Üniversite Tercihlerini Nasıl Yapmalıyız?

Üniversiteye gidecek öğrencilerin tercihlerinde dikkat etmesi gereken konular nelerdir? Üniversite Tercihlerini Nasıl Yapmalıyız? Üniversite Tercihinin Önemi nedir?

Üniversite Tercihlerini Nasıl Yapmalıyız?
KADINHABERLERİ.COM- Kadir Has Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Ahmet Kasım Hanüniversiteye gidecek öğrencilerin tercihlerinde dikkat etmesi gereken konuları, velilere ve öğrencilere aktardığını söyledi.
Konuyla ilgili basına bilgilendirme toplantısı yapan Doç. Dr. Ahmet Kasım Han, sınava hazırlanan öğrencilerin hayatlarının en önemli kavşağında yardımcı olmak, üniversite seçimlerinde nelere dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı. Doç. Dr. Han, “Dünyada üniversite eğitiminin nereye gittiğini ve Türkiye’de üniversite eğitiminin nereye gittiğini, üniversiteler arasında ayrımın nasıl yapılması gerektiğini anlattık. Kendilerinin geleceğe daha iyi hazırlayacak seçimin nasıl yapacağı konusunda öğrencileri ve velileri bilgilendirdik” dedi.
“ÖĞRENCİLERİN TERCİHLERİNİ KÜRESEL NİTELİKTE YAPMALARI GEREKİR”
Tercihler konusunda bilgilendirmeleri aktaran Doç Dr. Han

1-Öğrencilerimizin üniver
site tercihi yaparken iş piyasasının küresel nitelikte olduğunun farkında olduğu biçimde bu tercihlere yönelmeleri lazım.

2- Üniversite diploması bir anlamda kişinin yaşam karşısında başka bir desteğe ihtiyaç duymadan kendi mesleğine sahip olarak dimdik duracağının garantisidir. Ancak bu garantiye sahip olmak yerel bir değildir, küresel bir iştir.

3-İnsanımız şu anda yapılan görüşmelerin sonunda Avrupa Birliği’ne vizesiz seyahat gibi serbest dolaşım ortaya çıkarsa bütün dünya ile rekabet etmek zorunda kalacak. Bugün zaten bu zaruret var.


4- Ülkemiz dünya ekonomisine entegre bir ülkedir. Yabancı yatırımlar mevcuttur. Bu yatırımların çalışan seçimindeki kriterleri, küresel kriterlerdir, yerel kriterler değildir. Dolayısıyla bugün üniversite mezunlarının dünyanın her yerinde rekabet edebilir bir biçimde yetişmesi o sigorta poliçesi dünyanın her yerinde anlamlı olması için ön koşuldur. 5- Bunu yapan kuruluşların ne şekilde davrandığını hangi kriterlerle yapılandığını bilmek önemlidir. Bu bilinçle yapılmış bir tercih sağlıklıdır. Burada nasıl bir üniversitede okumaları gerektiğini anlatıyoruz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2018, 19:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER