Geleceğin Meslekleri Hangi sektörlerde?

Geleceğin meslekleri konusunda çok tartışma var, geleceğin sektörü enerji mi, sağlık mı yoksa yapay zeka mı?

Geleceğin Meslekleri Hangi sektörlerde?
KADINHABERLERİ.COM- Geleceğin meslekleri astrologlardan, eğitimcilere, siyasetçilerden sanayi odalarına kadar herkes tarafından tartışılıyor. Kadınhaberleri.com olarak bu konuyu araştırdık.
Karşımıza 3 alan çıktı:

1- Sağlık

2- Yazılım-Yapay Zeka Uygulamaları

3- Yenilenebilir Enerji Kaynakları
KAYNAK KULLANIMI ARTACAK
Türkiye’de enerjide dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla yenilenebilir enerji kaynak kullanımıyla ilgili yatırım çalışmalarının hızla arttığını belirten Yaşar Üniversitesi MYO Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi Programı Sorumlusu Selen Çekinir, Türkiye’nin alternatif enerji potansiyeli için şunları söyledi:
“Türkiye’nin fosil bazlı enerji kaynağının sınırlı boyutta olması nedeniyle doğal gazın yaklaşık yüzde 97’si, kömür ve linyitin ise yüzde 20’si ithal edilmekte. Türkiye’de doğalgaz ve kömür ithalatını sınırlandırmak ve enerjide dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla yerli ve yenilenebilir enerji kaynakları kullanımı için çalışmalar başlamış durumda. Örneğin, yenilenebilir enerji konusunda yeni teşviklerin ardından 3 bin 141 megawattlık rüzgar enerjisi kurulu gücüne ulaşıldı. Ayrıca, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı rüzgar enerjisi kurulu gücünün 2015 yılına kadar 10 gigawatta çıkarılmasını, 2023 yılına kadar da 20 gigawatt kurulu kapasiteye ulaşılmasını hedefledi. Yine, 2023 yılına kadar jeotermal enerji kurulu gücünün 600 megawatta çıkarılması ve hidroelektrik enerjide de 2023’e kadar tüm potansiyeli kullanıp şu an 23 bin megawatt olan kurulu gücün 50 bin megawatta çıkarılması hedeflenmekte.”
HEM TÜRKİYE’DE HEM YURTDIŞINDA İŞ İMKANI
Türkiye ve dünyadaki iş fırsatları hakkında da bilgi veren Selen Çekinir, “Tüm dünyada yenilenebilir enerji yatırımları binlerce iş fırsatı yaratmakta. Yenilenebilir enerji danışmanlığı, enerji sistemleri mühendisliği, alternatif enerji kaynakları teknolojisi teknikerliği, ısı yalıtım uzmanlığı, ekolojik bina tasarımcılığı gelecekte talep edilecek meslekler olarak görülmekte. Uluslararası Yenilenebilir Enerji Kurumu (IRENA) verilerine göre, dünyada yenilenebilir enerji alanında 2012 yılında 5,7 milyon kişi, 2013 yılında ise 6,5 milyon kişi istihdam edildi. Çin ise 2013 yılında yenilenebilir enerji alanında 2 milyon 640 bin kişiye iş imkanı sunarak en fazla istihdam sağlayan ülke oldu” dedi.

Türkiye’nin sahip olduğu yenilenebilir enerji kaynağı potansiyelinin işsizlik sorunun çözümüne büyük katkı sağlayacağını belirten Çekinir, şöyle devam etti:
“Rüzgar enerjisinden 1 megawatt güç üretimi için yan sanayiler dahil ortalama 12 kişilik istihdam gerekmekte. Türkiye’de rüzgar enerjisinde 2023 yılı hedefi olan 20 bin megawatt kurulu güce ulaşılması durumunda 240 bin kişi istihdam edilecek. Güneş enerjisinin kurulum, işletim, bakım ve sistem üretimi için ise 2020 yılına kadar yaklaşık 200 bin kişinin doğrudan veya dolaylı istihdam edileceği öngörülmekte.”
Diğer yandan Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümünden Gerontoloji’ye kadar birçok sağlık bölümü geleceğin mesleği olmaya aday.

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2019, 16:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER