını çiziyorum” dedi.
Dün Boydak Holding’e yapılan operasyonu değerlendiren Feyzioğlu, “Bugün Kayseri’de önemli iş adamlarımızın gözaltına alınması konuşuluyor. Bu gündem maddesi. Çünkü yargıya güvenin şuanda maalesef dip yaptığı bir dönemdeyiz. Türkiye’de yargının tarafsızlığına, adil yargılama yapabilirliğine güven olsaydı, savcılığın yaptığı bir operasyonun böylesine tartışılması, insanların kamplara ayrılıp bir taraftan diğer tarafa ihanet suçlamalarını yapması söz konusu bile olmazdı. Demek ki hepimizin görevi ama öncelikle siyasi iktidarını görevi hakimleri ve savcıları bağımsız ve adil yargılama yapabilir hale getirmektir” ifadelerini kullandı.
Feyzioğlu, “Anayasa değişikliğini yaparken, ilk atılması gereken adım anayasa değişikliği tartışmasından önce Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu’nu yargının bağımsızlığını ve adil yargılama yapabilmesini sağlar şekilde el birliği ile değiştirmemiz, Türkiye’de düşünce özgürlüğünü güvence altına almamız, basın özgürlüğünü güvence altına almamız ve ondan sonra konuşa konuşa uzlaşarak anayasayı yapabilecek hale gelmemizdir. Bunu yapmadığımız takdirde her türlü baskı, her türlü iç siyasi savaşmaya yönelik adım Türkiye’yi içerde kutuplaştırır. İçeride kutuplaşmış bir ülkenin dışarıya karşı birliğini sağlaması mümkün değildir. Bugün hepimizin birbirine ihtiyacı vardır. Devletin en üst makamı olan sayın Cumhurbaşkanının da 78 milyonun desteğine bu anlamda ihtiyacı vardır. Dolayısıyla kutuplaştırmak yerine kucaklaştırmayı denemesi gerekir kanaatindeyiz” şeklinde konuştu.
Zaman Gazetesi’nde atanan kayyum hakkında da konuşan Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, “Eğer yargının tarafsızlığından ve bağımsızlığından şüphe edilmiyor olsaydı, bunu sorma gereğini hissetmezdiniz ama yargının siyasi iktidar tarafından telkin ve talimatlara açık olduğu düşüncesi yaygınlaştıkça sizlerin bu soruları sorma hakkınızda oluyor. Söyleyeceğim bu. Kayyumun görevi ceza muhakemesi kanuna göre teslim aldığı şirketleri aynı verimlilik ile işletmek ve yargılamanın sonunda öyle gelişirse tekrar sahiplerine iade etmektir. Yoksa alıp da bir tavır ve politika değiştirtmek, kapısına kilit vurmak değildir. Bunların her biri soru işaretleri ile karşılanıyor. Bizim ihtiyacımız olan yargının hepimizin güvendiği bir hale getirelim, ondan sonra inanın dünya hangi ciddi meseleler ile uğraşıyorsa, bizde onlarla uğraşıyor hale geleceği. Bu münferit olaylar yüzünden düşmanlıkla suçlamaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  ARŞİV