21 Haziran 2018 Perşembe

AÖF öğrencileri isyan kampanyası başlattı, AUZEF ATA-AÖF VE AÖF öğrencileri tepkili!

Açık öğretim fakülteleri için üst üste gelen zorlaştırıcı kararlar neticesinde öğrenciler artık isyan bayrağını çektiler. Okula kayıt olduklarında olmayan şartlar kayıtlar tamamlandıktan sonra değişince ve şartlar zorlaşınca öğrenciler bahar döneminde kayıt yaptırmayacaklarını bir imza kampanyası ile duyurdular. AÖF öğrencileri 4 yanlış 1 doğruyu götürürse okulu bırakacaklarını belirtirken, ATA AÖF ve AUZEF öğrencileri de ilk kez bu yıl online gerçekleşmeyen vize sınavlarına ve 4 yanlışın 1 doğruyu götürmesi kuralına tepkili... Öğrenci kampanya adreslerini ve tepkilerini haberimizden okuyabilirsiniz.

01 Ocak 2017 Pazar 20:36
AÖF öğrencileri isyan kampanyası başlattı, AUZEF ATA-AÖF VE AÖF öğrencileri tepkili!

Açık öğretim fakülteleri için üst üste gelen zorlaştırıcı kararlar neticesinde öğrenciler artık isyan bayrağını çektiler. Okula kayıt olduklarında olmayan şartlar kayıtlar tamamlandıktan sonra değişince ve şartlar zorlaşınca öğrenciler bahar döneminde kayıt yaptırmayacaklarını bir imza kampanyası ile duyurdular. AÖF öğrencileri 4 yanlış 1 doğruyu götürürse okulu bırakacaklarını belirtirken, ATA AÖF ve AUZEF öğrencileri de ilk kez bu yıl online gerçekleşmeyen vize sınavlarına ve 4 yanlışın 1 doğruyu götürmesi kuralına tepkili... Öğrenci kampanya adreslerini ve tepkilerini haberimizden okuyabilirsiniz. 

Açık öğretim öğrencileri kurdukları gruplar aracılıyla her geçen gün yeni bir zorlukla karşılaşmanın isyanı çığ gibi büyüyor. Bir çok öğrenci bu şartlarda AÖF okumanın da artık mantıklı olmadığı konusunda hemfikirler. Eğer AÖF Anadolu yöneticileri AÖF okumayı zorlaştırıcı bu uygulamalara dur demezse bahar döneminde bir çok öğrenci kayıt yenilememe konusunda kararlı görünüyor.

Konuyla ilgili olarak AÖf öğrencileri adına konuşan Hüseyin Kalkan tepkilerini ve stratejilerini şu şekilde dile getiriyor:

"4 Yanlış 1 Doğru Kuralı kaldırılmazsa Kaydımı Donduruyorum !!  Başlığıyla oluşturulan imza kampanyasında aşağıdaki açıklama yer aldı.  Sayın Yetkililer... Anadolu Üniversitesi - Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi Açıköğretim Fakültelerinde okuyan öğrenciler olarak YÖK'ün uygulanması için fakültelere gönderdiği yönetmelikteki 4 yanlış 1 doğru cevabı götürür kararına Karşı çıkıyoruz. Hangi örgün eğitimde böyle bir sistem var ?  Genellikle Maddi manevi zor şartlarla Eğitim - Öğrenim görmeye Çalışan Öğrencilerin, okuma isteğini köreltip, OLUMSUZ Yönde etkileyecek, ders geçme imkanını zorlaştıracak bu Uygulamanın En Yakın ZAMANDA kaldırılmasını istiyoruz.  Zaten zor olan, toplu sınav yaparak 1 günde en az 6-7 dersin sığdırıldığı, ardarda 2 gün öğrenciye en az 12-13 dersin sınavını vermek Zorunda bırakıldığı, dersi Kendi imkanlarıyla ögrenmeye Çalıştığı, Öğrencinin omzunda Büyük Bir yük Olan bu 4 yanlışın 1 Doğruyu götürmesi sistemi örgün eğitim gören öğrencilere uygulanmamaktadır. bu adaletsizlikle birlikte  bir de 4 yanlış 1 doğruyu götürür kuralını Yüklemek, yük Üstüne yük yüklemektir. Örgün Eğitim Yapan Üniversitelerde BÜT var Aöf'te neden Yok ? Örgün öğretimde dahi bu kadar zorlayıcı etkenler bulunmazken, Açıköğretimin bu Denli zorlaştırımasını, oğrencilerin, okuma isteği olan Diğer insanlarımız adına doğru bulmuyoruz. En Yakın ZAMANDA bu zorlayıcı kuralın kaldırılmasını istiyoruz. Eğer ki bu gayretimiz bir şekilde engellenecek ise bizde aöf öğrencileri olarak Kayıtlarımızı dondurma yoluna gideceğimizi bildiririz..  Tüm AÖF Öğrencileri Adına.."  Hüseyin KALKAN

10 Ekim Pazartesi günü TRT Okul kanalında katıldığı programda soruları yanıtlayan Anadolu Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, 4 yanlış 1 doğruyu götürecek uygulamasına yeşil ışık yaktı. Gündoğan yaptığı açıklamada “YÖK Ölçme değerlendirme ile ilgili bir standart oluşturmak istiyor. YÖK ün belirlemiş olduğu usul ve esaslara göre bu yıldan itibaren Açıköğretim fakültesi (AÖF) yanlış cevapların doğru cevapları götürme uygulamasını yapacağız. Bu değişiklik sadece bizde değil, ülkemizde eğitim sunan tüm Açıköğretim fakülteleri tarafından uygulanacaktır “ dedi. Uygulama hayata geçerse sınavda yanlış verilen cevaplardan 4 tanesi 1 doğru cevabı götürecek. Her yanlış cevap 0.25 doğru cevabı eksiltmiş olacak. 

AÖF'den Değerlendirme Sistemi Değişikliği Duyurusu 19 Ekim 2016

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 29/03/2016 tarihli ve 75850160-106-E.26361 sayılı yazısıyla Açıköğretim programları uygulayan üniversitelerin ölçme ve değerlendirme faaliyetlerinde uygulama birliğinin sağlanmasında göz önünde bulundurulması gereken hususlar ilgili üniversitelere bildirilmiştir. 
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının yazısı gereği, 2016-2017 Öğretim Yılından itibaren Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinde, sınav sonuçlarının değerlendirilmesinde çoktan seçmeli beş seçenekli test tipi sorularda, dört yanlış cevabın bir doğru cevabı eksiltmesi, Anadolu Üniversitesi Senatosunun 04/10/2016 tarihli ve 7/8 sayılı kararıyla kabul edilmiştir. 
Anadolu Üniversitesi gerek temel öğrenme materyali olan kitaplarda gerekse destek materyali olarak https://ekampus.anadolu.edu.tr içinde yer alan kaynaklarda sürekli güncelleme yapmaktadır. Bu anlamda gelişen teknolojinin sunduğu bütün imkânlar seferber edilerek Türkiye’nin en büyük e-öğrenme platformu siz öğrencilerimiz için hizmet vermektedir. Öğrenci başarısının artırılması için sürdürülebilir projeler geliştirilmeye devam edecektir.
Öğrencilerimizin Açıköğretim bürolarından teslim aldıkları güncellenmiş kitaplar ve https://ekampus.anadolu.edu.tr adresi dışında herhangi bir kaynaktan yararlanmamalarını önemle hatırlatırız. Kurum dışı kaynakların güncel olmayacağı ve mağduriyetlere neden olacağının bilinmesi gerekmektedir. Tüm öğrencilerimize duyurulur. 

AÖF'TE YENİ SİSTEM HABERİNİ BÖYLE DUYURMUŞTUK!
Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi TV Yapım Merkezi tarafından hazırlanan yeni ders programlarının tanıtım toplantısı, Yunus Emre Kampüsü Öğrenci Merkezi Çok Amaçlı Salon'da düzenlendi. Toplantıya, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Açıköğretim Sistemi’nden sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yücel Güney, TRT Okul Koordinatörü Yrd. Doç. Selçuk Kıray ve diğer ilgililer katıldı.
“Bu sistem önümüzdeki yıllarda daha da gelişecek, ders havuzumuz daha zenginlik kazanacak”
Toplantıda konuşan Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Açıköğretim Sistemi’nin tüm üniversite personelinin bir meyvesi olduğunu ve herkesi katkı sunduğu bir sistem olduğunu belirtti. Açıköğretimin başlangıçta sadece ders kitabıyla başladığını ifade eden Rektör Gündoğan, “Fakat bu zaman içerisinde ders materyalleri noktasında ciddi gelişmeler oldu. Televizyon devreye girdi. Hocalarımızı televizyon aracılığıyla ders programları yapmaya başladılar. Bu programlar gitgide iyileşti. Çok güzel nitelikli programlar haline geldi. Geçtiğimiz yıl da ‘Anadolum e-Kampüs’ sistemi adı altında bir e-öğrenme portalı hizmete girdi. Buradaki amaç da Anadolum e-Kampüs sisteminde, var olan tüm ders materyallerimizi, kitaplarımızı, deneme sınav sorularımızı, televizyon programlarımızı elimizde ne varsa o derslere ait tek bir kampüs sistemi adı altında toplamaktı. Çok daha yeni bir sistem. İnşallah önümüzdeki yıllarda bu sistem gelişecek, ders havuzumuz ve e-öğrenme malzemelerimiz çok daha zenginlik kazanacak. Daha nitelikli malzemeler çekilecek. Bu sistemi daha da güçlendireceğiz. Dolayısıyla sadece öğrencisine bir kitap sunan ve bundan sınav yapa bir sistemden, çok zengin içerikli, e-öğrenme malzemeleri sunan bir sisteme geçmiş olacağız. Bütün gayretimiz, çabamız bu” dedi.

DAHA ÖNCE DE ATA AÖF VE ARDINDAN AUZEF'TE 4 YANLIŞ 1 DOĞRUYU GÖTÜRÜYOR KARARI ALINMIŞTI
Online yapılan vizelerin kaldırılmasının ardından sınavlarda 4 yanlış cevabın 1 doğru cevabı götüreceğinin bildirilmesi üzerine ATA-AÖF ve AUZEF öğrencileri bir imza kampanyası başlattılar. Özellikle AUZEF öğrencileri okula kayıt olduklarında bu şartlarla olmadıklarını kayıt süresinin bitiminin ardından böyle bir gelişme yaşandığını belirtiyorlar. İşte gelinen son durum... 
Öğrencilerin internet üzerinden yaptıkları başvuru kampanyasında şu metne yer verildi: 
"Bu sene yapılan yeni yönetmelik değişikliği ile artık İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi'ne ve Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi'ne bağlı olan bölümlerdeki sınavlarda 4 yanlış 1 doğruyu götürmeye başlamıştır. Geçen seneden bu seneye yapılan değişimler arasında öğrencileri sarsan en büyük değişim bu olmuştur. Aynı zamanda yönetmeliğin değişmesi çok ani olmuş ve kayıt yapan öğrencilerin birçoğu bu uygulamayı sonradan duymuştur. Hem uzaktan eğitim almanın dezavantajları hem de kitap dağıtılmaması sorunları ile boğuşan öğrencilerin önüne koyulan bu uygulama sebebi ile birçok öğrenci mağdur konumundadır. Hem gösterilen çabaların değersizleşmesi hem de sınavlardan alınacak puanların haksız bir şekilde sonuçlanması anlamına gelen bu düzenlemeye bu kurumlarda kayıtlı olan öğrenciler olarak karşıyız. Ve mağduriyetimizin düzeltilmesini talep ediyoruz. Bu yapılan sınavlara hazırlanırken bir hoca desteği görmediğimizi ve kitap dağıtımı da söz konusu olmadığı için ders çalışmalarda zorluk çektiğimizi hatırlatmak istiyoruz. Aynı zamanda üniversite sınavı ciddiyetinde olan bir sonuç hesaplama metodunu bu eksiklikler varken kabul etmek istemiyoruz. Sesimizi duymanızı ve eğitim almak için fedakarlık gösteren binlerce öğrencinizi mağdur etmeden sınavları eskisi gibi yanlışların doğruyu götürmediği uygulama haline döndürmenizi istiyoruz."

Kampanyaya gitmek için tıklayınız

AUZEF YENİ SINAV YÖNETMELİĞİNDE SINAVLA İLGİLİ HÜKÜMLER 
BEŞİNCİ BÖLÜM
AUZEF Sınavlara İlişkin Hükümler
Sınavlar
MADDE 19 – (1) Sınavlar, her bir ders için her yılda/yarıyılda en az bir ara sınav ve bir yarıyıl/yılsonu bitirme ve bütünleme sınavı olmak üzere gözetimli olarak yüz yüze yapılır.
(2) Mezun olabilecek öğrencilere FF harf notuna sahip tek dersi için eğitim öğretim yarıyıl/yılsonunda mezuniyet tek ders sınavı yapılır.
(3) Sınav tarihleri ve uygulama esasları Fakülte Yönetim Kurulu tarafından belirlenir ve akademik takvimle birlikte web sayfasından ilan edilir.
(4) Bu maddede yer alan sınavlara katılmayan öğrenciler için mazeret sınavı veya başka bir tekrar sınavı yapılmaz.
(5) Sınavlarda uygulanacak kurallar, Fakülte Yönetim Kurulu kararı ile belirlenir ve öğrencilere duyurulur.
(6) Öğrencilerin, sınavlara sınav programında belirtilen zaman ve mekânda girmesi gerekir. Yanlış bir sınava girilmesi durumunda öğrencinin sınavı iptal edilir. Öğrencinin yanlış bir sınav oturumuna girmesi sonucu aldığı puanlar ilan edilmiş olsa dahi geçersiz sayılır.
(7) Staj ve uygulaması olan programların bu derslerinin sonunda sınav yapma zorunluluğu var ise, bu sınavlar merkezi sınav usulü ile yapılabileceği gibi bu değerlendirmeler proje/portfolyo veya ödevlerin değerlendirilmesi yolu ile de yapılabilir.
(8) Herhangi bir sebeple ara sınav, bitirme ve bütünleme sınavlarına giremeyen veya sınavı geçersiz olan öğrenci bu derslerin sınavlarından sıfır (0) puan almış kabul edilir ve buna göre ders ham başarı puanı hesaplanır.
AUZEF Sınavların değerlendirilmesi
MADDE 22 – (1) Açık ve uzaktan öğretim programlarındaki derslerin, çoktan seçmeli test olarak merkezi usulle yapılan sınavlarının değerlendirmesinde sadece öğrenci cevap kağıtları dikkate alınır.
(2) Bir derse ait sınavlar ve diğer tüm etkinlikler 100 puan üzerinden değerlendirilir.
(3) Açık ve uzaktan öğretim programlarındaki tüm derslerde, bir ders için Ham Başarı Puanı hesaplanırken yarıyıl/yıl içi etkinliklerin etkisi en fazla %40, yarıyıl/yıl sonu sınavının etkisi ise en az %60 ağırlık katsayısı alınarak ortalama puan hesaplanır.
(4) Uzaktan öğretim programlarında, Ders Ham Başarı Puanı hesaplanırken derse devam ile ilgili durum, yarıyıl/yıl içi etkinlik puanına %20 ağırlık katsayısı ile etki eder. Sadece bir ara sınavın yapıldığı uzaktan öğretim programlarında yarıyıl/yıl içi etkinliklerin puanı hesaplanırken derse devam durumunun etkisi %20; ara sınavın etkisi %80’dir.
(5) Derslerin ham başarı puanları aşağıdaki şekilde hesaplanır:
a) Uzaktan öğretim programlarındaki derslerde; [(Derse Devam Puanı) x 0,20 + (Ara Sınav Puanı) x 0,80] x 0,40 + (Dönem Sonu Sınav Puanı) x 0,60
b) Açık öğretim programlarındaki derslerde; (Ara Sınav Puanı) x 0,40 + (Dönem Sonu Sınav Puanı) x 0,60
(6) Açık öğretim programlarındaki derslerin çoktan seçmeli test yöntemi ile yapılan sınavlarında beş şıklı olarak hazırlanan her bir test için doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak test ham puanı hesaplanır.
(7) Uzaktan öğretim programlarındaki derslerin çoktan seçmeli test yöntemi ile yapılan sınavlarında ders ham puanı hesaplanırken yanlış cevaplar dikkate alınmaz; her bir doğru cevap sayısı ile soru puanı çarpılarak test ham puanı oluşturulur.
AUZEF 2016-2017 SINAV YÖNETMELİĞİ İÇİN TIKLAYINIZ
ATA AÖF İLE İLGİLİ İLK HABERLERİ KADINHABERLERİ DUYURMUŞTU
27 Haziran 2016 tarihinde resmi gazetede yayınlanan ATA AÖF sınav yönetmeliği değişikliği ATA AÖF öğrencileri tarafından üzüntü ve tedirginlikle karşılandı. ATA AÖF öğrencileri konuyu BİMER'e taşıdılar, imza kampanyaları başlattılar, itiraz dilekçelerini faksla kuruma bildiriyorlar.  ATA AÖF sınav yönetmeliğinde neler değişti? ATA AÖF’te okumak artık kolay değil! Yeni yönetmelik Resmi Gazetede yayınlandı. Erzurum Atatürk Üniversitesi bünyesinde eğitim veren Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi ATA-AÖF okumak isteyenlere kötü haber geldi. Artık ATA AÖF’te okumak o kadar da kolay olmayacak. Atatürk Üniversitesi ATA AÖF son yönetmelik resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Online vizeler kalktı, sınavlarda 4 yanlış 1 doğruyu götürecek!

