Öğretim Görevlisi olmak için kriterler

YÖK, Öğretim Üyesi Harici Öğretim Elemanı Alımlarında Kriterlerini düzenledi, Yönetmelik Değişikliği Sonrası Hangi Öğretim Elemanı Kadrosunda Hangi Şartlar İsteniliyor? Öğretim üyesi ile görevlisi arasındaki fark nedir?

Öğretim Görevlisi olmak için kriterler
 KADINHABERLERİ.COM- Yök'te öğretim üyesi harici öğretim görevlisi kadrosunda her üniversite kendi atama kriterlerini belirledi. İşte o kriterlere ulaşabileceğiniz

link: //personel.yok.gov.tr/AtanmaKriter/

ÖĞRETİM GÖREVLİSİ KİMDİR?

Öğretim görevlisi, doktora derecesine sahip olma zorunluluğu olmayan ve özel uzmanlığı gerektiren konularda yükseköğretim kurumlarında ders vermek üzere geçici veya daimi olarak görevlendirilen kimsedir. 

Öğretim görevlileri aynı zamanda başka bir resmi görev almış veya serbest meslek sahibi kişiler de olabilir. Nakil ile gelen öğretim görevlileri kendi derelerinde aylık alırken, serbest meslek sahibi olan öğretim görevlilerine ise belirli bir aylık ödenir.NASIL ÖĞRETİM GÖREVLİSİ OLUNUR?

Öğretim görevlisi olmak isteyen adaylar öncelikle YÖK'ün ilan web adresindeki duyuruları yakından takip etmeleri gerekmektedir. Buradaki ilanların 15 günlük başvuru süresi bulunmaktadır. Her yükseköğretim kurumunun belirlediği başvuru şartları farklı olabilmektedir.  Başvuru süresi içerisinde gerekli şartları sağlıyorsanız başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Üniversitelerin belirli bir gün yada tarihte ilana çıkma gibi bir durum söz konusu değildir. O yüzden düzenli olarak bu bölümde yer alan öğretim görevlisi alım ilanlarını takip etmeniz gerekmektedir.

ÖĞRETİM GÖREVLİSİ OLMA ŞARTLARI NELERDİR?

Başvuru sonrasında ilan edilen sayının 4 katı kadar aday incelemeye tabi tutulur. Bu ön değerlendirme işlemi oluşturulan bir komisyon tarafından yapılmakta olup, sizin yükseköğretim kurumuna bizzat gitmenize gerek duyulmamaktadır. Ön değerlendirme işlemi ALES puanınızın %60′ı ile yabancı dil puanınızın %40′ı dikkate alınarak gerçekleştirilir. Meslek yüksekokullarına müracaatlarda ise ALES puanının %70’ini ve lisans mezuniyet notunun %30’unu dikkate alarak belirler. Yani ön değerlendirme aşamasını geçebilmeniz için ALES puanı, yabancı dil puanı ve not ortalamasının iyi derece olması gerekmektedir. Ön değerlendirmeden başarıyla geçen öğretim görevlisi adayları yazılı sınava tabi tutulurlar. Yazılı sınav sonrası yapılan ikinci değerlendirme işlemi sırasında ise adaylar ALES puanınızın %30′u, lisans not ortalamanızın %30′u, yazılı sınav notunuzun %30′u ve yabancı dil puanınızın %10′u alınarak sıralamaya tabi tutulurlar. Bu oluşturulan sıralamada alınacak kadro sayısına göre en başarılı olan adaylar listenin başından itibaren yayımlanacak olan bir kararname ile işe alınırlar.

ÖĞRETİM GÖREVLİSİ İLE ÖĞRETİM ÜYESİ ARASINDAKİ FARKLAR?

Genellikle birbiri ile çok karıştırılan öğretim görevlisi ile öğretim  üyesi arasındaki farklar neler bir göz atalım. Unutulmaması gereken bir konu her iki gruptaki kişiler de öğretim elemanı olarak isimlendirilirler. 

ÖĞRETİM ÜYESİ : Öğretim üyesi akademik kariyeri olan, ünvanı olan kişidir. Araştırma görevliliği ile başlar, proflukla sona erer. Birinci dereceden memur olarak emekli olurlar. ilk görevleri bilimsel çalışma yapmaktır.

ÖĞRETİM GÖREVLİSİ : Öğretim görevlisi, doktora yapabilir lakin akademik kariyer yapamaz ve ünvan alamaz. Eğer öğretim üyeliği kadrosuna geçmezse ölene kadar öğretim görevlisi olarak kalır. Genellikle öğretim üyeleri üzerindeki birikmiş ders yükünü azaltmak için, eğitimin birinci ikinci sınıflarındaki mecburi temel dersleri vermek üzere kadroya alınırlar.


 

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2019, 21:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER