13 Kasım 2018 Salı

AÖF yönetmelik değişti

AÖF yönetmelik değişti

25 Ocak 2017 Çarşamba 11:05
 AÖF yönetmelik değişti

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi yönetmeliği değişti... AÖF açık sorularla tanışıyor... LYS'den sonra AÖF'te de açık uçlu soru dönemi başladı. İşte yönetmelikte yapılan değişiklikler... Anadolu Üniversitesi AÖF Sınav Yönetmeliği değişti. Anadolu Üniversitesi AÖF sınav yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik 18 Ocak 2017 tarihli Resmi Gazete'de yayınlandı. 

Anadolu Üniversitesi AÖF sınav yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik 18 Ocak 2017 tarihli Resmi Gazete'de yayınlandı. Yönetmelik değişikliği ile Lisans programlarında 1 inci yarıyılın tüm derslerinden başarılı olamayan öğrenci 5 inci ve 7 nci yarıyıllardan; 2 nci yarıyılın tüm derslerinden başarılı olamayan öğrenci 6 ncı ve 8 inci yarıyıllardan; 3 üncü yarıyılın tüm derslerinden başarılı olamayan öğrenci 7 nci yarıyıldan; 4 üncü yarıyılın tüm derslerinden başarılı olamayan öğrenci ise 8 inci yarıyıldan ders alamayan öğrenciler, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I-II, Türk Dili I-II ve Yabancı Dil I-II derslerini alabilecek. Yönetmelik değişikliği, 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı güz dönemi başında yürürlüğe girecek. 

2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı güz döneminde uygulamaya başlanacak olan değişiklikler 18 Ocak 2017 tarihli ve 29952 sayılı resmî gazetede yayımlandı. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri eğitim-öğretim ve sınav yönetmeliğindeki değişiklikler şu şekilde:Zorunlu derslerde değişiklik: Yükseköğretim kurumlarında, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk dili, yabancı dil zorunlu derslerdendir. Ayrıca, zorunlu olmamak koşuluyla beden eğitimi veya güzel sanat dallarındaki derslerden birisi okutulur. Bütün bu dersler en az iki yarıyıl olarak programlanır ve uygulanır denilmekteydi.
Daha önceki uygulama şu şekildeydi: AÖF’de lisans bölümlerinde okuyan öğrenciler 1’nci yarıyılda tüm derslerden başarısız olunca 5 ve 7’nci yarıyıldan ders alamamaktaydı. Ayrıca 2’nc yarıyıldan tüm derslerden başarılı olamayan öğrenci 6 ve 8’nci yarıyıldan aynı şekilde ders alamamaktaydı. Bu kapsamda 3’bcü ve 4’ncü yarıyıllardan da tüm derslerden başarısız olan öğrenciler 7’nci ve 8’nci yarıyıllardan ders alamamaktadır.2547 sayılı Kanunda zorunlu olan dersler için hali hazırda olan bu uygulama kaldırıldı. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I-II, Türk Dili I-II ve Yabancı Dil I-II dersleri öğrenciler tüm sınıflarındaki derslerden başarısız olsalar da alabilecekler.Staj, laboratuvar ve uygulama dersleri bölümünde yapılan değişiklik: maddenin tamamı değiştirilerek yeni hüküm getirildi. İşte detayları ile eski ve yeni hükümler:Yeni hüküm: Bir dönemde her ders için bir ara sınav ve çoktan seçmeli dönem sonu sınavı gözetimli olarak yüz yüze ve/veya çevrimiçi yapılır. Ara sınav; çoktan seçmeli, açık uçlu, kısa cevaplı, doğru-yanlış, eşleştirme gibi farklı tip sorular içerebilir.
Bununla birlikte dersin özelliğine göre ara sınav; yazılı, sözlü, ödev, uygulama, proje ve benzeri ölçme-değerlendirme araçlarıyla da yapılabilir. Ara ve dönem sonu sınavlarının tarihleri ve uygulama esasları ilgili birim yönetim kurulu tarafından belirlenir ve öğretim yılı başında akademik takvimle birlikte ilan edilir.
Eski hüküm:
(1) Zorunlu veya isteğe bağlı staj uygulaması olan programlardaki öğrencilerin, yurtiçi/yurtdışı kurum/kuruluşlardaki staj çalışmalarının temel ilkelerini planlama, uygulama ve değerlendirme kurallarına ilişkin esaslar; Anadolu Üniversitesi Senatosu tarafından kabul edilen “Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Öğrenci Staj Yönergesi”ne göre yürütülür.
(2) Laboratuvar dersleri olan programlardaki öğrencilerin laboratuvar çalışmalarının temel ilkelerini planlama, uygulama ve değerlendirme kurallarına ilişkin esaslar; Anadolu Üniversitesi Senatosu tarafından kabul edilen “Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Laboratuvar Dersleri Yönergesi”ne göre yürütülür.
(3) Uygulama dersleri olan programlardaki öğrencilerin uygulama çalışmalarının temel ilkelerini planlama, uygulama ve değerlendirme kurallarına ilişkin esaslar; ilgili Birim Yönetim Kurulu Kararına göre yürütülür.
(4) Öğrencinin laboratuvar dersine katılabilmesi için uygulama dersine katılmak istediği öğretim yılında, bahar döneminin kayıt yenileme tarihleri içinde kaydını yeniletmesi gerekir. Yönetmelik değişikliği için TIKLAYINIZ.

Resmi gazete için TIKLAYINIZ.

YÖNETMELİK Anadolu Üniversitesinden:

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ AÇIKÖĞRETİM, İKTİSAT VE İŞLETMEFAKÜLTELERİ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİNDEDEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK
MADDE 1 ‒ 3/9/2015 tarihli ve 29464 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Anadolu ÜniversitesiAçıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinin 7 nci maddesine aşağıdaki dördüncü fıkra eklenmiştir.“(4) 2547 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendi gereğince zorunlu dersler olan Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I-II, Türk Dili I-II ve Yabancı Dil I-II dersleri için üçüncü fıkra hükümleri uygulanmaz.”

MADDE 3 – Bu Yönetmeliğin; 1 inci maddesi 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı güz dönemi başında, diğer maddeleri yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 4 – Bu Yönetmelik hükümlerini Anadolu Üniversitesi Rektörü yürütür.

LYS açık uçlu soru örnekleri için tıklayınız

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  seks hikaye sex izle porno izle
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  ARŞİV