ATA AÖF RESMİ SİTESİNDEKİ SON AÇIKLAMA ŞU ŞEKİLDE (TEMMUZ 2016)
"Yönetmelik Değişikliği ile İlgili Açıklama
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, Açıköğretim Programları uygulayan üniversitelerde (Atatürk Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi) uygulama birliği sağlanması amacıyla Açıköğretim programlarında uygulanması gereken ölçme ve değerlendirme ilkeleri belirlemiştir.
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 18-03-2016 tarih ve 10675850160-106-16196 sayılı yazısıyla bu hususlar üniversitelere dağıtılmış ve bu konuda yasal düzenlemelerin yapılması gerektiği bildirilmiştir.
Kurulduğu günden beri e-kitap, e-sınav, e-danışmanlık gibi birçok yeni uygulamayı Açıköğretim programlarında hayata geçiren Fakültemiz, bir yandan eğitim öğretim hizmetlerinin niteliğini iyileştirirken bir yandan da bu hizmetlere daha kolay ulaşılmasını temin etmeye çalışmıştır. Posta yoluyla kayıt, adrese diploma gönderimi, elektronik transkript ve online vize gibi uygulamalar bu kapsamdaki çalışmalarımızdan bazılarıdır. Bu tür uygulamalar, mevcut mevzuatın elverdiği ölçüde yapılmıştır. Ancak Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının tüm Açıköğretim programlarında geçerli olmak üzere belirlediği ilkeler nedeniyle bir takım uygulamaların kaldırılması zorunluluk halini almıştır.
Üniversitemiz 2016-2017 öğretim yılından itibaren uygulanacak değişikliklere ilişkin mevzuat çalışmalarını hızlı bir şekilde tamamlamıştır.
Tüm öğrencilerimize duyurulur."

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  İstanbul Kaliteli Eğlence Sunan Cici Kızların Adresi escort taksim escort beşiktaş escort mecidiyeköy escort şişli
  izmit escort mersinzen.com niceantalya.com samsungcv.com
  ataşehir escort beylikdüzü escort
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  ARŞİV