30 Kasım 2020 Pazartesi

NASREDDİN HOCA EFSANE Mİ GERÇEK Mİ?

İşte Nasreddin Hoca'yla ilgili bilimsel bulgular ve hiçbir yerde duymadığınız gerçekler kadınhaberleri.com edebiyat editörünün sizin için hazırladığı dosyada.

31 Aralık 2018 Pazartesi 00:47
NASREDDİN HOCA EFSANE Mİ GERÇEK Mİ?
KADINHABERLERİ.COM- Yaşadığı dönem çok tartışmalı olan Nasreddin Hoca ile ilgili en önemli kanıtlar türbesindeki taşlar ve Fatih devrine ait bir arşiv belgesidir. Ölümünden iki yüz yıl sonra, Ebu'l Hayr-i Rumi "Saltuk-Name" adlı eserinde ondan bahsetmektedir. Bu belgeler, Nasreddin Hoca´nın efsanevi bir kişi değil, on üçüncü asırda Anadolu Selçukluları zamanında yaşamış salih bir müslüman olduğunu ortaya çıkarmıştır. 

Hayatı 
Nasreddin Hoca (1208-1284) Sivrihisar'ın Hortu yöresinde doğdu, daha sonra Akşehir'e göç etti. Babası Hortu köyü imamı Abdullah Efendi, annesi aynı köyden Sıdıka Hatun'dur. Seyyid Mahmud Hayrani ve Seyyid Hacı İbrahim'in derslerini dinledi, İslam diniyle ilgili çalışmalarını sürdürdü. Akşehir'e yerleşerek burada kadılık ve müderrislik görevlerinde bulunur. Bu görevlerinden dolayı kendisine Nasuriddin Hâce adı verilmiş, sonradan bu ad Nasreddin Hoca biçimini almıştır. 

Mizah Sembolü

Anadolu halkının yaşama biçimini, güldürü öğesini, alay ve eğlenme türünü, övgü ve yergi becerisini dile getirmiştir. 

Nasreddin Hoca ile İlgili Bunları Biliyor musunuz?
1-Nasreddin Hoca fıkralarında yer alan konular, Tayland, pencap, Türkistan, Almanya, Fransa, İskandinavya, Mısır, Sudan dahil geniş bir coğrafyada işlenir.

2- Selçuklular devrinde yaşadığı ve Timur Han ile görüştüğü bilgisi yanlıştır. Çünkü ondan çok sonra dünyaya gelmiştir.

3- Nasreddin Hoca fıkralarında yer alan konular, Arapların Cuhası, Almanların Till Eulengspiegel’i, Bulgarların Hıtar Petar’ı, İngilizlerin Joe Miller’i, İtalyanların Bertoldo’su, Yugoslavların Era’sı, Japonların Ikkyu’suna benzerlik göstermektedir.

4-Birkaç örnek dışında Nasreddin Hoca fıkraları hakaret içermeyen, dışa dönük, incitmeden eğiten mizahi yaklaşımların en güzel örneğidir.

5-Fıkralarda tıpkı şimdiki gibi iki kesim, iki sosyal çevre vardır: Biri gelenekçi diğeri değişmelerden yana olan çevre. 

6- 500’e yakın fıkra isnat edilse de aslında 300 civarında fıkrası vardır.

7- Bu fıkraların 50-70 arası hece vezniyle söylenmiştir.

8- Nasreddin Hoca fıkraları, batı dillerine de çevrilmiş ve bu dillerde Hoca eserler yazılmıştır. Bunlar arasında Pierre Mille´in Nasreddin et son epouse adlı kitabı, Edmonde Savussey´in La Litterature Populaire Turque adlı eserindeki Nasreddin Hoca bölümü, Jean Paul Carnier´in Nasreddin Hoca et ses Histoires Turques adlı eserler vardır…


EL ELİN EŞEĞİNİ TÜRKÜ ÇAĞIRA ÇAĞIRA ARAR

Fıkralardan günümüze gelmiş birçok deyim, telmih vardır. Bunların bazıları atasözü niteliği kazanmıştır. Çoğunun eşeği barındırması dikkat çekici bir yöndür.

Sahibi Ölmüş eşeği kurt yer.

Dağ yürümezse abdal yürür
El elin eşeğini türkü çığırarak arar

Atasözleri

Bindiği dalı kesmek

İnce eleyip sık dokumak

Yok devenin başı

Gibi deyimler bunlardan bir kaçıdır.Birçok araştırmacı onun Hoca’lığının yanı sıra aynı zamanda bir sosyolog ve psikolog olarak da toplumda işlev gördüğünün altını çizmektedir. 
Anahtar Kelimeler: NASREDDİN HOCA EFSANE Mİ

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 3 yorum mevcut

  • Nasrettin hoca 11 ay önce yorumlandı

   Hayal ürünü mü gerçek mi

  • Hüseyin Kodas 2 yıl önce yorumlandı

   Çek ne oldu Nasrettinhoca gerçekten hocamı

  • Gökçe idil PURLU 2 yıl önce yorumlandı

   Neden istediğim şey açılmıyo?

  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  ARŞİV